Joulun sanomaa

Aikojen alussa Jumala tartti seuraa ja loi ihmisen omaksi kuvakseen. Sitte arveli että pittääpä tehä toinenki ja loi naisen miehen kylkiluusta. Eipä tuossa mitään uutta mutta miten tuon käsittäs. Ensiksi loi ihmisen eli miehen ja sitte loi naisen miehen(ihmisen) kylkiluusta. Joten mies on Jumalan kuva ja nainen vain kylkiluusta muovattu olio. Teksti löytyy raamatusta. Hyvää Joulua.
10612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Joo. Ja samaan aikaan kun Jumala loi ihmistä, niin piru laati jo venäläistä saunan takana.

Äänestä
  • Siis onko sauna Jumalan luoma? No nyt kunnioitus hikihuonetta kohtaan nousi tappiinsa.

    Äänestä

Ja jumalatkin ihminen loi omiksi kuvikseen
Hän synnyttää ja kuolee pois ja syntyy uudelleen
Ja taivasta hän pystyttelee mustakaapuineen,
jotka lukee vihreetä kirjaa ja miettii: "Mitä mä teen

Äänestä

Kovasti haiskahtaa miesten kirjoittamalta, silloin joskus..
t. Vuorovetten Prinssi, parjattu rantarunkkari.

Äänestä
  • Kovasti haiskahtaa tietämättömyydeltä, kaikki jotka uskoo ja lukevat raamattua tietävät että teksti löytyy vuoden 1642 raamatusta, ensimmäisestä raamatun suomennoksesta. Tuo on vaan muotoiltu versio. Loput raamatut nyt on mitä on. Opiskelkaa historiaa, hywää joulua.

    Äänestä

  • Kaikki suuret ja tärkeät asiat ovat miesten luomia.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kovasti haiskahtaa tietämättömyydeltä, kaikki jotka uskoo ja lukevat raamattua tietävät että teksti löytyy vuoden 1642 raamatusta, ensimmäisestä raamatun suomennoksesta. Tuo on vaan muotoiltu versio. Loput raamatut nyt on mitä on. Opiskelkaa historiaa, hywää joulua.

    Kyllä ja opetelkaa myös matematiikkaa.Sekin löytyy raamatusta.Hyvää alkanutta vuotta.

    Äänestä

Työnnä Raamattu per.......

Äänestä
  • Sitä kautta sinäkin olet oppinut kirjoittamaan.

    Äänestä

Petteri pmunakuono toivottaa hyvää joulua jo näin keväällä kun tuli takatalvi.
Lahjat tulee vähän myöhemmin. Satamalakko aiheutti viivästyksen ALVin nostoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aikojen alussa Jumala tartti seuraa ja loi ihmisen omaksi kuvakseen. Sitte arveli että pittääpä tehä toinenki ja loi naisen miehen kylkiluusta. Eipä tuossa mitään uutta mutta miten tuon käsittäs. Ensiksi loi ihmisen eli miehen ja sitte loi naisen miehen(ihmisen) kylkiluusta. Joten mies on Jumalan kuva ja nainen vain kylkiluusta muovattu olio. Teksti löytyy raamatusta. Hyvää Joulua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu