uudet bmw-mallit myy huonosti

Myyntitilastoja kun katsoo niin ei käy kateeksi BMW-Suomea, kyllähän merkki muualla maailmassa myy hyvin mutta ei Suomesssa, varsinkin kun huomioidaan että mallisto on tuore, on tilanne huolestuttava.

Syykin taitaa olla helppo arvata, hinnoittelu ei ole kilpailukykyinen Suomessa. Esimerkki löytyy ihan omalta kohdalta; jos haluan vaihtaa pari vuotta vanhan e46 bemarini uuteen kolmoseen, tulee väliraha olemaan liian kova (köyhälle) ja näinollen on merkin vaihto edessä. Harmillista.

Ykkössarja ei kelpaa Suomalaisille, vitostakin myydään enemmän. Mutta loppujen lopuksi se uusi vitonen on paras vaihtoehto hintaansa nähden koko mallistossa (mielestäni).

Tilastot Tuulilasin nettisivuilla.
163655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kenen kanssa?

Eikö BMW kilpaile Audin ja Mersun kanssa. Myyntijärjestys on pitkään ollut jo Audi, Mersu, Bemari. Ei näiden keskinäisissä hinnoissa ole loppujen lopuksi niin hirveätä eroa.

Missä sitten vika? Jaa'a.

Äänestä

näköinen.....

Äänestä

Itse olen hieman katsellut uutta bemaria "sillä silmällä" mutta mielestäni ne on hieman liian kalliisti hinnoiteltu. Myyntiongelmiin viittaa eilen hesarissa ollut mainos, että automaatin saa nyt veloituksetta 5-sarjalaiseen.
Tuo vertaaminen mazdaan ulkonäön suhteen pitää mielestäni paikkansa. Mutta ei mitenkään negatiivisessä mielessä. Kyllä uusi 5-sarjalainen on mielestäni hyvän näköinen ja vakavasti harkitsisin, jos hinnoittelu olisi maltillisempaa.

Äänestä

Mikäs ihme tuo on ? Ehkä ihmiset ovat tajunneet, ettei bemari sovi suomen teille senkään vertaa kuin audi tai mersu. Täältä ei tarpeeksi tasaista pintaa jousittamattomalle autolle löydy kuin Helsinki-Vantaalta, ja sinnekään ei saa mennä ajelemaan. Ylihinnoittelu karsii sitten loputkin asiakkaat.

Äänestä
  • Mitäs jos kävisit edes koeajamassa bemaria. Toista yhtä kauniisti maantiellä käyttäytyvää autoa saa etsiä.

    Äänestä

  • Kyllä suomen tiet bemarille sopivat, nopeus rajoitus saisi tosin olla korkeampi..
    Ja ne paikat missä on huonot tiet, niin mielummin kolistelen niilläkin hieman jäykemmällä bemarillani kuin jollain vieteri-autolla joka taipuu kyljelleen kaarteessa.

    Sitä en ymmärrä miksi volvo v70/s60, myy niinkin paljon kun tekee(vaikkakin halvempi kuin bmw,mb,audi ja yritykset suosivat antaa etuvetoisia, vähemmän "huomiota herättäviä" työsuhdeautoja), siinähän ei ole ajotuntuman hajuakaan, huonoin auto jota minä olen ajanut(sitä seuraa nissan micra -90 luvulta), ohjaus aivan tunnoton eikä polkimissakaan ole minkäänlaista tuntoa! Tuntuu kuin auto ei olisi hallinnassani...

    Sitä en ymmärrä että joku vaihtaa esim 5-sarjalaisesta v70:n, joka siihen 'pystyy' ei kyllä koskaan ole oikein tajunnut mikä bemarissa on niin hienoa ja siten varmaankin ajellut sillä muusta kuin siitä olennaisesta syystä - bmw on ainoa todella ajettava 'tavallinen' auto. Tosin myös audi ja mb ovat eri luokkaa kuin joku volvo mitä ajamiseen tulee. Ei sillä, onhan volvossa ihan kiva istua, mukavat tuolit ja noin mutta ei sillä AJETA.

    Äänestä

Valitettavasti tuo 1-sarja ei oikein tahdo olla kilpailukykyinen tuote. Esim. VW Golf on kyllä huomattavasti fiksumpi tuote segmentissään.
Mutta BMW 130i on jo sitten ihan eri asia...

Uuden 3-sarjan suhteen ongelma on se että autoja ei vielä saa tehtaalta niin paljon kun pitäisi.
Myös ovh. alkaen mallit eivät ole tulleet myyntiin ja farkku sekä coupekin puuttuvat vielä.
Kyllä niitä kolmosia rupeaa sitten menemään kaupaksi.
Tuote on mitä mainioin.

Minulla on vaikea ymmärtää niitä jotka sekoittavat 5-sarjan Bemarin Mazdaan.
Mielestäni 5-sarja on kyllä ihan omansa näköinen ja uusi 3-sarja on selväsitikin sukunäköinen perää lukuunottamatta.

Ainakin BMW 5-sarja on kilpailukykyisesti hinnoiteltu jos vertaa MB:tä ja BMW:tä esim. Saksassa. Siellä ne ovat lähes samanhintaisia.

Se että autot ovat sikahintaisia Suomessa ja että väliraha auton vaihdossa on kasvanut huomattavasti viime vuosina on kaikkien tiedossa.
Siitä saamme kiittää itse valitsemiamme poliitikkoja ja valtion virkamiehiä.

Äänestä
  • eli kun sanoit "ja että väliraha auton vaihdossa on kasvanut huomattavasti viime vuosina on kaikkien tiedossa.
    Siitä saamme kiittää itse valitsemiamme poliitikkoja ja valtion virkamiehiä" niin ei ole valtion vika että väliraha on kasvanut, vai onko? Tai siis on kun autovero tipahti myös käytettyjen osalta. Eli välirahat alkavat olla nyt Saksan tasolla.

    Äänestä

  • ei uskois

    Äänestä

No, BMW:n myynti on ollut kasvussa viimeiset vuodet. Joskus käännös tapahtuu.

Enemmän ihmettelen sitä että Audin uutta A6:a on myyty vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.

Samaten juuri tuohon luokkaan (Audi A6, BMW 5, MB E) puree tuonti kaikkein pahiten.

--

Äänestä

No hitsiläinen. Tokihan se myynti on huonoa, kun ei meinata autoa saada maahan laisinkaan. Omaanikin odottelin 9 kuukautta. Jos esim X5:n toimitusaika olisi 2kk, olisi menekkikin vähän toisenlainen. Pitää varmaan uudesta korimallista tehdä jo nyt ennakkotilaus, jos sellaisen meinaa sitten joskus lainkaan saada. Pitäisi varmaan vaihtaa sellaiseen merkkiin, joka ei muissa maissa menisi kaupaksi, niin ei tarvitsisi odotella pitkiä tilausaikoja. Siksi kai se V70 ja corolla tässä maassa niin hyvin myyvätkin.

Äänestä
  • Jos myynti ei nyt vadä, niin se ei vedä. Turha sitä on koittaa selitellä ettei autoja muka saataisi myyntiin. Tuote on hyvä ja muotoilu siisti mutta hinta on liian kova. Nyt on myyjätkin sen todenneet, kun automaattia tarjotaan ilman lisähintaa 5-sarjaan!

    Äänestä

  • v70 kirjoitti:

    Jos myynti ei nyt vadä, niin se ei vedä. Turha sitä on koittaa selitellä ettei autoja muka saataisi myyntiin. Tuote on hyvä ja muotoilu siisti mutta hinta on liian kova. Nyt on myyjätkin sen todenneet, kun automaattia tarjotaan ilman lisähintaa 5-sarjaan!

    En ole mistään kuullut että automaattia saisi kylkiäisenä ?,valistakaa hieman !.

    Äänestä

  • Kandinaatti. kirjoitti:

    En ole mistään kuullut että automaattia saisi kylkiäisenä ?,valistakaa hieman !.

    ..pääkaupunkiseudulla tarjosi viime viikon lehti ilmoittelussa erään 530d autoja automaattilaatikon ilmaiseksi.

    Äänestä

Hyvin kauppa kasvaa globaalisti, toisin kuin suurimmalla osalla tehtaita:

BMW GROUP SALES CONTINUE TO GROW IN APRIL AT 9.7%

Munich. The BMW Group delivered 111,285 automobiles in April, increasing
sales to 9.7% more than in the same month last year (101,417). Well above average growth in Western Europe reflected the March 5 launch of new BMW 3 Series sedan, for an increase of 16.9% to 68,931 vehicles (previous year: 58,959). Sales in the Chinese markets also increased in April, with a growth rate of 19.4% to 2,500 automobiles sold (previous year: 2,094). Sales in North America fell by 4.3% to 27,449 due to model cycle factors (previous year: 28,678.) The all-new 3 Series sedans - the volume model - went on sale May 6. In the year up to and including April, the volume of vehicles sold by BMW Group increased by 8.6% to 403,521 (previous year: 371,417).


Lähde:
http://forums.streetfire.net/showthread.php?s=d2fd3071eaf655d21dbdf4bd65a34b2c&t=704

Äänestä

Myynnin takelteleminen on totta, BMW suomi lähetti minulle "henkilökohtaisen"tarjouksen ,jossa uuden vitosen ennen kesäkuun loppua ostaneet saavat 3 vuoden huollot/käyttöturvan/sijaisautopalvelun kaupanpäälle.
Olen nykyiseen autooni erittäin tyytyväinen ,mutta nyt on BMW nostanut 5:n hintoja niin paljon ,ettei taida tämäkään riittää porkkanaksi uuden hankintaan.
Välirahat nousseet huimasti, muutkin huomanneet sen kun katselee myyntilukuja.
Koskee tietenkin vain köyhiä tämä valitus, kuten topicissa jo mainittiinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihdanko kirjoitti:

Myyntitilastoja kun katsoo niin ei käy kateeksi BMW-Suomea, kyllähän merkki muualla maailmassa myy hyvin mutta ei Suomesssa, varsinkin kun huomioidaan että mallisto on tuore, on tilanne huolestuttava.

Syykin taitaa olla helppo arvata, hinnoittelu ei ole kilpailukykyinen Suomessa. Esimerkki löytyy ihan omalta kohdalta; jos haluan vaihtaa pari vuotta vanhan e46 bemarini uuteen kolmoseen, tulee väliraha olemaan liian kova (köyhälle) ja näinollen on merkin vaihto edessä. Harmillista.

Ykkössarja ei kelpaa Suomalaisille, vitostakin myydään enemmän. Mutta loppujen lopuksi se uusi vitonen on paras vaihtoehto hintaansa nähden koko mallistossa (mielestäni).

Tilastot Tuulilasin nettisivuilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu