Raisiontien ja Raisionkaaren risteyksessä kolisee

Anonyymi-ap

Viikonloppuna ja tänään maanantaina Raisionkaaren ja Raisiontien liikennevalot olleet poissa toiminnasfa. Osa Raisionkaarta ajavista eivät huomaa että heillä on väistämisvelvollisuus Raisiontietä ajaviin nähden. Viikonloppuna näin kaksi tapaista missä Raisionkaarta ajava ajoi kolmion takaa risteyksen yli yhtään hiljentämättä.

Tänään maanantaina puolen päivän jälkeen vanha avensis ja Transporteri olivat ottaneet kunnolla osumaa, romua oli pitkän matkaa Naantalin suuntaan.

Ihan oikeasti, yrittäkää edes havainnoida kärkikolmiot!!!

10

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liikenteessä on monia taukkeja jotka eivät osaa tulkita liikennemerkkejä.

      • Anonyymi

        Osataan varmasti tulkita, mutta ei vaan välitetä.


      • Anonyymi

        En keksi mitä tulkinnanvaraa on väistämisvelvollisuutta osoittavassa kärkikolmiossa. Sen tunnistavat kaikki, jopa lapset.

        Syy miksi ajellaan toisten eteen on havainnoinin puute. Keskitytään esim kännykän räpläämiseen tai auton järjestelmiin jotka muuttuneet käytettävyydeltään hankalaksi käyttää. Toiminto mitä aiemmin käytettiin fyysisellä näppäimellä on nykyautoissa piilotettu kosketusnäytön valikoihin. Ja miksi näin? Koska ”näppäin” on halvempi koodata näyttöön kuin valmistaa se fyysisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osataan varmasti tulkita, mutta ei vaan välitetä.

        Melkoista välinpitämättömyyttä ajaa kolmion takaa sokkona toisen esim bussin eteen.


    • Anonyymi

      Yksityisautoilu on sairaus

    • Anonyymi

      Ajo-opetus on aika suolaista nykyään niin siksi moni ei suorita autokoulua kun hyppää rattiin eikä näin ollen osaa tunnistaa liikennemerkkejä ja sääntöjä.

    • Anonyymi

      Taas ollut valot epäkunnossa ja pelti rytissyt. Opetelkaa ajamaan…

    • Anonyymi

      15.1 liikennevalot taas pois käytöstä pahimpaan aamuruuhkan aikaan!

      • Anonyymi

        Olivat rikki ja odottivat varaosia, ei niitä silloin saa toimimaan vaika kuinka haluaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe