Käyttökokemuksia Maketrade?

Anonyymi-ap

Onko joku käyttänyt tuon nimistä palvelua kun maketrade.app? Torissa kysyttiin, jos voisin tehdä kaupat käyttämällä sitä, mutta ei oo ennen tullut vastaan eikä kauheesti löytynyt netistä tietoa...

3

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Löysin sattumalta tämän sun alotuksen kun googlailin heitä samasta syystä. Oon heidän mainoksen joskus nähnyt jossain somessa aiemmin ja tsekannut nettisivun, mutten ite vielä käyttistä tonne tehny. Ja siellähän heiän sivuilla tosta tietoa on https://www.maketrade.app. Ymmärtääkseni se jollain tapaa hoitaa tuota tori.fi:stä ja muista netin myynti/ostopaikoista puuttuvaa maksupuolta. Tai jollain tapaa on niin kuin Mobilepay, mutta se raha siirtyy ensin tälle Maketradelle maksussa (ikään kuin välikädelle), eikä suoraan myyjän tilille. Ja sitten kun tavara on vaihtanut omistajaa niin ilmeisesti ostaja kun on sen tarkistanut ja hyväksynyt, niin tämä Maketrade siirtää myyjän tilille rahan?

      Hinnastosivua kun ihmettelin, niin ilmeisesti ostajapuolelta veloitetaan joku prosenttisumma mutta myyjälle kivasti ei kustanna mitään.

      Voisin kuvitella, että ostaessa se vähentää huolta huijareista mikä on tosi kiva. Tai että viittii ostaa vaikka jotain arvokkaampaa vähän kauempaakin mitä ei voi ite noutaa. Jos myyjänä pyytäisin tuon kautta rahat, niin ehkä pohdituttavana puolena voisin kuvitella olevan tuo että se raha ei siirry itelle heti vaan pitää odotella tavaran tarkastusta. Vaikkakin sen tietää, että se raha ei ole sillä ostajalla, vaan tällä firmalla. Ja eikös tämän avulla riski enää ole kokonaan ostajan niskassa vaan se jakaa sitä myyjällekin.

      Nyt asiasta kiinnostuneena (pohditutti miksei tän tyylisiä palveluja ole ennen ollut) googlailin onko vastaavia puljuja olemassa. Hain hakusanalla "turvallinen tapa ostaa käytettyä", niin löytyi ainakin tämmöinen kun Sealdeal. Heillä vaikuttais olevan saman tyyppinen palvelu? Vaikutti nopeella vilkasulla ulkonäöltään vähän alkeellisemmalta, mutta idea ilmeisesti sama. Heillä ilmeisesti voi tehdä jotenkin tarjouksia erikseen ja tämä maksaminen sitten maksaa. En ihan varma kun vaikutti vähän hämmentävältä.

      Sitte google esitti tommosta kun Vähän käytetty. Se on ilmeisesti ihan tommonen kauppapaikka ja vaikutti painottuvan enempi vaatteiden kaupankäyntiin.

      Yleisesti ottaen koen, että tässä käytetyn tavaran kaupassa on ihan hitosti säätöä ja outoa ettei näissä tori.fi tai muissa ole itseensä integroitua maksua tai jotain parempaa turvaa. Koska kusettajia riittää. Niin ihan kiva, että tämmöisiä palveluita kehitetään. Pitää kuitenkin jossain kohti itse testata tätä kyseistä, että voin sanoa mitään mielipiteitä siitä.

      • Anonyymi

        On ihan hyvä että torillekin tulee vaihtoehtoja. Olen itse yrittänyt myydä Fb marketplacessa ja torissa, mutta aina ollut täynnä milloin minkälaista kulkijaa. Facessa myös jäsenenä muutamassa ryhmässä joissa päivittäin keskustelua näistä huijareista. Surutta huijaavat hyväuskoisilta rahat pois ja isoja summiakin vielä. Itse en lähtisi ikinä etukäteen siirtämään yli viittäkymppiä toisen tilille näkemättä tuotetta.


    • Anonyymi

      Käytin appia nyt ensimmäisen kerran, valokuvausharrastajana on välillä vaikea löytää hyvää tavaraa käytettynä, tavara on kallista ja myyjä usein harvoin lähistöllä. Joutuihan palvelusta hieman maksamaan ylimääräistä, mutta mielestäni se oli kohtuullista saatuihin hyötyihin nähden. Minua on kaksi kertaa huijattu (ei varsinaisesti että olisi jäänyt tulematta, mutta tuotteen laatu on ollut aivan toista kun luvattu), ja noiden kahden kustannuksiin mahtuu tuo komissio moninkertaisesti, ja myyjäkin piti tätä hyvänä ratkaisuna, koska olisin muuten tarjonnut vähemmän epävarmuudesta johtuen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2668
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      38
      768
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      743
    Aihe