Vuosia käypähoito ja neuvojat käskivät syödä hedelmäsokeria ja hedelmiä. Perusteluna oli että se ei nosta veren sokeriarvoja juurikaan.
Nyt varoittavia sormia on noussut toisesta kansantaudista joka on suoraa seurausta hedelmäsokerista, nimittäin rasvamaksa.
Hedelmäsokeri ei siirry verenkiertoon suolistosta vaan maksa varastoi sen rasvamaksaan., sieltä se poistuu vain ketoosin kautta.
Hedelmäsokeri aiheuttaa kirroosia samallatavoin kuin alkoholi.
Vaarallsimpia hedelmäsokerin lähteitä ovat tärkkelyssiirapilla tai maissisiirapilla makeutetut juomat ja makeiset, keksit, leivonnaiset.
Kaikkein pahimmasta päästä ovat Aarnen donitsit, vihreät kuulatja useat makeutetut mehut ja juomat.
Tärkkelys-, maissisiirappi tai glukoosisiirappia on myös myytävänä ruokien makeutukseen.
Paitsi rasvamaksa, seurauksena ovat myös nousevat kolesteroliarvot.
Fructoosi sekoittaa maksan toiminnan (metabolian) ja aiheuttaa sitä kautta ateroskleroosia. Siis sydänkuolemia.
Hedelmäsokeri ja rasvamaksa
13
455
Vastaukset
Rasvamaksaan auttaa laihdutus ja myös tyydyttyneen rasvan välttäminen. Fruktoosiglukoosisiirappi on yhtä haitallista kuin pöytäsokeri. Molemmissa on noin puolet fruktoosia mutta fruktoosiglukoosisiirappi on hiukan makeampaa kuin pöytäsokeri. Tärkkelyssiirappi on puolestaan glukoosia.
Hedelmiä neuvotaan edelleenkin syömään eikä hedelmissä ole niin paljoa fruktoosia että siitä olisi haittaa. Fruktoosiglukoosisiirappia käytetään Euroopassa varsin vähän, sen valmistusta säädellään.
Karppaus kasvirasvoilla olisi kylläkin varsin tehokas rasvamaksan hoito mutta kotoperäiset karppaajat suosivat yleensä tyydyttynyttä eläinrasvaa. Tässä rasvamaksan hoidosta: https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00070
'Kun lääkäri toteaa rasvamaksan, hän suosittelee nopeiden hiilihydraattien ja kovien rasvojen vähentämistä, laihduttamista ja liikuntaa'. Ketoilua ei siis suositella.- Anonyymi
Isoglukoosi on elintarvikkeissa käytetty sokeri jonka on suurelta osin fruktoosia.
Fruktoosin lisääntyt käyttö on suorassa yhteydessä diabeteksen lisääntymiseen.
Linkissä on esitetty painvastoin kuin HVP27 rasvamaksan hoidoksi juopottelun lopettamista, laihduttamista ja liikuntaa. Anonyymi kirjoitti:
Isoglukoosi on elintarvikkeissa käytetty sokeri jonka on suurelta osin fruktoosia.
Fruktoosin lisääntyt käyttö on suorassa yhteydessä diabeteksen lisääntymiseen.
Linkissä on esitetty painvastoin kuin HVP27 rasvamaksan hoidoksi juopottelun lopettamista, laihduttamista ja liikuntaa.Tuo lainaus on tuosta artikkelista. Siis myös tyydyttynyt rasva pannaan.
Isoglukoosille eli glukoosifruktoosisiirapille on EU:ssa tuotantokiintiö ja sen käyttö on vähäistä verrattuna pöytäsokeriin.- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Tässä hyvä katsaus fruktoosin haittoihin: https://www.pronutritionist.net/2013/01/fruktoosi-ja-sairaudet/
Glukoosisiirappia ei yleensä käytetä makeutukseen koska se ei ole kovinkaan makeaa. Sktä käytetään mm. kekseissä, sinapissa ja jäätelössä koska se estää kiteytymisen.
Suomessa sokerin käyttö on romahtanut ja kakkostyypin diabetes lisääntynyt suuresti. Tuo kuvastanee fruktoosin merkitystä kakkostyypin diabeteksen synnyssä.- Anonyymi
Voi voi. Liikkeellä yliviisaita?? poistelevat aiheeseen liittyvää materiaalia.
ELÄMÄNTAPANI VOIVAT TUHOTA MAKSANI, 16.9.2020. Aiheet:
Juommeko itsemme hengiltä, professori, ylilääkäri Martti Färkkilä
Rasvamaksa – uusi kansantautimme, dosentti, erikoislääkäri Fredrik Åberg
Äkillinen maksan tuhoutuminen, professori, ylilääkäri Helena Isoniemi
Koska olen jo pitkään seurannut maksan ympärillä tapahtuvan metabolian merkitystä terveydelle – erityisesti insuliiniresistenssiä / hyperinsulinemiaa – laadin luennoitsijoille pari kysymystä. Tässä ensimmäinen, lähinnä Färkkilälle osoitettu. Toisen käsittelen kirjoituksen seuraavassa osassa.
Kysymys Färkkilälle: “Olen lukenut useita tutkimuksia, joissa rotille pystyttiin aiheuttamaan maksavaurioita alkoholilla vain, jos niille samaan aikaan syötettiin monityydyttymättömiä siemenöljyjä. Jos niille syötettiin tyydyttynyttä rasvaa, alkoholi ei tuhonnut niiden maksaa.
