Pidin ensimmäisen kurssin osana harjoitteluani. Tein omasta mielestäni parhaani, mutta huomasin jo kurssin aikana, että osa asioista oli opiskelijoille entuudestaan tuttuja. Tämän takia jouduin muuttamaan kurssisuunnitelmaa jakson aikana. Lisäksi tiedän kokemuksesta, että opiskelijoiden viestinnälliset taidot vaativat tukemista erityisesti lopputyön lähestyessä.
Anonyymin palautteen mukaan kurssi oli liian työllistävä ja haastava sekä harjoitukset vaativia. Toisaalta kurssi oli liian helppo ja harjoitukset liian itsestäänselviä. Oikeastaan molemmat opettajat saivat huonoa palautetta, vaikka tämä toinen opettaja on toiminut pitkään työssään.
Haluaisin kehittää opetustyyliäni, mutta en saanut oikein mitään rakentavaa palautetta. Osa opiskelijoista kylläkin kehui kurssin jälkeen, että luennot ovat olleet selkeitä ja harjoitukset hyödyllisiä. Toivoisin, että nämä kurssiin ihan tyytyväiset opiskelijat antaisivat myös palautetta anonyymisti, jotta opettajalle jäisi mielikuva jonkun asian menemisestä hyvin.
Onko kukaan ollut tyytyväinen AMK-kursseihin?
5
325
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin koskaan missään tulee tilannetta, jolloin kaikki opiskelijat kiittäisivät opetusta. Opiskelijat ovat niin erilaisia, toiveet ja tarpeet samoin.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18175584K
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Voisiko opettaja laittaa palautelomakkeen postiin? Kehitysehdotuksena noin muutenkin. Selvitä, miksi ovi käy ulos? Päästään muuttamaan kurssia tarpeen mukaan
- Anonyymi
juurikin niin. Palautelomake jossa on selkeä systemaattinen rakenne ja kysymykset.
Se mitä ei mitata (esim lomakeella) jää täysin arvailujen varaan.
Osa opiskelijoista osaa omatoimisesti analysoida kurssia mutta suurin osa tarvitsee tueksensa
kyselylomakkeen. Onhan se älykkyys ja kypsyysasia myöskin. Toiset ovat "upseeritasoa" mutta suurin osa on perustason opiskelijoita.
- Anonyymi
Älä pyri saamaan kunniaa eikä mainetta. Tee asiat sillä innostuksella kuin haluat. Unohda kaverit vain kavereina, oikeat kaverit oikeasti osallistuu yhteiseen tavoitteluun. Ei kuitenkaan tarkoita että opiskelun jälkeen teillä olisi mitää tekemistä yhdessä. Älä koskaan lähde ikäistesi kanssa bisneksiin, kun huonosti menee porukassa aina on yksi joka kahmiin loppu kassan tai mitä sitten on jäljellä? Miinusluvuista on vaikea enää nousta.
On niitä jotka osaa uskomattoman hyvin, tiedän jopa joitain miljoonäärejä jotka lähteneet äidin, isän tuella opiskeleen ja hyvin hiljalleen menestyneen työelämässä ikuista opiskelua työelämän aikana kun niin hiivatin innostuneet ratkaiseen mahottomuuksia. Se on vaatinut sen että ei jää lapsuuden kavereiden kanssa kaljotteleen, etenee aina jonnekki kun on vielä aikaa. Nyky aikana vielä hyvä kun internetistä voi katsella miten muut tehneet / valmistaa / rakennusohjeita. Tapasin kerran yhden aika vanhan miehen joka oli keksinyt tietyn uuden uppopumpuun jotain. Hän kertoi sillä rikastuneen ja asui Helsingin kalleimmalla saaressa tietysti omakotitalossa. Kateltiin hänen pihamaalla hän tekemiä harrastuksia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu615163Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti183252- 1422705
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett162328- 1291835
- 151673
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1601461Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731397Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1071318- 951297