Että seisotaan toisen rinnalla tuli mitä tuli ja molemmat tekevät toisistaan parempia ihmisiä
tuomalla esiin toistensa parhaimmat puolet
Missä sellaista rakkautta on ?
tuomalla esiin toistensa parhaimmat puolet
Missä sellaista rakkautta on ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei missään, suurin osa ajaa omaa etuaan joko suorasti tai epäsuorasti. Parempi kuin ajattelee vain itseään.niin ei.menetä
No ei! Kenenkään ei pidä tuhlata elämäänsä huonossa ei toimivassa parisuhteessa.
Tietyissä rajoissa kyllä. Esim väkivalta ei ole mitenkään hyväksyttävää ja sellaiseen tilanteeseen ei kuulu jäädä.
Tai pahimmat puolet jotta niitä voi käsitellä yhdessä?
Aloitukseen viitaten, toivottavasti sellaista rakkautta on ystävyydessä ja parisuhteessa.
On mielestäni, jos ei niin silloin jotain muuta
Juuri niin ja se on myös ystävyyttä koska ei meistä kukaan pärjää täälä yksin.
Mutta, mitä sitten olisi aito rakkaus tai pelkkä rakkaus?
Kyllä tosirakkaus on sellainen, että se peilaa hyvässä ja pahassa. Aivan tasan varmasti se maailman ihanin kultamussukka on joskus pahalla tuulella ja ilmaisee sen. Toiset näyttävästi ja toiset mököttäen, riippuen millaista kiisseliä lapsuudenkodissa on keitetty.
Äitihän on tunnetusti naisen esimerkki ja isä miehen. Ehkä kaikista tärkeintä kuitenkin on, että molemmat saavat ilmaista itseään osaamallaan tavalla, kunhan se ei vahingoita toista millään tavalla henkisesti tai fyysisesti. Jos ei osaa, niin sitten pitää opetella.
Kaukaa ylävasemmalta
Hyvä kysymys!!! Sitä rakkaus parhaimmillaan on. Mutta se vaatii kaksi rakastunutta ihmistä, kypsää aikuista jotka osaavat ja haluavat ottaa vastuun elämästään ja tulevaisuudestaan, haluamansa ihmisen kanssa. Silloin kyetään tekemään elämästä halutun kaltaista, ja olemaan toiselle se puoliso, johon voi turvata ja joka on mieleinen elämän joka vaiheessa. Elämään kuuluu jaksoja, jolloin rakkaus saattaa olla vähäisemmässä roolissa, se täytyy kuitenkin aina nostaa sieltä oikealle jalustalle ja muistaa, että on vastuu myös toisen hyvinvoinnista. Rakkaudessa tärkeintä on kosketus, vaikka hellyys ja läheisyys ei ole tärkeimpänä mielessä, on hyvä ennen nukkumaan menoa, muistuttaa se toiselle.
https://youtu.be/J9zqZF2rRsk
Rakkauden kumoamaton määritelmä:
𝓟𝓪𝓻𝓲𝓼𝓾𝓱𝓽𝓮𝓮𝓼𝓼𝓪 𝓸𝓷 𝓻𝓪𝓴𝓴𝓪𝓾𝓽𝓽𝓪 𝓽𝓪̈𝓼𝓶𝓪̈𝓵𝓵𝓮𝓮𝓷 𝓷𝓲𝓲𝓷 𝓴𝓪𝓾𝓪𝓷 𝓴𝓾𝓷 𝓴𝓾𝓶𝓶𝓪𝓵𝓵𝓪𝓴𝓲𝓷 𝓸𝓷 𝓱𝓪𝓵𝓾 𝓪𝓷𝓽𝓪𝓪 𝓴𝓾𝓶𝓹𝓹𝓪𝓷𝓲𝓵𝓵𝓮𝓮𝓷 𝓻𝓲𝓲𝓽𝓽𝓪̈𝓿𝓪̈𝓷 𝓹𝓪𝓵𝓳𝓸𝓷 𝓴𝓪𝓲𝓴𝓴𝓮𝓪 𝓼𝓮𝓵𝓵𝓪𝓲𝓼𝓽𝓪 𝓶𝓲𝓽𝓪̈ 𝓴𝓾𝓶𝓹𝓹𝓪𝓷𝓲 𝓱𝓪𝓵𝓾𝓪𝓪/𝓽𝓪𝓻𝓿𝓲𝓽𝓼𝓮𝓮.
Olet oikeassa. Sellaisen miehen haluan kumppaniksi joka noin ajattelee. Sellaisen yli viisikymppisen miehen.
