Sen myönnän heti alkuun että ahdistusta on riittänyt viime aikoina. On sellasta kummaa rintakipua hetkittäin, lievähköä levossa keskellä rintaa. Kestää jotain puoliminuuttia. Ikäni olen urheilut joten en oikein lihaskipuunkaan usko. Rasituksessa ei mitään vaikka äskekin poljin pyörällä pakkasessa minkä jaksoin 10km. Voiko pelkkä stressi ja ahdistus aiheuttaa tämmöstä? Ikää 60 ja muista syistä on pumppu ultrattu tänä keväänä ja todettu normaaliksi.
Vikaa pumpussa vai korvien välissä?
5
542
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä stressi aiheuttaa monenlaisia oireita ,, ahdistus myöskin esiintyy eritavalla ihmisissä
Jollain kovaa sydämmen tykytystä, joku toinen tuntee virtauksia päässään m kolmatta pyörryttää , jollain ainaista ripulia ja jollain pistään rintakehässä jne
Syvään hengitys siisaän päin suun kautta ja sitten hitaasti puhaltaa ilma ulos nenän kautta on monelle ollut hyvä keino kun ahdistaa. Samoin että on tietoinen kehonsa toiminnoista, esim yhtä äkkiä huomaa että hartiat ovat melkein korvissa kun jännittää niin kovasti , silloin on hyvä laskea hartiat perus asentoon ja poistaa jännitys.
Joku puree hampaitaan yhteen itse tietämättä että tekee niin, paljon on eri tapija ja oireita. Mutta koska sinua ei rasituksen kanssa pitä rintakehässä niin silloin ei voi olla sydämmessä vikaa.- Anonyymi
Sydäme n johtavassa aortassac jotain häikkkää, aorta laajentunut tai mutkalla kuten itsellä.
Vuodesta 2017 ollut sydämmessä flimmeri, ei jatkotutkimuksia, vain verenohennuslääkitys ja betasalpaaja Bisoprolo 2,5 mg joka puolitettu alukujaan liian hitaaksi käyneen pulssin johdosta.
Mitään muuta ei tehty. Ei tutkimuksia.
Nyt flimeri jäänyt pysyväksi tilaksi , beetasalpaaja nyt 2,5 mg ja jalkojen nesteturvotusten vuoksi määtättiin Furesis.
Ei edellenkään mitään sydämen ultraäänitutkimusta, eikä mitään muutakaan. Keuhkokuva otettu jossa todettiin normaali sydän ja tuo aortan mutkikkuus.
Itsellä sydäntutemuksia ollut pitkään josta kerroin lääkärille, , eriasteisia kipuja, pistävää, ja viiltävää.. kivut pahimmillaan tuntuivat lapaluun ja selkärangan välissä. Kysyin sydämen läpästä ( ei vastausta) ja tahdistimesta tai muista toimenpiteistä.
Lääkäri kieltäytyi, ei tehdä mitään, ikää 70 v eikä muutakuin odottamaan oireiden pahenemista ja lopulta kuolemaa.
Samassa talossa kuin minä , asuu mies jolla ikää yli 80 vuotta, on tehty tutkimuksia ja asennettu sydämen tahdistin ja mies mennä porskuttaa kuin ennenkin, terveeltä näyttäen. Päivittäen ajaa polkupyörällä mm.
Itsellä fyysinen rasitus pysäyttää siihen paikkaan.
Nesteenpoistolääkitys helpotti hengitystä, joka oli aiemmin aivan järkyttävää, hengästyin ja puuskutin pienestä rasituksesta mutta jalkojen turvotus jatkuu edelleen muttei yhtä pahansa.
.
Eli onko nykyään niin ettei enää 70 vuotta täyttäneille tai oikeastaan yli 66 eläkkeellä oleville enää tehdä yhtään ?
Jopa kysyessäni estrogeenigeeliä hormonipuikon tilalle , hormonikorvaushoidoksi, koska on kuumia aaltoja , unettomuutta ja partakarvoja tulee kasvoihin monkä koen todella epämiellyttävnä, niin sitäkin vähäteltiin ja todettiin etten tarvitse mitään geelejä ENÄÄ, ilmeisesti seksielämänkin voi unohtaa, eikä tämänikäisen tarvitse enää yhtään mitään.
Paljon puhttava kommentti mieskääkätåriltö oli tämä:
Nesteenpoistolääkitys lisää munuaisten vajaatoimintaa, mikä johtaa kuivumistilaan, lisääntynyt nesteenpoistolääkitys siis pahentaa jo olemassa olevaa hyvin lievähköä vajaatoimintaa (ja jos sydämen vajaatomnta pahenee, mitä se tekee totta jai, kun mitään ei tehdä muutakuin lisätään lääkitystä) , ja lopulta " haihdun ilmaan" .
Eli oman ymmärrykseni mahdollisesti kuolen ennen 75 ikävuotta tai ainakin kunto heikkenee merkittävästi ja , 80- vuotispäiviäni en tule näkemään jos linjaus on tätä luokkaa. Hoitamisen suhteen.
Ne ovat ihan eri ihmisiä he joille asennetaan kaikki mahdolliset stentit ja tehdään laajennukset heti kun vähäisiäkin oireita ilmaantuu..sydämen tahdistimet tai ylipäätäön tehdään jotain.
Toiset saavat kuolla ihan rauhassa sitä ennen kärsien nestekertymistä , säärihaavoista ja naiset ulkonäön katoamisesta , mitään ihmissuhteita ei kannata edes ajatella, ne ovat tarkoitettu vain varakkaille ja niille joita hoidetaan viimeisen päälle.
Rahakkaille, julkkiksille ja muille.
- Anonyymi
Voisiko olla keuhkoissa vika? Tai oikeasti lihasjumi syvällä, mikä heijastuu rintakehän ja sydämen alueelle ja nuo yleensä vasta levossa tai väärässä asennossa oireilevat? Tai onko kipu sydämen sykkeen kanssa yhteen menevää? jos tuo jälkimmäinen, ehkä sydämestä olisi kyse. Itsellä sydäntä myös tutkittu, ikää 50v., mutta terve olen. Sitten taas selän ongelma ja astma aiheuttavat paljon ongelmaa, mikä aina tuntuu heijastuvan edessä sydämen alueelle, mutta lihasjumia pyöräilystä se on ollut tähän asti yhdistyneenä skolioosiin ja sen aiheuttamiin ongelmiin yläkropan asennoissa. Ei kannata kuitenkaan ohittaa ahdistuksen tai stressin mahdollista vaikutusta sydämeen, eli lääkäriin uudelleen vain.
- Anonyymi
Vikaa voi olla molemmissa eli sekä korvien välissä että pumpussa.
- Anonyymi
Sinähän sen tiedät viisaana kun täälläkin pslstoilla kiertelet jos köytyisi sopiva kolo kettuilulle.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604976Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362259Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti612134- 2062081
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2131334Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä181118- 89956
Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai47923- 66877
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12839