https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ministerion-virkamies-toivoo-keskustelua-ulkomaalaisten-opiskelijoiden-haalimisesta-%e2%80%92-onko-jarkeva
Kerrankin on virkamiehellä selkärankaa sanoa ja kyseenalaistaa asioita.
JEDUN OPISKELIJAHAALINTA
10
527
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeassa olet. Miksi meidän pitäisi kouluttaa vihamielisen ja meille jatkuvia uhkauksia esittävän maan kansalaisia omilla verorahoillamme.
- Anonyymi
JEDUN pitää selkeästi monipuolistaa tarjontaa Oulaisissa. Tarvitaan täällä muitakin kuin vain sote-henkilöitä. Muiden kuntien JEDUT kyllä tarjoaa tutkintoja monipuolisesti. Olisiko aika laittaa tulosvaatimuksia vastuussa oleville, taidetaan tehdä hommaa vain leivästä! Kehittäminen on unohtunut totaalisesti.
- Anonyymi
Aivan turhaa rakentaa uutta koulua Kalajoelle. Opetustilat näyttää olevan kuvissa vanhat, homeessa, sädesienen valloittamat ja vesivahingoista kärsineet rakennukset jätetään käyttöön - Kalajoen valtuustolle vai kaupungin hallitukselle?
- Anonyymi
Eijän tuolla mitään ole vuosiin opetettu.
- Anonyymi
Näln 16 vuotiaille kosseille omaehtoinen itseopiskelu sehän nyt jokainen tajuaa ettei ne mitään opi eikä opiskele.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näln 16 vuotiaille kosseille omaehtoinen itseopiskelu sehän nyt jokainen tajuaa ettei ne mitään opi eikä opiskele.
Sanopa muuta. On myös aika pelottava ajatus, jos vaikka sähkötyöt tekee ammattikoulussa itseohjautununeesti opintonsa suorittanut sähkömies.
- Anonyymi
Olen itseopiskellut hitsari ja 5tulee milloin vain
- Anonyymi
Paljon mahdollista, sähkö hommissa vaan ois hyvä tietää miten kytkee ja mihin, sun hitsaushommien vuoksi kukaan ei voi kuolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljon mahdollista, sähkö hommissa vaan ois hyvä tietää miten kytkee ja mihin, sun hitsaushommien vuoksi kukaan ei voi kuolla.
Tarkista tietosi, laivatkin tehdään hitsaamalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkista tietosi, laivatkin tehdään hitsaamalla.
Juu totta jos noin ajatellaan, mutta eihän sun vitosen sauma voi pettää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657582Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305199Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432690- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu912240Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont702092Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672075Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911097Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.681088