Eläkeläisten joulujuhla ja Uusi vuosi

Anonyymi-ap

Luulen, että pojat viettää rattoisia juhlia Espanjassa ja Sveitsissä. Luulen, että siellä on Parman poikaa leivän päällä ja makkaroissa vähän enemmän lihaakin.

Meillä köyhemmillä eläkeläisillä täällä Kambodzassa, Filippiineillä ja Vietnamissa ja Thaimaassa on sentään kesä ja voidaan olla ulkosalla Sveitsiin nähden.

Mitäs me keskisarjan eläkeläiset täällä Vietnamissa. Vuokraa makselen 1600 dollarin netto-eläkkeestä sen 180 ja toiseen kakkosasuntoon Kampottiin sen 150 dollaria. Onhan tämäkin sellaista Jet Set elämää. Mutta samat palvelut, kuin pojilla Sveitsissä ja Espanjassa.

Eläkeläisten joulujuhla pukkaa päälle siellä Suomessa ja varmaan Hurstin ja punaisen ristin ja Herttoniemen kirkon voimin juhla tuntuu kivalta siellä PK-seudulla. Mitenss poijat oletteko saaneet uusia toppatakkeja ja muuta vällyä talven pakkasiin ja uuden vuoden puheeseen jonka johtajanne pitää aina.

Kyllä kyllä se varmaan lupaa ensivuodesta runsasta ja sanoo, että jaettavaa on enemmän, kun pakolainen saadaan pois ja vapautuu asunto.

7

277

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poijat tulipa pieru .... Aamiaisen jälkeen. Sehän on sen merkki, että vatsa toimii. Joo aloitin päivän Dragon hedelmällä ja sitten monivilja leipää ja Cheddar juustoa ja salamia. Banaani meni myös ja Kiwi hedelmä ja kananmuna ja keksiä ja ja voi pulla. Kahvit toki.

      Aurinko paistaa, kuten arvasit ja palmut huojuu. Peirusta tuli mieleen, että koirathan haistelee persiistä, että millaisella ruualla on ollut. Sosialismissa hyvinvointivaltiossa ei varsinaisesti käydä kaupoissa, varsinkaan sillä 400 euroa mikä jää eläkkeestä käteen sähkön ja matkalipun ja vuokran jälkeen. Ei, mitään tuli vain mieleen.

      Ei mitään poijat . . . Terveiset täältä kehitysmaasta Kambodzasta ja Vietnamista vaan poijan.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😍 ­­N­y­­m­­­f­­o­­m­­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18177062I

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      No,enpä pitäisi keskisarjan eläkeläisenä,jos netto on alle 1500€. Olet pienituloinen.

    • Anonyymi

      Karmee kohtalo joutua asumaan filppineillä, vietnamissa tai thaimaassa!
      Kun sairastuu kuten kurjuudessa tapana on niin se tulee hintoihin ja puoskarit parantaa sekä rahastaa ja parantaa uudelleen ja uudelleen...

      • Anonyymi

        Isäni ja äitini kuoli hyvinvointivaltiossa sairaalassa. Toinen 5 ja toinen 10 päivän jälkeen ja isän veli hyvinvointivaltion sairaalan käytävällä.

        Enpä tiiä, lääkärissä käynti maksaa Kambodzassa joku 15 - 20 dollaria. Lääkkeet murto-osa mitä hyvinvointivaltiossa.

        Kaveri kertoi, että sillä on toista tuhatta euroa ulosotossa hyvinvointivaltion lääkärissä käyntejä. . . Oleilee nyt kait, Hua Hinissa.

        Toisaalta Suomessa kuolee noin 60 tuhatta ihmistä vuodessa ja aika vähän niitä kerkiää sinne tehohoitoon. Tehohoitopaikkoja on 250 ja niistä 150 on varattu poliittiselle eliitille ja diplomaateille. Laskeppa siitä.
        Muihin leikkauksiin voi kyllä lentää hyvinvointivaltioon ja kiristävät, että eivät leikkaa ja hoida jos oleilet ulkomailla yli 6 kuukautta... Taidat olla aika vajakki ja hyväksikäytetty.


    • Anonyymi

      Katso Vajakki mitä sä saisit 300 euroa kuukaudessa. Tajuatko vajakki ... [url=https://aijaa.com/NSkXMl][img]https://img.aijaa.com/m/00579/15207976.jpg[/img][/url]
      [url=https://aijaa.com/4dGxcO][img]https://img.aijaa.com/m/00475/15207977.jpg[/img][/url]
      [url=https://aijaa.com/dumoEK][img]https://img.aijaa.com/m/00560/15207978.jpg[/img][/url]
      [url=https://aijaa.com/uOYlri][img]https://img.aijaa.com/m/00282/15207979.jpg[/img][/url]
      [url=https://aijaa.com/lL07pI][img]https://img.aijaa.com/m/00060/15207980.jpg[/img][/url]

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe