Marinin hallituksen vaikutus inflaatioon Suomen ulkopuolella

Anonyymi-ap

Vihavasemmistolainen hokee eräällä palstalla monessa keskustelussa hieman eri tavoilla sanoitettuna, että:

"Jos seuraat maailman taloutta, inflaatio alkoi samaan aikaan Ruotsissakin, joten edellisen hallituksen vaikutus on ollut todella laaja."

Tämä väite Rinteen/Marinin vaikutuksesta muiden maiden kuin Suomen inflaatioon on kumottu monet kerrat, mutta vihavasemmistolainen toki haluaa kerran keksimäänsä hokea.

Tämä keskustelu on avattu sitä varten, että hän voi tässä keskustelussa tuon väitteensä perustella ja samalla näkyy helposti, että hän on kovin yksin ajatuksensa kanssa.

1

447

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä huonommin menee, sitä enemmän muita syytetään.

      Ei tullut aloittajalla sitten mieleen, että kun Ruotsissa inflaatio nousi Marinin hallituksen aikana kuten Suomessa, syy voisi olla yhteinen.

      2023 vuoden lopussa inflaatio laski Ruotsissakin. Aiheesta kauppalehti:
      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/jippii-vihdoinkin-inflaatio-hellittamassa-ruotsissa/d0e55bd9-43cb-4528-8a0f-ee0c1d7d691b

      Suomen inflaation laskun joku vai laittaa hallituksen ansioksi, Ruotsin kanssa käsikädessä meno inflaatiossa viittaa enemmän maailmanmarkkinan heilumiseen kuin hallituksen toimintaan.

      Tähän tulee "vihavasemmisto" kuittaus.

      Kannattaa miettiä omalla järjellä, miten homma menee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      308
      2421
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      26
      1497
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1442
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      148
      928
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      45
      899
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      252
      804
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      747
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      590
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      521
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      498
    Aihe