Miten pitkälle tämä pätee myös ihmisiin – tarkoitan, olisiko ravitsemussuosituksissa syytä vähentää esim. rypsiöljyn ja muiden siemenöljyjen suosittamista ja lopettaa tyydyttyneiden rasvojen demonisointi?”
Ennen kuin käytte tyydyttämässä uteliaisuutenne katsomalla vastaukset luennon kysymykset-videolta ehdotan, että silmäilette alla olevia esimerkkejä mainitsemistani tutkimuksista. Ne ovat jossain määrin paradoksaalisia, koska meitä on opetettu pitämään tyydyttynyttä rasvaa kaikkein pahimpana ravintorasvana.
https://turpaduunari.fi/alkoholi-maksa-ja-siemenoljyt-osa-1/- Anonyymi
Rasvamaksan määrän voi puolittaa kahdessa viikossa https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/403293c4-f9d3-4fd3-9f1b-8b828fbf59dc
Ketogeenisen ruokavalion huikeasta mahdollisuudesta maksan rasvan vähentämisessä kertoo blogissaan ravitsemusterapeutti Reijo Laatikainen.
Laatikainen kirjoittaa, että ketodieetti voi kutistaa tutkimuksen mukaan maksan rasvaa nopeasti, jos ketoilu tehdään margariinilla, rypsiöljyllä ja makadamiapähkinällä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rasvamaksan määrän voi puolittaa kahdessa viikossa https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/403293c4-f9d3-4fd3-9f1b-8b828fbf59dc
Ketogeenisen ruokavalion huikeasta mahdollisuudesta maksan rasvan vähentämisessä kertoo blogissaan ravitsemusterapeutti Reijo Laatikainen.
Laatikainen kirjoittaa, että ketodieetti voi kutistaa tutkimuksen mukaan maksan rasvaa nopeasti, jos ketoilu tehdään margariinilla, rypsiöljyllä ja makadamiapähkinällä.Juu on tutkinut kyseistä tutkimusta, mutta olisko syytä opiskella rehellisyyttä tahi käydä muistihoitajalla. Hyviin tuloksiin pääsivät pehmosilla rasvoilla, mutta tyydyttyneillä rasvoilla vilä parempiin joten Olisko sulla syytä tutkia noita papereita uudelleen. Pieni vihje notta Kaihola käsitteli myös siltä osin.
"Laatikainen kirjoittaa, että ketodieetti voi kutistaa tutkimuksen mukaan maksan rasvaa nopeasti, jos ketoilu tehdään margariinilla, rypsiöljyllä ja makadamiapähkinällä." Anonyymi kirjoitti:
Juu on tutkinut kyseistä tutkimusta, mutta olisko syytä opiskella rehellisyyttä tahi käydä muistihoitajalla. Hyviin tuloksiin pääsivät pehmosilla rasvoilla, mutta tyydyttyneillä rasvoilla vilä parempiin joten Olisko sulla syytä tutkia noita papereita uudelleen. Pieni vihje notta Kaihola käsitteli myös siltä osin.
"Laatikainen kirjoittaa, että ketodieetti voi kutistaa tutkimuksen mukaan maksan rasvaa nopeasti, jos ketoilu tehdään margariinilla, rypsiöljyllä ja makadamiapähkinällä."Mistä löytyy tutnimus jonka mukaan ihmisillä ketoilu kovilla rasvoilla vähentää tehokkaammin maksan rasvoittumista kuin pehmeillä rasvoilla?
Anonyymi kirjoitti:
Rasvamaksan määrän voi puolittaa kahdessa viikossa https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/403293c4-f9d3-4fd3-9f1b-8b828fbf59dc
Ketogeenisen ruokavalion huikeasta mahdollisuudesta maksan rasvan vähentämisessä kertoo blogissaan ravitsemusterapeutti Reijo Laatikainen.
Laatikainen kirjoittaa, että ketodieetti voi kutistaa tutkimuksen mukaan maksan rasvaa nopeasti, jos ketoilu tehdään margariinilla, rypsiöljyllä ja makadamiapähkinällä.Jeps. Jostain kummasta syystä Kaihola ei viittaa laisinkaan kyseiseen tutkimukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rasvamaksan määrän voi puolittaa kahdessa viikossa https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/403293c4-f9d3-4fd3-9f1b-8b828fbf59dc
Ketogeenisen ruokavalion huikeasta mahdollisuudesta maksan rasvan vähentämisessä kertoo blogissaan ravitsemusterapeutti Reijo Laatikainen.
Laatikainen kirjoittaa, että ketodieetti voi kutistaa tutkimuksen mukaan maksan rasvaa nopeasti, jos ketoilu tehdään margariinilla, rypsiöljyllä ja makadamiapähkinällä.Deekuna mulla on taipumus kihtiin ja keto pahentaa tilannetta.
Laihdutusta ta rasvamaksan korjausta ei voi saada nopeasti.
Vain joka tuntee terävhampaisen pirun jyrsivän varpaitaan tietää mistä puhun.
- Anonyymi
Rasvamaksan pystyy hoitamaan kahdessa viikossa 800 Kcal ENE-dieetillä. Siinä dieetissä on rasvat ja hiilihydraatit minimissään. Elimistö haivaitsee vaaratilanteen ja mobilisoida maksasta rasvoja energiantuotantoon.
- Anonyymi
"Vuosia käypähoito ja neuvojat käskivät syödä hedelmäsokeria ja hedelmiä. Perusteluna oli että se ei nosta veren sokeriarvoja juurikaan."
Ja sama sirkus jatkuu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4423794Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181642- 1161476
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501256
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi901191Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047- 441039