Ostin noin 1kk sitten näytönohjaimen torista josta maksoin 270+postit. Myyjä antoi puhelinnumeronsa johon viestiteltiin ja kaikki vaikutti olevan ihan ok. Maksoin ohjaimen mobilepayllä samaan numeroon jossa viestiteltiin. Myyjä ei kuitenkaan koskaan postittanut tuotetta vaikka vastaili silloin tälläin viesteihin ja keksi tekosyitä. Nyt ei kuitenkaan enää vastaa. Lupasi myös antaa rahat jo aiemmin takaisin mutta ei ole näkynyt. Miten pitäisi toimia? Numeropalvelu 16100 ei antanut mitään tietoja numerolla. Mutta mobilepayhin tarvitee kuitenkin pankin ja henkkarit. Voisinko jotenkin selvittää kyseisen kaverin osoitteen?
Mobilepay varkaus
8
1221
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko sinulla osta ilmoitus vai vastasitko myynti-ilmoitukseen? Sama homma kävi itselle aikaisemmin tänä vuonna eräästä tavarasta. . Tein rikosilmoituksen ja mobilepay asiakaspalveluunkin laitoin ilmoituksen, että numeron haltija on varas, mutta myöhemmin selvisi että edelleenkin jatkaa huijauksiaan samalla numerolla. Rikosilmoitus se pitää Ja kannattaa tehdä. Ei siitä kyllä mitään hyötyä ollut. Ella Vartiainen niminen ihminen lappeenrannasta tori. Fi palvelussa vei minulta rahat. Enemmän varoituksia, numeroita ja nimiä ihmistä nettiin jotka varastaa. Eipä sitä rikollisen nimiä saa selvälle, muuta kuin rikosilmoituksen kautta jos ei ole julkinen numero. Pitää lopettaa rikollisten suojeleminen. Toivottavasti saat rahasi takas, mutta tuskin saat.
- Anonyymi
Eikö rikosilmoituksella voi kuitenkin myöhemmim saada rahat takaisin ja saako rikosilmoituksen tekemällä enemmän tietoja? Tämän kaverin nimi Jaakko Uusitalo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö rikosilmoituksella voi kuitenkin myöhemmim saada rahat takaisin ja saako rikosilmoituksen tekemällä enemmän tietoja? Tämän kaverin nimi Jaakko Uusitalo.
Kyllä rikosilmoituksen tekemällä saa sitten jossain välissä tietoja lisää joo, mutta voi mennä aikaa. Näissä tapauksissa harvoin saa rahojaan takaisin, varsinkin jos sattuu olemaan kyseessä henkikö joka enemmänkin tehtailee tällaisia huijauksia niin 100% ei tule rahoja takaisin. Tee rikosilmoitus ja toivottavasti olet säästänyt joka viestin mitä olette missäkin vaihdelleet ja niistäkin kuvakaappaukset talteen. Mutta useimmiten nämä tori. Fi huijarit on juuri näitä jotka tehtailee näitä niin paljon, että ei rikosilmoitukset mitään hetkauta. Ainakin tämä oma huijaus tapaus, niin ilmoitin hänelle että teen rikosilmoituksen jos ei palauta rahoja, mutta ei reagoinut mitenkään viesteihin vaikka ne luki. Oma huijaus tapahtui keväällä 2023 ja marraskuussa 2023 löysin merkinnän että sama huijari taas merkattu huijariksi. Että ei nämä taparikolliset opi, eikä välitä mitään.
- Anonyymi
Löytyikö apuja/saitko rahoja takaisin?
- Anonyymi
Selviskö asia?
- Anonyymi
Onneksi on tulossa uusi mobilepay, jossa toivon mukaan parannettaan tälläisiä tapahtumia sattumasta...
https://diginyt.fi/uusi-mobilepay-turvallisempi-ja-helpompi-kayttaa/ - Anonyymi
NYt ei kaanata enään antaa netissä tavaran ostajille omaa puhelinnumeroa jos on salainen. MobilePayssa näkyy nyt koko käyttäjänimi (etunimi, toinen nimi ja sukunimi), jolla hupiostaja tai huijari saa selville sinun nimesi jos sinulla on salainen puhelinnumero.
- Anonyymi
Itselle kans tulee Tori.fi:ssä paljon kyselyjä, kun myyn tavaraa siellä, että "voinko maksaa ennakkon MobilePaylla ja hakisin huomenna". Sen jälkeen ei kuulu maksua eikä näy ostajaa kun olet antanut numeron johon maksaa. Eli nämä vain kyselevät numeroasi ja näin saavat sinun koko nimesi selville.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131713Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2911312Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101076- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10895
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888