Yamaha 40 3-syl seosruuvin avaus

Eli koneeni on Yamaha 40hv 3-syl HE kone. Ei satu käyttöohjekirjaa löytymään, joten osaisikohan joku kertoa, että kuinkahan paljon kaasuttimien seosruuvit kuuluu avata oikean seoksen saavuttamiseksi??
-Kiitos
1560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eikös yleispätevä ohje ollut, että ensin kiinni ja sitten puolitoista kierrosta auki. Sitten säädetään tyhjäkäynti kohdalleen, nostetaan kierroksia ja säädetään ruuvilla, että kierrokse hieman nousevat ja pudotetaan nopeasti tyhjäkäynnille ja säädetään uudestaan ettei kone kyykähdä. Tätä kun toistelee muutaman kerran, niin hyvä tulee. Jos säädät liian laihalle, poltat männän, liian rikas karstaa.

Voisit antaa ammattilaiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


montakohan kierrosta? kirjoitti:

Eli koneeni on Yamaha 40hv 3-syl HE kone. Ei satu käyttöohjekirjaa löytymään, joten osaisikohan joku kertoa, että kuinkahan paljon kaasuttimien seosruuvit kuuluu avata oikean seoksen saavuttamiseksi??
-Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu