Yhteiskunta
Maahanmuutto
Arka jänis ja laho plataanipuu
Moktar.Gubta
2024-01-04 10:15:23
Kansakoulun lukukirjassa oli useita Aisopoksen eläinsatuja. Pidin niistä. Erityisesti mieleeni on jäänyt tarina arasta pupujussista. En lapsena toki ymmärtänyt tarinan yhteiskunnallista taustaa. Pelkkää sarkasmia tuo tarina oli, ja ihan vaan läpällä heitetty. Oli se Aisopos aikamoinen veijari.
Kas näin se tarina meni.
Asuipa kerran Parnassóksen metsässä jänis, joka uskoi olevansa viisaampi ja rohkeampi kuin muut. Toki toiset eläimet tiesivät, että tämäkin jänis oli vain ihan tavallinen arka pupujussi, mutta antoivat jussin silti pullistella, kun eivät halunneet pahoittaa pupun mieltä.
Niinpä pupujussi paasasi tavalliseen tapaansa, että Parnassóksen metsä on pidettävä vain rotupuhtaiden parnassóslaisten hallussa ja erityisesti olisi torpattava vieraiden urosjänisten tulo alueelle. Muita eläimiä salaa nauratti pupujussin into, sillä he toki tiesivät, että pupujussi halusi vain pitää kaikki alueen naaraspuput itsellään. Sellainen kyltymätön syrjähyppijä se meidän pupu oli.
Kerran kesken pupujussin kiivaan saarnan metsästä kuului kauhea rysähdys. Arka pupujussi säntäsi salamana pakoon. Kettu arveli, että nyt taisi kaatua puu ja niin olikin tapahtunut. Kun muut eläimet menivät katsomaan, suuri plataanipuu olikin kaatunut ja metsä oli täynnä plataanipuu katkenneita oksia.
Kiivaan pakoonjuoksun vuoksi muut metsän eläimet alkoivat kutsua arkaa jänistä risukimpuksi ( πούστης [kreikka], fasicmus [latina]). Kaikki olikin hyvin, kunnes arka jänis sai itse kuulla omasta pilkkanimestään. Silloin jänis nosti asiasta kauhean parkumisen, eikä se ole laantunut tähänkään päivään mennessä. Siitä saakka pupujussit ovat olleet metsän äänekkäimpiä parkujia.
Sen pituinen se.
Nauretaan yhdessä. ;)
PS. Vihervassarit vihtuilee Mestari Halla-aholle yhdessä?
lainaus maahanmuutto suomi24
Kerran kesken pupujussin kiivaan saarnan metsästä kuului kauhea rysähdys
Anonyymi-ap
3
103
Vastaukset
- Anonyymi
osa Pekka Haaviston kampanjaa?
- Anonyymi
Pietarissa osataan suomea Kalevan kautta?
- Anonyymi
HEITÄ PELOTTAA TOTUUS JA TULEVAISUUS.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1054909Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493272Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852999- 811757
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1111368Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku131291Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1141069- 161069
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431027