Ruonalan rivitalopalon syy selvinnyt.

Anonyymi-ap

Poliisi ja palotarkastajien mukaan tulipalo oli saanut alkunsa yhdestä asunnosta jossa useampi lapsi oli osallistunut tulileikkeihin ja siitä oli päässyt tuli leviämään talon rakenteisiin. Lapset olivat pikkulapsia eivätkä täten joudu rikosvastuuseen.
Korvauksethan taitavat tälläisissä tapauksissa kaatua vanhemmille joten uutta asuntoa ei tarvitse enään ostella tulevaisuudessa. Todella harmillinen ja valitettava tapaus rivitalon muille asukkaille jotka menettivät rakkaat kotinsa.

13

1288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidetään ne lapset, tulitikut ja kynttilät erillään toisista. Ikävä tapaus ja vanhempien oikean valvonta olisi tämönkin voinut estää. Katsellaan niiden lasten perään eikä näpytellä sitä älypuhelinta. Jos osataan tehdä lapsia niin pitää myös osata huolehtia heistä ja heidän tekemisistään.

    • Anonyymi

      Mulla tuli tuo vaihtoehto jo siinä vaiheessa mieleen, kun uutisoitiin 7-henkisestä perheestä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Lapsia kyllä tehdään ja sitten ei vahdita niiden tekemisiä.
        Olisi kiva tietää mitä vanhemmat touhusivat sillä aikaa kun tulipalo sai alkunsa.
        Oma veikkaukseni on että vanhemmat olivat toisessa huoneessa puhelimillaan. Nainen Instagramissa ja mies Facebookissa.


    • Anonyymi

      Tämä menee täysin vanhempien piikkiin ja toivottavasti saavat isot korvaukset maksettavaksi. En voi mitenkään ymmärtää miten useampi lapsi on samaan aikaan sytytellyt tulia asunnossa kun vanhemmat ovat olleet kotona.
      Tuon ei pitäisi mitenkää n olla mahdollista. Nyt siinä useampi naapuri menetti kaiken asuntoaan myöten tämän yhden perheen huolimattomuuden vuoksi.

    • Anonyymi

      Vapaan kasvatuksen tulos ja jos on koulu ikäisiä lapsia niin siinä iässä jo pitäisi tajuta miten vaarallista on tulella leikkiä sisällä.

      • Anonyymi

        Kuten Aki Sirkesalo lauloi jo 90 luvulla: Lähdit tulella leikkimään, teit sen salaa....annoin pikkusormen, se vei koko käden. Tässä tapauksessa koko talon.


      • Anonyymi

        Juuri näin. Vanhemmat eivät välitä tai ei kiinnosta mitä lapset touhuavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin. Vanhemmat eivät välitä tai ei kiinnosta mitä lapset touhuavat.

        Eikö sitä saa kotona harrastaa enää sekstailuakaan?


    • Anonyymi

      Olivatko vanhemmat kotona? Vai olivatko lapset keskenään?

      • Anonyymi

        Perhe sai väliaikaisasunnoksi heti Aittakorvesta myynnissä olevan omakotitalon.
        Toivottavasti eivät polta sitäkin.


    • Anonyymi

      JOS ottaa päänsä pois syvältä ja sieltä pimeästä niin voisi hetken pohtia. Kyse ei ole voinut olla mistään kynttilöistä tai tikuista. Jotakin isompaa siellä on tehty. Koska talon ulkoa ei ohikulkijat havainneet mitään, minäkin siitä menin ja 30 min myöhemmin uutisissa täydenpalon vaiheessa. Ei se tuli minuutissa mene sisäkatosta läpi. Huudatte myös vanhempia siten tai täten olleen piittaamattomia. TIESITTEKÖ, että koulusssa ei saa IP toimintaa 9 vuotiaalle, vaan lapsen pitää pärjätä yksin kotona siihen asti kun vanhemmat tulee työstä. VAI ONKO TEILLE yllätys, että joissakin perheissä vanhemmat tekevät työtä elääkseen. Näin oleen yhteiskunta velvoitta tuonkinikäiset olemaan kodeissa yksin.

      • Anonyymi

        Fakta on että lapset polttivat kokonaisen rivitalon ja muut syyttömät naapurit menettivät kaiken omaisuutensa. Onneksi tuo 1 perhe joutuu nyt vastuuseen ja Vakuutysyhtiö karhuaa heiltä korvaussumman kokonaisuudessaan.
        Toivottavasti eivät polta sitä Aittakorven sijaiskotiaan.


      • Anonyymi

        Minäkin oöin jo 70 luvulla sisarusteni kanssa koulun jälkeen kotona kun vanhemmat kävivät töissä. Ei myökään poltettu meidän tai naapureiden omakotitaloja.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe