Se kävi nopeasti,kun Purra ja Urpo ajoivat Suomen syvälle taantuman ja velkaa otetaan enemmän kuin laki sallii.
Kokoomus ja Persut ajoivat Suomen katastrofin partaalle
Anonyymi-ap
8265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko vilkaissut tätä talous vertailua Suomi sijalla 35. onko tämä tämän hallituksen vai edellisen syytä, vahva tuntuma että edellisen, riippuu tietenkiin minkä väristen lasien läpi katsoo asiaa.
Eihän Orpon hallitus ole ehtinyt tekemään mitään elvytystoimia. Suunnitelmissa vasta. Marin otti lainaa yli 40 miljardia. Velkojen korot on jo 3,5 miljardia vuodessa + lyhennykset. Se on iso raha. Jos sitä ei olisi, niin velkaantuminen olisi painettu noin 8 miljardiin. Sekin on paljon, mutta vähemmän kuin Marinilla.
Kohta joku huutaa että se on edellinen hallitus joka tätä taas tekee.ja ajaa taantumaan.
Kyllä! Siellä se pska on alustettu
Juuri noin, paska meni jo edellisen hallituken aikana housuun. Se on nyt siellä ja pysyy, vaikka nykyinen hallitus mitä tekisi.
Tämä orpon hallitus lupasi laittaa Suomen asiat kuntoon ja tämä on tulos.
Katsotaan kahden ja neljän vuoden päästä.
Mitäs tuosta johan se pisti senkin marinin hallituksen piikkiin onhan se toki ihan yhtälailla osasyyllinen mu kauniisti siellä näkyy oppositio unohtaneen sen tosiasian että heillä on ihan yhtä suuri vastuu eduskunnassa tehtävistä päätöksistä tokikin he varmaan olettavat että pääsevät luistamaan vastuustaan olemalla samaa mieltä kui hallitus mutta se ei toimi niin mu mä olen oppinu jo yhdeksänkymmentä luvulla et valtiotasolla sitä vastuuta vasta yritetäänkin kiertää varmistu vielä 2000 kun kutsunnoissa kävin kutsunnat oli vie samana päivänä kun täytin 21 osasin vetää oikeista naruista ei tarttin mennä inttiin kun oli lääkärinlausoinnoilla annettu jo riittävästi porsaanreikiä että kun jakso kolmevarttia kutsuntalääkärin kanssa jutella ni armeija oli siin si