Globaali ralli on haittatoimintaa, joka ei ole planeettamme kannalta kestävää! On vastuutonta ja kyseenalaista, että rallin avulla mainostetaan autoja jokaisella mantereella ja esimerkiksi Kenian kaltaisissa maissa! Toyota "vastuullisena" autovalmistajana tukee avoimesti tällaista rälläystä ja turhaa bensan ylikulutusta! Samaan aikaan maailmassa kärsitään ilmastonmuutoksen aiheuttamasta kuivuudesta ja nälänhädästä! Karmeaa toimintaa Toyotalta!
https://www.is.fi/ralli/art-2000010029187.html
https://www.is.fi/ralli/art-2000010029187.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin aivan turhaa on ralli rälläys. . Fossiilista polttoainetta kuluu autoissa helikoptereissa jotka kuvaavat rälläystä ja vievät rikkaita katsojia pikataipaleille ym. Tuollakin rahalla mitä tähän rälläykseen menee ruokkisi paljon Afrikan lapsia tai pistäis rahat koulutukseen terveyden huoltoon ym hyödylliseen käyttöön. Tulvat myrskyt ym luonnon katastrofit lisääntyy ilmasto muutoksen vuoksi ja satojatuhansia ihmisiä kuolee ja pakolaisuus vaan lisääntyy kun ei enää elin mahdollisuuksia omassa maassa joten pakene tai kuole. Erittäin huonoa esimerkkiä rallirälläys auto teollisuudelle.
Rälläisivät sähköautoilla niin ilmasto pelastuu!
Ja jos ralliäänet on perusteluna polttikselle niin äkkiäkös noihin sähkiksiin saa pärinä-ääniä vaikka kajareista.
Globaalia haittatoimintaa ovat myös veneily, turhakkeita myös golfin pelaaminen, tennis, kaikenlainen matkustaminen, jääkiekko ym. vapaa-ajan harrastukset. Harratuksiin joudutte kuitenkin menemään autolla. Pysykää kotona ilmaa pilaamasta. Ja säätäkää se sisälämpötila 10 asteeseen. Vaatetta lisää päälle ja maailma pelastuu.