KOKOOMUKSEN Alexander Stubb on suosituin ehdokas Uutissuomalaisen presidentinvaaligallupissa. Torstaina julkaistussa kyselyssä Stubbia kannatti 23 prosenttia.
Kakkosena oli valitsijayhdistyksen ehdolle asettama ja vihreiden tukema Pekka Haavisto, joka keräsi 22 prosentin kannatuksen.
Ero on niin pieni, että se mahtuu virhemarginaaliin. Marraskuussa Stubbin ja Haaviston järjestys oli vielä toisinpäin, kun Haavistolle mitattiin 24:n ja Stubbille 21 prosentin kannatus.
KOLMANTENA jatkoi perussuomalaisten Jussi Halla-aho 11 prosentin kannatuksella. Neljäntenä oli valitsijayhdistyksen ja keskustan ehdokas Olli Rehn yhdeksällä prosentilla. Vasemmistoliiton Li Anderssonille mitattiin kahdeksan ja Sdp:n Jutta Urpilaiselle kuuden prosentin kannatus.
Valitsijayhdistyksen Mika Aaltolan (sit) kannatus oli nyt neljä prosenttia. Liike Nytin Harry Harkimolle ja kristillisdemokraattien Sari Essayahille mitattiin kummallekin yhden prosentin tuki.
Vastanneista kaksi prosenttia halusi presidentiksi jonkun muun ja 13 prosenttia ei osannut valita ehdokastaan.
Alex myötätuulessa gallupeissa!
7
263
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäksi loppukilvassa Homo-Pekan kanssa vaalimatematiikka suosii Alexia.
Eli oikeistolaiset/porvarit ja miesten suuri enemmistö ovat hänen kannallaan.
Taitaa riittää?- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18174793B
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Niinpä, kertoo siitä että Haaviston mahdollisuudet parani melkoisesti ,Stub on kokomuksen tyyppi jota tilanteessa jossa ovat vastakain äänestää siis porukka vastaan..En usko jotta suomalaiset kokomulaisia lukuunottamatta haluaa kokomuslaisen pressan, periaateessa tämä asetelma voi vahvistaa myös Halla-Ahoa?
- Anonyymi
mitenkä tuollainen mies vielä presidentiksi kun jo kerran laittoi suomen kuralle ja luikki ulkomaille
- Anonyymi
Taitaapa tuokin tuuli tyyntyä vaalien lähestyessä...
- Anonyymi
Hyvä Alexander. Hänestä saamme pätevän presidentin.
- Anonyymi
Stubin kannatus ei ole niin vakaata, että siihen voi luottaa. Kun joulun jälkeen vaalitaisto pääsee kunnolla käyntiin, nousee Halla-ahon ja Urpilaisen kannatus. Se pudottaa etenkin Haaviston kannatusta, mutta jossain määrin myös Stubin kannatusta. Kolme parasta tulee olemaan Stub, Haavisto, Halla-aho. Kuka on neljäs, Rehn vai Urpilainen? Kolmen parhaan ero ei ole suuri. Kuka tahansa heistä voi olla ykkönen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992617
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1152301En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761638Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911139- 471058
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va491043- 99971
- 46783
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6783- 102737