Joka vitsaa säästää, se kansaansa vihaa

Monessa perheessä kauhistellaan millä tullaan toimeen jatkossa, kun rahan saamiseksi pitää mennä työhön? Kuinka monessa perheessä mietitään miksi tämä sosiaalinen harhaanjohtaminen sai kestää näin kauan. Ihmisille uskoteltiin, että voivat jäädä loikoilemaan kotiinsa tai harrastelemaan rauhassa. Kyllä rahaa riittää. Jos oleskelu olisi hyvä ja kehittävä elämänmuoto, miksi rikkaat öljyvaltiotkaan eivät sitä varauksetta hyväksy. Saudi-Arabiastakin tulee lähtö, jos työt loppuvat. Näin pitää tapahtua jatkossa myös Suomessa. Jotakin työtä löytyy aina. Tuet tulevat sitten tarvittaessa tilapäisesti avuksi. Ei niin, että tuet ovat pääasiallinen tulo ja vain pakon edessä tehdään mitään leipänsä pitimiksi.
7220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meillä on alakulttuuri, jossa suvussa ei ole kukaan koskaan tehnyt töitä.
Heitä kutsutaan jostain syystä syrjäytyneiksi ikään kuin he eivät nauttisi asemastaan.

Äänestä

Kyllä se yleisesti on niin, että tietylle henkilölle ei löydy sellaista työtä, johon hän käytännössä voisi mennä. Pätevyyskin siinä vaaditaan, kaikki eivät ole päteviä kaikkiin paikkoihin. Tuon kirjoittajan kuvaamia tapauksia on tietysti vain vähän. Vain hyvin harva on tahallaan työttömänä. Vitsa ei siinä auta. Työtekijälle tarvitaan hänelle sopiva työpaikka - jossa hän osaa tehdä. Tai on riittävä terveydentila siihen työhön. Kyllä vika on enimmäkseen jossakin muussa, ei itse työntekijässä joka ei ole työsuhteessa.

Äänestä
  • Jos ei ole pätevyyksiä niin menkööt poliitikoksi, sinne ei tarvita mitään kokemusta edes. Katsopa vaikka purraa, päivääkään töitä tehnyt.

    Äänestä

  • Minun mielestäni työttömyyttä ei voi perustella sillä, ettei ole esimerkiksi kirurgi.

    Työntekijän velvollisuus on hankkia tarvittava pätevyys niin, että hänelle löytyy sopiva työpaikka. Ei niin, että työstä voisi vapautua, kun varmistaa, ettei vahingossakaan osaa mitään.

    Äänestä

Kyllä työllisyysaste on Suomessa verrattain korkea. Kaikille ei myöskään löydy sopivaa työpaikkaa vaikka kuinka haluaisi. Työnvälitys saisi olla myös sitä, että TYÖNVÄLITYS etsii työntekijälle aktiivisesti ja henkilökohtaisesti työpaikkaa. Kaikki kansalaiset eivät perusominaisuuksiltaan ole taitavia työn etsijöitä, eivät hallitse sitä menettelyä, eivät ole luonnostaan oma-alotteisia. Tällaisiakin ihmisiä on. tehtiinpä mitä tahansa. Kyllä se perusvika on, että kaikille ei löydy henkilön kykyihin verrattuna sopivaa työpaikkaa. Ihmiset eivät ole kaikki samanlaisia. Hallitus rankaisee heikkoja yksilöitä!

Äänestä

Pikkujouluissahan ei ole pakko käydä jos ei tahdo vielä. Sitä myöten ei sponsoroida työnantajaakaan.

Äänestä

Mutta tämä hallitus - vihaa niitä, jotka ovat köyhimpiä ja heikoimmassa asemassa ja rakastaa niitä joilla menee kaikin puolin hyvin ja erityisesti suurituloisia. Ei se ole oikein! Esim. Orpo ja Purra ovat juuri sellaisia politiikaltaan. Persussuomalaisissa on kunnon ihmisiäkin se on totta, samoin kokoomuslaisissa. Mutta kaikki eivät ole sellaisia, erityisesti perussuomalaisissa ja osaksi myös kokoomuksessa. Aina on yhteiskunnassa myös niitä, jotka eivät syystä tai toisesta menesty yhteiskunnan sisäisessä kilpailussa yhtä hyvin kuin ne parhaat. On myös niitä, jotka jättävät kaverin
jos j kun tämä ei yksin pärjää yhteiskunnan sisäisessä kilpailussa. Se oli hyvä periaate; "Kaveria ei jätetä!" Se sopii myös politiikassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monessa perheessä kauhistellaan millä tullaan toimeen jatkossa, kun rahan saamiseksi pitää mennä työhön? Kuinka monessa perheessä mietitään miksi tämä sosiaalinen harhaanjohtaminen sai kestää näin kauan. Ihmisille uskoteltiin, että voivat jäädä loikoilemaan kotiinsa tai harrastelemaan rauhassa. Kyllä rahaa riittää. Jos oleskelu olisi hyvä ja kehittävä elämänmuoto, miksi rikkaat öljyvaltiotkaan eivät sitä varauksetta hyväksy. Saudi-Arabiastakin tulee lähtö, jos työt loppuvat. Näin pitää tapahtua jatkossa myös Suomessa. Jotakin työtä löytyy aina. Tuet tulevat sitten tarvittaessa tilapäisesti avuksi. Ei niin, että tuet ovat pääasiallinen tulo ja vain pakon edessä tehdään mitään leipänsä pitimiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu