Jokainen pudotettu Venäjän ohjus ja lentokone tekee Patriotista entistä tarkemman.
Asiantuntijan mukaan osumat kehittävät aseen algoritmia ja vaikuttavat merkittävästi sen torjuntakykyyn.
– Datan laatu on korkeaa, koska kyse on todellisesta testistä. Tämä ei ole toimistoharjoitus tai teoreettinen laskelma. Tämä on tietoa todellisesta osumasta, Jan Kallberg sanoo.
– Jos Venäjä laukaisisi sodassa 20 matalan latauksen taktista ydinkärkeä Kinzhaleilla Nato-kohteita vastaan, merkitsee parantunut data, ettei yksikään ohjus todennäköisesti pääse kohteeseensa.
Patriot on kova sana.
Patriot vaan parantaa - kaikki 10 eilen laukaistua kinzhalia ammuttiin alas
21
289
Vastaukset
- Anonyymi
Lisää patriootteja vaan Ukrainalle.
- Anonyymi
Mitäs sitten kun tulee se 21 mäinen ja lakaisee kaikki matalaksi...
- Anonyymi
Ei se niin tehokas ole pari kerrostaloa kyllä tuhoaa tai ostoskeskusen tai sairalaan.
- Anonyymi
Enemmän kuin selvästi tulee näkyviin karu ero läntisen ja neuvosto-venäläisen sotilasteknologian välillä.
- Anonyymi
Mutta mitä tapahtuu kun ohjukset törmää eikö mikään räjähdä?
Puhuvat että Kiovassa sataa rautaa taivaalta vaikka on Patriot toiminut?- Anonyymi
Miksi eivät siirrä ilmatorjuntaa kauemmas kaupungista jotta romu ei pääse tuhoamaan asutusta????
Valetelikos se Putin aikoinaan, että Kinzhal on torjumaton? Vai valehteliko jostain muusta ohjuksesta?
- Anonyymi
tuttuM kirjoitti:
Valetelikos po. Valehtelikos
Ainahan se valehtelee.
- Anonyymi
tuttuM kirjoitti:
Valetelikos po. Valehtelikos
ei tarvitse noita kirjaimia tulla korjaamaan - peruslukija tajuaa , mitä on tarkoitettu.
KIITOS.
- Anonyymi
Näitä juttuja on aina sotien aikaan. Missäpä lienee se totuus.
Patriot olisi täysin avuton Kh-47M2 Kinzhal -ohjuksen väitettyjä ominaisuuksia, kuten nopeutta ja äkkinäisiä väistöliikkeitä vastaan, mutta viimeaikaiset raportit Ukrainan rintamalta kertovat Kinzhalin olevan huomattavasi väitettyjä ominaisuuksia hitaamman etenkin loppulähestymisessään, tehden siitä helpomman saaliin Patriotille ja esimerkiksi Davidin lingolle.
- Anonyymi
Jep jep!
- Anonyymi
Kolli osaa luoda pitkiä virkkeitä. Älykkyyden merkki.
- Anonyymi
Olisi mielenkiintoista tietää montako patriottia on ammuttu tähän mennessä tässä konfliktissa? Nuo kun ei ole ihan halpoja........?
- Anonyymi
Uskoo ken tahtoo.
- Anonyymi
KÖYHÄ. Viimeinen hetkesi äänestää porvaria. RIKASTUAKSESI! Käytä viimein tilaisuutesi.
- Anonyymi
Kone joka oppii jokaisesta osumasta ja parantaa suorituskykyään. Aikamoista.
- Anonyymi
Taurus KEPD 350 nopeasti Ukrainan valikoimiin !
- Anonyymi
Ampumatta jääneet V-2 -raketit jostain vanhan natsin kellarista Ukrainaan...
- Anonyymi
"10 eilen laukaistua kinzhalia ammuttiin alas"
Ihan höpöjuttuja! Alla hyvää analyysia joka ampuu alas Ukrainan väitteet.
"Everstiluutnantti evp. Esa Kelloniemi suhtautuu hyvin epäilevästi Ukrainan väitteeseen. Syitä on monia.
– Kyseessä on ilmatorjuntajärjestelmien kannalta ehkä maailman vaikein maali tällä hetkellä, Kelloniemi sanoo Kinzhal-ohjuksesta.
Kelloniemi kertoo, että tavallisen ballistisen ohjuksen kohdalla sen lentorata ja osumakohta voidaan laskea.
– Mutta tällainen Kinzhal-ohjus nousee lentokoneesta laukaistuna korkealle ilmakehän ulkopuolelle ja sen jälkeen liikehtii vielä siellä työntövektoriohjausjärjestelmän avulla. Sitten kun ohjus lähtee loppulähestymiseen maalia kohti, se pystyy vielä siinäkin liikehtimään.
Lähestymisessä nopeus on huimaavaa luokkaa, kun ohjus kiitää noin 3,5 kilometriä sekunnissa.
Mikäli Ukrainalla on käytössä modernein versio Patriot-järjestelmästä, mitä sitäkään ei ole vahvistettu, sen kantama on Kelloniemen mukaan noin 40 kilometriä.
– Teoriassa Patriot PAC 3 voi tuhota Kinzhalin, jos maalista saadaan tieto ja järjestelmä on valmiina. Siinä on kymmenen sekuntia aikaa reagoida. Tilanne on erittäin haastava puolustajan kannalta, varsinkin kun ohjus liikehtii, Kelloniemi sanoo.
Eilen laukaistujen Kinzhalien kohteet eivät ole tiedossa, mutta ylipäällikkö Zaluzhnyi puhui monikossa ”kohteista”. Niitä lienee ollut siis useampi kuin yksi.
– Jos ohjukset on ammuttu eri kohteisiin, jokaisessa kohteessa olisi pitänyt olla järjestelmä torjumassa. Patriotissa torjunta-ala on varsin pieni, kun ohjus pyritään ohjaamaan törmäysreitille, että se törmää – tässä tapauksessa – Kinzhaliin.
Uudenvuodenaattona Ukrainan ilmavoimien tiedottaja Juri Ihnat sanoi, että maalla on käytössä ”muutama” Patriot-järjestelmä.
– Aika uskomattomalta tuntuu, että kymmenen ohjusta kymmenestä olisi torjuttu. Pidän sitä hyvin epätodennäköisenä, Kelloniemi summaa.
Kelloniemi myös muistuttaa, että Persianlahden sodassa Yhdysvallat onnistui vahvistetusti torjumaan vain yhden Kinzhalia puolet hitaamman Scud-ohjuksen. Käytössä oli vanhemman mallin Patriot-järjestelmä, jota ei ollut suunniteltu ballistisia ohjuksia vastaan.
Jokin ohjuksista on voinut teoriassa myös hajota itsestään, sillä niiden runkoihin kohdistuu valtavat g-voimat. Kelloniemen mukaan tämä ei tietenkään selitä kymmenen Kinzhalin tuhoutumista."
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895