Mistä apua Turussa OCD:hen?

Anonyymi-ap

Oon kärsinyt nyt vuoden samasta teemasta, ja mun olo pahenee vain. En jaksa enää, eikä Turusta tunnu löytyvän ketään, joka voisi auttaa. Täysin toivoton fiilis. Tiedättekö ketään ammattilaisia jotka ois perehtyneet OCD:n hoitoon? Mieluiten naisia.

4

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä sinun OCD:hen kuuluu, fobioita vai mitä? Yritäppä päästä psykoterapiaan. Ihan tavallinen psykoterapeuttikin voi auttaa. Tarvitset, jokatapauksessa keskusteluapua.

    • Anonyymi

      Voitko kertoa mikä teema sul on mil ocd uhkailee? Minun ocd on muuttanut muotoaan siten että toiminnot vähentyneet paljon mutta ajatukset on pahentuneet.Todella uuvuttavaa ja väsynyt väittelemään mutta en halua antaa periksi.Ainostaan nukkuessa saa rauhan.Olen altistanut ilmeisesti liikaa koska ahdistus on aivan sietämätöntä eikä meinaa helpottaa. Ymmärrän miltä susta tuntuu,toivottavasti löydät sopivan ammattilaisen joka ymmärtää ocd päälle,itsekin etsin parhaillaan.Tsemppiä meille!

    • Anonyymi

      HUSissa on vakiintumassa käyttöön uusi hoito vaikeiden pakko-oireisten häiriöiden eli OCD:n (obsessive-compulsive dissorder) hoitoon. Tulokset keväällä 2022 alkaneesta ensimmäisestä käyttötutkimuksesta ovat hyviä. Niin sanottu Bergenin mallin mukainen neljän päivän altistushoito on osoittautunut toimivaksi myös Suomessa.

      Suomalaiseen käytettävyystutkimukseen osallistuneilla kaikilla 20 koehenkilöllä oireiden vaikeusastetta kuvaavat pistemäärät vähenivät.

      – Kolmasosa koehenkilöistä oli remissiossa eli oireettomia tai lähes oireettomia ja yhteensä lähes 60 prosenttia oli saanut merkittävän vasteen eli oireet olivat vähentyneet huomattavasti, kertoo HUS psykiatrian ylilääkäri Suoma Saarni.”

      ***** siis soitin tuonne ja kertoivat ,että Turussa on kyllä tähän asiaan perehtyneitä asiantuntijoita. Myös kertoi, että nettiterapia on erittäin tuloksellista, mutta henkilön täytyy sitoutua asiaan todellakin. Itselläni ei ole ko vaivaa, mutta eräällä tuntemallani ihmisellä on. En tiedä ,onko tehnyt asialle mitään ,kun kerroin puhelustani.
      Soita sinne ja kysele.

    • Anonyymi

      Kokeilkaa homeopatiaakin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2189
    2. 121
      1485
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      337
      1299
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      67
      1214
    5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1200
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1191
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1179
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1119
    9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      158
      1043
    10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

      Kun tutustuitte!
      Ikävä
      70
      1004
    Aihe