Nyt on aika hyviä korkoja esim. Norweigianilla, Svealla, Alisa pankilla jne ihan perussäästötileiilä ilman määräaikaisuuttakin, korot on vuoden mittaan jatkuvasti nousseet.
Mitä arvelette nouseeko talletustilen korot vielä ensi vuonna vai alkaako ne kohta rysähtää?
Nouseeko talletus/säästötilien korot vielä?
10
875
Vastaukset 10
- Anonyymi
Nyt on 12kk tai pidempien määräaikaistalletusten korot jo laskeneet alle lyhyempien. Seuraavat siis aika tarkasti euriboreja. Säästötileistä tällä hetkellä paras löytämäni korko on ruosalaisella Broccilla (entinen Balanzia).
- Anonyymi
12 kk määräaikaisia löytyy koroilla 4,10 - 4,20%
Broccin korko on 3,75%
Korot tulevat tuosta laskemaan. Tosin nettipankeilla on mahdollisuus maksaa hyviä korkoja koska tarjoaminsa luottojen todellinen vuosikorko on alkaen 10%.
- Anonyymi
Saksalainen N26-mobiilipankki tarjoaa nyt myös suomalaisille säästötiliä. Vuosikorko on 2,8%.
Siirrot N26:n käyttötilin ja säästötilin välillä tapahtuvat reaaliaikaisesti ilman viiveitä. Nostorajoituksia ei ole. Säästötilille voi tehdä talletuksia myös suoraan muista pankeista IBAN-tilinumeron avulla.
Pohjoismainen nelikko Brocc, Svea, Alisa ja Norwegian maksavat kuitenkin tällä hetkellä N26:ta suurempaa korkoa. N26 Metal -palvelupaketissa saa tosin peräti 4% vuosikoron säästöilleen, mutta huvista joutuu pulittamaan 16,90 €/kk. - Anonyymi
Svealla 12kk määräaikainen 4,10%. Vähän aikaa sitten oli 4,40%. Euroopan keskuspankki tulee laskemaan ohjauskorkoaan. Euriborit laskussa. Nyt ei siis ole aika laittaa rahojaan tileille, korkosijoituksiin tai ylimääräisiin lainanlyhennyksiin. Nyt on aika ostaa alehintaisia laatuosakkeita.
- Anonyymi
Osakkeista putoaa arvo seuraavaksi kuten eräs arvostettu pitkänlinjan sijoittaja varoittelee.
Yliarvoiset osakkeet ovat nyt riski ja maailman talous on totaalisesti sekaisin.
- Anonyymi
Eli jos nyt siis nostaisin säästötilini tyhjiksi, myisin osakkeet sekä rahasto-osuudet. Käyttötilillä olisi melkoinen summa rahaa. Mihin se pitäisi teidän asiantuntjoiden mielestä laittaa?
- Anonyymi
1kk määräaikaiselle saa 3.5% korkoa, niin varat eivät kauaa sidoksissa. Riskiä ei ole pääoman menetyksessä. Näitä, kun tekee 12 peräkkäin, niin saa korkoa korolle.
Onko joku laskenut paljonko pitäisi 12kk talletuksen korko olla, että pääsee samaan tulokseen?- Anonyymi
Korko pienentyy useaan kertaan 12 talletuksen aikana.
12 kk:n talletuskorko ei muutu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korko pienentyy useaan kertaan 12 talletuksen aikana.
12 kk:n talletuskorko ei muutu.Korot laskevat 11.9 pankista riippuen 0,15 - 0,30%
- Anonyymi
Joo Norwegianilta on tullut tässä kuussa parikin ilmoitusta säästötilien koronlaskuista. Syyskuussa säästötili enää 3% ja säästötili plus 3,40%. Broccilla laskee 3,60% eli taitaa edelleen olla säästötileistä paras? Svealla on pitkään ollut vain 3,55%, eli ei lähtenyt mukaan koronnostoihin, eikä ole tarvetta ihan äkkiä laskeakaan. Toivottavasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571