Hiukkasloukku (gpf) uusissa bensa-autoissa

Anonyymi-ap

Taitaa olla kaikissa uudemmissa suorasuihkutus bensa-autoissa samanlainen pakokaasun hiukkasloukku kuin dieseleissä. Alkaa itsellä olemaan taas pikkuhiljaa autonvaihdon aika. Ajatuksissa oli uudehko bensa tai hybridi Tucson, mutta lueskelin että niissä gpf poltto-ongelmia lyhyillä ajomatkoilla. Itsellä eniten juuri lyhyttä 3-4km ajoa, joten mietin tuleeko tuosta ongelmia.
En oikein mistää löytänyt tietoa mistä vuosimalleista asti gpf on hyundai malleissa käytössä (onko esim edellisessä Tucson mallissa).
Onko hiukkasloukusta ollut muilla ongelmia jos ajot pääasiassa lyhyttä matkaa? Luin että saattaa tukkeentua jos ei pysty tekemään polttoa tai että kulutus nousee. Onkohan edessä merkin vaihto vaikka Hyundaihin olen ollut tosi tyytyväinen.

4

2339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhyesti voi sanoa että vain jotkut uudet autot imusarjaruiskutuksella saadaan tehtyä ilman loukkua. Jotain esimerkkejä esim peugeot 208 uusi ei turbo. Renault Dacia olikohan 1.2 turbo. Hyundain 1.2 vapari pitäisi olla ilman loukkua. Vähiin menee ennenkuin loppuu. Itse ajan kokoaika vain ihan 2 km matkoja kylmällä moottorilla, siksi päädyin peugeot 208 75hv 2020. Omassa ajossa ei hiukkassuodatin auto toimi. Töissä ajetaan yhdellä fordilla kokoajan parin kilsan matkoja. Se ollut korjaamolla enempi kuin ajossa. Aina palaa jokin herkkivalo kun loukku tukossa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei taida olla, merkki kylläkin koetaulussa mut loukku hukassa, niinkuin koko auto hukassa, ei ole tehty autoa pohjolan oloihin 6kk välein 600 euron huolto öljy ja tulpat ja suodattimet

      • Anonyymi

        Kyllä Hyundait hyvin talvea kestää. Itsellä ollut monta Hyundai mallia ja ovat olleet talvisin todella lämpimiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe