nyt on olut kohta viikon 30-ja 36 välillä pakkasta. ilmalämpöpumppu päällä minulla.
ootteko te sammuttaneet sitä vai päällä?
ootteko te sammuttaneet sitä vai päällä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ulkona on pauukupakkanen, kun Hölmölän väki imee ulkoa lämmöt sisälle.
kuulema säästää tämä laite hirveäasti, 100 watiln kulutuksella saa 500 watin lämmitystehon. ihana laite
Ilmalämpöpumpulla voi aivan hyvin lämmittää asuntoa kovillakin pakkasilla.
Silloin ei saa mitään kompressorin tekemää "ilmaista" lämpöä ollenkaan, vaan lämmitystapa vastaa lähinnä suoraa sähkölämmitystä
todella "järkeviä" laitteita
ILP: Kompressori takoo valtavalla paineella pakkasilmasta...-lämpöä!
Yleensä oikea energian lähde muunnetaan lämmöksi erilaisilla konverttereilla....
Kyllä se hyvä tsäänssi kansantaloudellisesti olisi, kun ydinsähkökään ei oikein riitä.
Ei ole sammunut vaikka kävi pakkanen - 32 asteessa.
Po. tiedottaa , ei tiedoittaa.
Kuinkas se lämmön talteenotto pärjää näillä keleillä...
hyvin
LTO on nerokas jääpuikkokoneeseen verrattuna.
y haaralla saisit paremman hyötysuhteen ja loput autotallin kautta pihalle, hyöty 99 pros.
Sinun y-haarasta tulee vain sitä ihteään.
Voiko sellaisen pönttömallisen teollisuushallilämmittäjän tuoda olohuoneeseen , esim. 6 kW teho..?
Pumppu ei pelaa yli -20 pakkasessa vaan jäätyy
Ei se nyt jäädy kuitenkaan, mutta ei tuota lämpöä juuri lainkaan ja sähköä kuluu laitteen käyttämiseen.
Uudemmat kestää hyvin -35 lämpötilan.
Lämmitysteho jää kovilla pakkasilla tietysti heikommaksi mutt toisaalta jos pumpun sulkee kokonaan, pumppua ei kannata käynnistää uudelleen vasta kun säiden lauhduttua.
2 vuotta vanha mitsun jokin malli missä on yksi ulkoyksikkö ja 2 sisäyksikköä hurisee tuolla 35 asteen pakkasessa, sisälle tulee kyllä kuumaakin .
voiko olla mahdollista????
Uudet mallit lämmittää kovallakin pakkasella.
ehkä monille on jäänyt epä selväksi, onko lämmön lisälaite vai etu laite,
Jos ilmalämpöpumpun sammuttaa, niin sitä ei saa sen jälkeen käynnistää pakkasella, koska kylmäaine jäätyy ja ilmalämpöpumppu hajoaa, näin ilmalämpöpumpun asentaja on todennut.
Ilmalämpöpumppu pitää itsensä sulana kovillakin pakkasilla.
Ei ihme että ilma jäähtyy kokoajan kun ihmiset varastaa kaiken lämmön pumpuillaan.
Mitä mahtaa naapuri ajatella kun mittari näyttää -30 kun ilman naapurin lämpöpumppua olisi plussalla. Nyt hei oikeesti, ei varasteta kaikkea lämpöä.
Yksinomaan sähköllä lämpiävät talot pitäisi kriminalisoida. Pitäisi olla leivinuuni, joka varaa lämpöä, tai varaava takka. Jos tuli on, ei pelota. Sitä ei sammuta kukaan.
Leivinuunissa onkin hyvä paistaa talon sisäilmaa ja antaa sitten kuumien uunillisten lämmittää taloa sen sijaan että se vain varaa lämpöä.
Mietin joskus Suomalaiset kesä on lian kumma ja Talvi on kylmä
HHHHHHAHAHEHE