Kirja kertoo,että ihmiset syö liikaa ja saavat liikaa energiaa ja liikuntaa vähä ja kuituja saadaan liian vähä,Elimistö muokkaa ruokaa hitaasti pienissä erissä ja osa jääkin liika energiaksi,kun syödään liika ja nopeus liian suuri ,että keho varastoi,hyödyntäämja muuntaa energiaa
Lieberman Ihmiskehon lyhyt historia--kirja
5
298
Vastaukset
- Anonyymi
Diabetes syntyy kun saadaan liikaa energiaa ja kuituja vähä ja liikuntaa vähä,ruoka pitäs myös kuluttaa
- Anonyymi
Juu, rasvamaksa tulee kun syö pitkiä aikoja enemmän kuin kuluttaa. Lopulta ihminen sairastuu diabetekseen. Ei ole väliä mitä syö, jos syö liikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, rasvamaksa tulee kun syö pitkiä aikoja enemmän kuin kuluttaa. Lopulta ihminen sairastuu diabetekseen. Ei ole väliä mitä syö, jos syö liikaa.
Niinpä. Paitsi että kasviksia, hedelmiä, marjoja, täysjyvää, palkokasveja on vaikea syödä niin valtavat määrät että energiamäärä olisi iso, aika huoletta saa mättää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä. Paitsi että kasviksia, hedelmiä, marjoja, täysjyvää, palkokasveja on vaikea syödä niin valtavat määrät että energiamäärä olisi iso, aika huoletta saa mättää.
Valitettavasti liian vähänkin voi syödä. Silloin elimistö alkaa purkaa lihaksia energiaksi.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18180099L
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718