Tampere unohdettiin totaalisesti hallituksessa.

Anonyymi-ap

Turun ns. tunnin junaan ei voi perustella matkustajamäärillä eikä tavaraliikenteellä. Helsinki –Turku-välillä oli vuonna 2022 vain 1,38 miljoonaa matkustajaa, kun Seinäjoki–Tampere-välillä oli matkustajia peräti 3 miljoonaa eli kaksinkertainen. Myös Kokkola–Seinäjoki-välillä matkusti peräti 1,85 milj. matkustajaa.

Tavaraliikenteessä, joka on vähintäin yhtä tärkeää kuin henkilöliikenne, tilanne on murskaava. Helsinki–Turku-välillä kuljetettiin tavaraa vain 60 000 tonnia, kun Seinäjoki–Tampere-välillä kuljetettiin 2,1 miljoonaa tonnia.
Kummola, konada nyt omilles ! Vihellä peli poikki.

7

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuonna 2019 eli viimeisenä täytenä vuotena ennen koronapandemiaa Pääradalla Riihimäen eteläpuolella matkusti 5,0 miljoonaa kaukoliikennematkustajaa. Määrä on todella suuri 5,5 miljoonan asukkaan maassa.

    • Anonyymi

      Junat Stadiin aina myöhässä, kun ovat Ylöjärven takana umissa, kun yksi ja ainut ajolanka on usein poikki.
      Tavarajunia ei voi enää Tampereen raiteille lisätä, kun raiteet ovat jo täynnä.
      Purra, pure m…….unaa.

    • Anonyymi

      Turun tunnin junaa tarvitaan vain siksi, että pääministeri on kotoisin Turusta.

      • Anonyymi

        Purra on Kirkkonummelta.
        Örpöö Turusta.
        Muu Suomi ei nykykoplaa kiinnosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Purra on Kirkkonummelta.
        Örpöö Turusta.
        Muu Suomi ei nykykoplaa kiinnosta.

        Oikeuskansleri Tuomas Pöysti kertoo MTV:lle, että jos on olemassa mahdollisuus ristiriitaan kunnan ja valtion etujen välillä, voi pelkkä valtuuston käsittelyyn osallistuminen riittää jääviyteen.

        Orpon esikunnasta vahvistettiin, että Orpo on jäävännyt itsensä kahdessa Turun tunnin junaa käsitelleessä kokouksessa syksyn aikana. Orpo kieltäytyi aikataulusyihin vedoten kommentoimasta asiaa MTV:lle.

        MTV:n mukaan myös valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) on käsitellyt ratahanketta Kirkkonummen kunnanvaltuustossa ollessaan. Purra osallistui äänestyksiin, joissa kunta päätti hankkeeseen osallistumisesta. Purra ei ole MTV:n mukaan ilmoittanut jääviydestä.

        Turun tunnin junan investointikustannukset ovat nykyisen arvion mukaan 3,4–4 miljardia euroa.

        Ratarahat uuteen käsittelyyn !


    • Anonyymi

      Turhaa itkentää. Edellisen hallituksen tamperelainen pääministeri laittoi Tampereen seudun asiat kuntoon. Esimerkiksi 9-tielle välillä Tampere-Orivesi ei tarvitse ainakaan 50 vuoteen tehdä yhtään mitään normaalin kunnossapidon lisäksi. Kyllä nyt on vuoro laittaa kuntoon muidenkin alueiden tie- ja ratainfraa.

    • Anonyymi

      Hymytyttö ei sano mitään.
      Manse on paitsiossa yksin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      89
      1629
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1521
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      136
      1412
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1410
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      74
      1311
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1180
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      264
      1059
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1001
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      965
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      947
    Aihe