😍😍😍
Toivottavasti vielä olisi... Toivon, että yksi ihminen riittäisi. Mulla loppuu kohta usko rakkauteen? Mieheltäni löytyi messingeristä joukkokeskusteluja. Yhdessä keskustelussa paljon naisia ja naiset olivat poistaneet jokaisen viestin. Toisessa keskustelussa kaikki pornotähden näköisiä naisia ja vain hän. Viestit eivät olleet viestipyynnlussä tai roskakorissa. Ne oli kaikki luettu... Hän ei seuraa eikä tykkää mistään sellaisesta Facebookissa mistä noita voisi tulla. Onko kyseessä pornon katselu vai muut chatit... valehteleeko mulle että ei käy muita katsomassa. Hänellä paljon pettämishistoriaa ennen minua... mitä mieltä olette?
Kerran pettää, aina pettää. Todella, todella harva oikeasti saa omantunnon kolkutuksia siinä määrin, että ei pettäisi toista kertaa. Normaalilla ihmisellä se omatunto kun estää pettämisen jo ennen ensimmäistä kertaa.
En tykkää pettää, koska tiedän olevani sen verran rehellinen toista kohtaan, etten osaisi valehdella enkä edes haluaisi valehdella. Toisekseen en ilkeäisi olla toisen silmien edessä, jos olisin pettänyt. Tiedän sen jo etukäteen. Tiedän myös, että se tuottaisi niin toiselle kuin itselleni niin pahan mielen, että siitä olisi vaikea päästä yli.
Oon nähnyt pettämistä, se olkoon heidän asiansa, mutta en tuomitse, koska varmastikin jokaisen pettämisen takana on jokin syy. Tällaisessa tilanteessa mielestäni tulisi keskustella niin hyvin ja läpikotaisin kaikki mieltä hiertävät asiat niin perinpohjaisesti, ettei kummallekaan jäisi ns. huono tunne tai mitään epäselvää.
Tässä yllämainitussa ainakin ensi näkemältä kuulostaa, että jotain mätäähän siinä varmastikin on. Kissa olisi nostettava pöydälle ja avoimesti puhuttava nämä läpi.
Varmasti toisen on vaikea olla siinä tilanteessa puhumassa, jos on pettänyt, uskoisin. Näin ainakin, jos omaa sitä omatuntoa yhtään. Pitäisi kuitenkin kannustaa keskusteluun ja miettiä vaikkapa jo valmiiksi, mitä jos sittenkin hän on pettänyt, että mikä se oma suhtautuminen asiaan on ja mitä olisi tehtävissä sekä mitä haluaa tehdä. Sulatteluaikaa, yhdessä pohtimista, luottamuksen uudelleen rakentamista, tätä ja paljon enemmänkin olisi tiedossa, jos on yhteinen tahto selvitä tuon asian yli. Joko yhdessä tai sitten erikseen.
Keskustelun paikka, jos kummatkin ovat siihen valmiita.
En usko enää tähän...
Millaista on ystävän rakkaus?
Hehheh, myö tuotiinkin pahimmat puolet esille toisissammo. Ei ollunna mäts meid in heven. 😄
Sehän olisi tosi hienoa, mutta se pitäisi olla myös toiseen suuntaan. Siinä ei ole järkeä nostaa aina kultapoju jalustalle tyyliin että "Sä olet niin ihana,fiksu, taitava, söpö ja hauska...jne." Mitä minä olen? Joku kaunis?
Tai että minun pitää koko ajan pyöriä toisen töiden ympärillä, palvoa, kehua, ylistää. Minäkin haluan pärjätä työelämässä. Miksi toiset ovat niin itsekkäitä, että haluavat kaiken? n->m
Rakkaus ja kehuminen/mielistely on ihan eri asiaa.
En usko että tosi rakkaus on tuollaista. Tosi rakkaus on sitä, että molemmat jakaa rakkaudentunteet. Kumpikaan ei tee toisesta parempaa ihmistä vaan toinen on paras vikoineen, sitä on rakkaus.
'Xmolemmat tekevät toisistaan parempia ihmisiä
tuomalla esiin toistensa parhaimmat puolet"
Sinä et nyt ymmärtänyt oikein
Eikä tee. Toinen vaan tuntuu maailman parhaalta ihmiseltä. En ymmärrä miksi toistat tuota kun sanoin jo, että en usko tosirakkauden olevan tuollaista.
Mulle rakkaus on turvaa ja hyväksytää se tapa kohdellatoista ja arvostaa, ymmärtää sitä ei voi pakottaa. Sitä ei pidä pitää itsestäänselvyytenä sitä täytyy hoitaa ja hoivata. Sekä jos se on mennäkseen sen täytyy antaa mennä. Se palaa kyllä jos niin on tarkoitettu.
Tosirakkaus,
Toisen hyväksymistä,
huonoja vitsejä ja molemmat ymmärtää ne.
Ei tarvitse hurmata jatkuvasti,
arkeakin pitää arvostaa.
Tulee tyhjästä kun on oikea aika.
Voi aluksi näyttää väärältä,
lopulta rakkaus voittaa kun huomaat,
mutta et voi kuvata, ainakaan helposti.
Rakkaus monimutkaista, ei voi nähdä, eikä koskettaa, sen vain tunnet.