Kirka sanoi jossain haastattelussa näin

Anonyymi-ap

"mä en välitä pane painoarvoa lauluissani kannanotoille eli jos otan kantaa niin otan kantaa muualla sillä mä koen että jos musaan liittää esim poliittisen sanoman, niin yleisö kaikkoaa pois"
Mahdollisesti näin on asianlaita, mut ei suinkaan aina.
Kirkan poliittisesta suuntauksesta ei ole tietoa mutta tietääkö joku , esim joku kirka-fani mitä poliittista puoluetta hän fanitti? Onko tietoa? Mun oma villi veikkaus että saattoi olla joko liberaali demari tai liberaali oikeistolainen tai jopa vihreän liikkeen fani?

Ja löytyykö teiltä kirka haastatteluja youtubesta että voisko joku tänne laittaa niitä kirkan haastatteluja onko mahdollista?

mä ainakin muistan yhden haastattelun youtubesta jossa kirka totesi noin mielipiteensä kun kysyttiin että onko hyvä jos pop-lauluun siirretään poliittinen sanoma tai joku muu kannanotto

yksi kiva juttu isä kertoi että kun hän oli äitini kanssa tansseissa jossain päin suomee, niin kirka oli siellä jonka keikalla he oli.

5

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaus tulee vähän myöhään, mutta Kirka ja Kassu Halonen osallistuivat ainakin 2006 Sauli Niinistön vaalikampanjatilaisuuteen, joten oletettavasti ainakin silloin Kirka äänesti Kokoomusta. YouTubesta löytyy kanavalta Dpompon paljon rare footage- haastatteluja ja keikkoja Kirkasta, tässä yksi jossa alkupuolella mukana esitys ja haastattelu Pirjo, Pirjo ja Mato- ohjelmassa vuodelta 2005: https://youtu.be/SErvA8UP8hg?si=EEv2YIG6vc76jl4O

      • Anonyymi

        kiitos linkistä ja kiitos antamastasi tiedosta että kun kerroit kirkan ja kassun osallistuneen 2006 Sauli niinistön vaalikampanjatilaisuuteen .


      • Anonyymi

        muistoja vuosien takkaa koulusta. Late sanoi kirkasta "hirvee rääkyjä kuten siskonsa rääkyjä myös, että no thank" ja sitten kimmo sanoi "huikea laulutekniikka" ja veljeni "kirka on rock" ja vuosi 96 kirka teeveessä euroviisukarsinnoissa kappaleella toukokuu ja kun sitä ei valittu viisuihin niin minä melkein suutuin siitä että noin mahtava kappale olis pitäny valkata viisuihin, että voitto olis varmaanki tullu toukokuulla, jossa positiivinen sanoitus ja huikeat väliosat ja kertosäe joka kertosäe huikean universaali. Muistoja liittyy myös vuoteen 92 kun oli kymppijuhlat täällä päin kun 10 vuotiaat lapsille pijettiin kymppijuhlat keskustassa niin menomatkalla sinne paikkaan kuului kirkan surun pyyhit silmistäni pois auton C-kasettiaukosta. Monasti vanhempieni työmatkoilla kirkaa kuului auton c-kasettiaukosta.

        Monasti kirkan bongas telekkarista. Karismaattinen ja etenkin energinen live-esiintyjä. Osallistui moniin musaohjelmiin muistaakseni myös. Valoisa persoona, että varmaan hänen venäläiset juuret selitti sen valoisuuden kun siellä päin ihmiset kuulemma valoisia ja ulospäinsuuntautuneita.

        Isä ja kirka osui samaan pisuaariin kun kirka oli jossain päin pohjonmaata keikalla. Sanoi isä että oli sukkela mies .

        Kirkaa emotionaalisempaa suomilaulajaa ei ehkä ole. Melkein samaan tai ihan samaan on pystynyt parhaimmillaan Olli lindholomi ainakin, joskaan lindholm ei laulutaidoiltaan(teknisesti ) ollu samaa tasoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kiitos linkistä ja kiitos antamastasi tiedosta että kun kerroit kirkan ja kassun osallistuneen 2006 Sauli niinistön vaalikampanjatilaisuuteen .

        Eipä mitään! Kiva että muutkin pitää Kirkasta ja hänen musiikistaan edelleen :) Oli kova laulamaan rockia ja iskelmälaulutkin meneviä. Luonteeltaan todellakin vertaansa vailla! Sais monet nykyään ottaa mallia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä mitään! Kiva että muutkin pitää Kirkasta ja hänen musiikistaan edelleen :) Oli kova laulamaan rockia ja iskelmälaulutkin meneviä. Luonteeltaan todellakin vertaansa vailla! Sais monet nykyään ottaa mallia.

        niin kirkan luonne oli diplomaatti että vältteli konfliktit ja sovitteli asioita. Hieno juttu toi! Arvostettavia piirteitä ihmisessä. Puhutteli usein monia ihmisiä rohkeasti ja oli ulospäinsuuntautunut ja iloinen sekä optimisti. Ehkä tuo optimistisuus on tullu verenperintönä venäläisistä juuristaan mut käsitinkö oikein kun katsoin yhtä videota tossa, että alunperin kirkan juuret on tulleet Kreikasta mut onko myös juuret Venäjältä siis että onko siis niinku osittain tavallaan venäläinen ja kreikkalainen? Jotkut sotki kirkan italialaiseksi kun näin kirka tolla yhdellä viteolla taitaa sannoo.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      36
      5184
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      67
      3079
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2950
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2851
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      22
      1640
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1584
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1576
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      413
      1253
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1130
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      223
      1072
    Aihe