https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/kryptovaluuttahuijaukset-lisaantyvat-koko-ajan-suomalaisuhri-menetti-600000-kerralla-katalalla-kikalla-rikolliset-onnistuvat-sumuttamaan-jopa-pankkeja/569698ca-78e5-4efd-b78b-848db8d28e74
Huijareilla on toinen toistaan hienompia sivuja. Sivut on aina laadittu vain tyhmiä varten, joten niiden ei tarvitse olla asiallisia.
Jos sivulla näytetään jonkun kryptovaluutan kurssikehitystä, kyse on aina poikkeuksetta huijauksesta.
Kryptohuijaukset lisääntyvät koko ajan. Uhri ei aina edes tiedä kyseessä olevan huijaus.
15
491
Vastaukset
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20066965
Oikeudessa tyhmyys ja hyväuskoisuus ei ole mikään puolustus.
Jokaisen pitää ymmärtää kaiken kryptovaluuttoihin liittyvän toiminnan olevan aina poikeuksetta rikollista. - Anonyymi
"Jos sivulla näytetään jonkun kryptovaluutan kurssikehitystä, kyse on aina poikkeuksetta huijauksesta."
Tämän logiikan mukaan esimerkiksi eToro olisi huijaus...- Anonyymi
Katso Googlella. Tulosten perusteella eToro on täydellinen esimerkki tyhmille tehdystä huijaustuotteesta. Olet sevästi aivopesty hyväuskoinen hölmö.
Rautalangasta: Kaikki valuutoilla tapahtuva sijoitustoiminta on aina ollut tulee aina olemaan huijausta. Epärehelliset miljonäärit ovat tehneet itsestään miljardöörejä ja kaikki pankit ovat manipuloineet kursseja ja tehneet miljardivoittoja. Jotkut ovat hävinnet vastaavat summat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katso Googlella. Tulosten perusteella eToro on täydellinen esimerkki tyhmille tehdystä huijaustuotteesta. Olet sevästi aivopesty hyväuskoinen hölmö.
Rautalangasta: Kaikki valuutoilla tapahtuva sijoitustoiminta on aina ollut tulee aina olemaan huijausta. Epärehelliset miljonäärit ovat tehneet itsestään miljardöörejä ja kaikki pankit ovat manipuloineet kursseja ja tehneet miljardivoittoja. Jotkut ovat hävinnet vastaavat summat.Myös muilla tuotteilla keinottelu ja hintojen manipulointi on ollut ja tulee aina olemaan rikollista. Epärehelliset loiset aiheuttavat valtavasti harmia muille pientä tai valtavaa voittoa tavoitellessaan.
Muistatteko kun pari huijaria osti (ja varasi) lähes kaiken maailmalla saatavilla olevan hopean?
- Anonyymi
Yhteiskunta ei edes yritä puuttua selviinkään ptkään jatkueisiin huijauksiin.
Kaikki saa jatkua, koska Google ja Facebook hyötyvät kaikista tuhansista erilaisista huijauksista. Käyttäjät aivopestään roboteiksi jo lapsina. Oma aivotominta tuhotaan. Tähänkään yhteiskunta ei puutu. Hyviä äänestäjiä.- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20072210
Lasten aivojen pahoinpitely on rikollisille some-jäteille täysin sallittua, jos sillä ansaitsee valtavasti rahaa.
- Anonyymi
Miksi kuluttajaviranomaiset eivät edes kunnolla tiedota asiasta, kun heillä on varmasti enemmän ja monipuolisempaa tietoa asiasta?????
- Anonyymi
Tyhmät käyttävät Facebookia ja uskovat kaikkiin Googlen heille jakamamiin mainoksiin.
Ei viranomaisilla ole käytännössä mitään tapaa kohdistaa tiedotuksia tyhmille.
- Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/finanssiala-suomalaiset-menettaneet-huijareille-valtavan-summan-rahaa-uudessa-kampanjassa-mukana-kaikille-tutut-kasvot/9043984
Suuri osa huijauksista tapahtuu täälläkin mainostettujen "tunnettujen" kryptojen välityspalveluiden kautta. Monet uhrit eivät vielä edes tiedä tulleensa huijatuksi. - Anonyymi
Kokeilin pienellä summalla netistä löytämääni kryptolinkkiä, joka oli luotettavan tuntuisella uutissivulla. Uutisessa kerrottiin kuinka joku julkisuuden henkilö on hetkessä kartuttanut varallisuuttaan niin, että on voinut hankkia uuden auton ja vaihtaa asuntonsa kalliimmalla alueella olevaan asuntoon. Sijoittaminen eteni vakiokaavan mukaan alkaen pikaisesta puhelinsoitosta minulle ja jatkuen vaiheittain siihen, että siirsin pienen summan rahaa tarjotulle tilille. Heti ensimmäisen puhelun jälkeen puhdistin käyttämäni varatietokoneen kaikista sinne ladatuista kaappaus- ja vakoiluohjelmista sekä WatsApp sovelluksen, joita "sijoitusneuvoja" käytti varojeni siirtelyssä ja tekemisteni seuraamisessa. Pankkitilin tunnukset ja salasanat muutin seuraavana päivänä. Vähän vaivaahan siitä oli, mutta kannatti tehdä. Myöhemmät lukuisat yhteydenotot ja sittemmin yhteydenottoyritykset sekä netin että puhelimen välityksellä kertoivat selvästi sen, miten tämä bisnes toimii. Erilaisten uhkailujen jälkeen yhteydenotot ovat vähentyneet ja toivottavasti jo loppuneet. Menetin siis oppirahani, mutta voin nyt neuvoa ihmisiä siinä, miten tällaisten sijoitustarjousten kanssa olisi viisasta menetellä ja moni on siitä kiittänytkin. Onneksi en pyynnöistä huolimatta ryhtynyt säästämään uutta asuntoa tarjotuilla bitcoin-sijoituksilla. Ehkä kryptomarkkinoilla tehdään ihan laillistakin sijoitustoimintaa, vaan en ole sellaista vielä kohdannut.
- Anonyymi
Hyväuskoisia hölmöjä riittää ja lisää tulee jatkuvasti.
Jollakin tavalla heidät saadaan pienestä pitäen lukemaan vain heille tarjottuja uutisia. Suuri osa heidän elämästään perustuu valheeseen ja tietämättömyyteen tosiasioista.
- Anonyymi
Edellinen kirjoittaja on oikeassa. Itsekin tunsin itseni hölmöksi, kun lähdin kokeilemaan sitä, miten tämäntyyppinen huijaus toimii. Nyt pelin idea on minulle tuttu ja voin levittää kokemusperäistä tietoa asiasta monissa eri yhteyksissä, joissa olen osallisena. Yhden ihmisen mahdollisuudet vaikuttaa tällaisen epärehellisyyden poistamiseen netistä ovat minimaaliset ja olenkin yrittänyt viestittää EU-edustajillemme siitä kuinka tärkeää olisi saada toimiva kuluttajansuojajärjestelmä tällaista toimintaa torjumaan koko Euroopan tasolla. Summat, joita erityisesti vanhemmilta ihmisiltä näin varastetaan ovat yhteensä sadoissa miljoonissa. Suomen poliisikaan ei tunne rikoksen laajuutta, koska valtaosa huijatuista ei kehtaa tehdä rikosilmoitusta. Asia pitäisi saada kansainvälisen rikostutkinnan piiriin aivan kuin huumekauppa. Ymmärrän hyvin, että Suomen poliisit ovat turhautuneita tutkimaan yksittäisiä tapauksia, kun tekijät ovat kansainvälisiä toimijoita. Toimiva rikostutkinta erottelisi myös laillisesti alalla toimivat huijareista.
- Anonyymi
Huojauksista kuitenkin varoitetaan joka päivä ja niitä tutkitaankin. Ihmiset ovat vaan niin fiksuja omasta mielestään, että kaikki mikä lukee netissä on totta jos se ei tule viralliselta taholta.
- Anonyymi
Ohjelmoijan ja sivuston koodaajan voi palkata tor sivulla.
Suomalaiset menevät näihin. Samoin puhelin app naamioidaan ihan normi apiksi ja sinulla on troijalainen esim vaikka kellossa siinä kännykässä jonka kamera kuvaa. - Anonyymi
Jostain syystä lehdistö ja viranomaiset julkaisevat vain pienen murto-osan huijauksista.
Erilaisia valheellisia mainoksia ja suosituksia julkaistaan satakertainen määrä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4ba1c6fc-6fa1-4bb4-8836-b0c66bec4d50
Montako sataa vastaavaa huijaustapausta on esiintynyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869