Ei ollut paperikarttoja MS Maudilla. Yksi aalto tuli ja navigointi heti pimeänä. Kyllä karttasarja olisi tehnyt poikaa tai edes joku yleiskartta.
https://www.theguardian.com/world/2023/dec/22/norwegian-cruise-ship-ms-maud-loses-power-navigation-system
Aalto tuhosi plotterin
10
589
Vastaukset
- Anonyymi
Jos olisi ollut paperikarttoja mukana niin niistä olisi voinut värkätä käsin käytettävän peräsimen ja tilanne olisi pelastettu.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18175668Q
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
"Navigare necesse est" ei ole suomeksi "navigointi on välttämätöntä. Paperikarttoja tai, laiva oli hetken rampa ilman bryggan sähköjä.
- Anonyymi
Mitä se sitten sinun mielestäsi sitten tarkoittaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä se sitten sinun mielestäsi sitten tarkoittaa?
Kantasana on navis, laiva. Navigare on siis merenkulku yleisesti, tietenkin silloisen käytännön mukaan purjehtimista. Ja sehän on välttämätöntä.
- Anonyymi
Vaikea uskoa, ettei risteilyaluksella olisi varmistettuja/tuplattuja järjestelmiä.
- Anonyymi
Kai siellä joku puhelinluettelo oli
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai siellä joku puhelinluettelo oli
He he, kinkun paisto-ohjeestako sait idean?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He he, kinkun paisto-ohjeestako sait idean?
Ei, vaan omista tavoista. Hyvin olen pärjännyt kotilaiturilla.
- Anonyymi
Kuulemma laiva on nyt ajelehtinut Kanadaan, kun kompassia ei osattu käyttää ja luultiin mentävän itään kun mentiinkin länteen. Lopulta luotsi joi kompassin nesteet ja päätettiin sammuttaa moottorit, jottei diesel lopu. Puhelinluettelon kartta loppui jo Drammeniin ja sitä pidettiin vahingossa väärinpäin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353