Korttitapahtumakyselyn laskutus, mikä siinä maksaa?

Anonyymi-ap

Mitä tarkoittaa korttitapahtumakysely kun siitä laskutetaan erikseen palvelumaksun yhteydessä?

En ole tilannut erikseen paperisia tiliotteita, en ole katsonut saldoani otto- automaatilla. Ainoa mitä olen tehnyt ovat verkkopankista lataamani pdf tiliotteet kelaa varten.

Miten omien korttitapahtumien katsomisesta voidaan laskuttaa?? Mikä helvetti siinä maksaa? Tuleeko pankille tällaisesta erikseen kuluja? Kai nyt helvetti soikoon asiakkaalla pitää olla oikeus katsoa omat korttitapahtumansa! Pankki velottaa automaattisesti palvelumaksuja säännöllisesti vaikka mitään palvelua ei pankista enää saa. Eikö tällaisen nyt pitäisi sisältyä tuohon automaattiseen palvelumaksuun?

6

310

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikset kysy pankista? Ja palvelumaksut kyllä kertoo mitä siihen kuuluu. Jos kysely vaatii manuaalista työtä, niin totta kai se maksaa lisää.

      • Anonyymi

        Kysytty on pankista tietenkin mutta ehkä täältä saa nopeamman vastauksen. On kommunikoitava verkkopankissa kun ei ole varaa soitella kalliisiin palvelunumeroihin.

        Sun vastineesta ei tullut hullua hurskaammaksi. Kysymys oli mitä tämä "korttitapahtumakysely" käytännössä tarkoittaa palvelumaksujen yhteydessä.

        Siis näitä PDF tiliotteitako se tarkoittaa? Mitään muita korttitapahtumakyselyitä en ole nähdäkseni mistään tiedustellut.

        Mitä manuaalista työtä se pankilta vaatii jos asiakas itse lataa omat tiliotteensa verkkopankista pdf:ksi? Vai pitääkö asiakkaan maksaa siitä että itse tekee manuaalista työtä ladatessaan tiliotteita?


    • Anonyymi

      Eikös korttimaksut löydy verkkopankista eikä niitä tarvitse erikseen hakea?

      Tuo on jotenkin typerää tai vaikeaa, että kesken kuuta tapahtumista on vaikea saada tiliotteen mallista otosta. Valmiin kuukauden tiliote on ihan jyvä. Yhdellä pankilla sekin on sekava kun tulot ja menot on ryhmitetty erilleen.

      • Anonyymi

        Voisitko mennä muualle puhumaan asian vierestä. Mikä siinä on että ihmisillä tuntuu olevan ylivoimaisen vaikeaa ymmärtää edes yksinkertaisempia kysymyksiä?

        Kysymys oli: mitä korttitapahtumakysely tarkoittaa? Tarkoittaako se tuota pdf tiliotteen lataamista verkkopankista? Siitäkö laskutetaan erillisiä palvelumaksuja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisitko mennä muualle puhumaan asian vierestä. Mikä siinä on että ihmisillä tuntuu olevan ylivoimaisen vaikeaa ymmärtää edes yksinkertaisempia kysymyksiä?

        Kysymys oli: mitä korttitapahtumakysely tarkoittaa? Tarkoittaako se tuota pdf tiliotteen lataamista verkkopankista? Siitäkö laskutetaan erillisiä palvelumaksuja?

        Vitun urpo!

        Siis sinulla on pankkikortti normaalissa pankissa ja käytät korttia niin maksua seuraavana päivänä korttitapahyuma näkyy tapahtumairrassa ja kk vaihduttua tiliotteessa.

        Jos tiliotteessa lukee esim. Citymarket niin oletan sen olevan korttimaksu. Kyllähän niiden kanssa voi vähän kikkailla ja suodattaa ne sieltä erilleen ja koota erilliseksi asiakirja-aineisto, mutta nykyään tapahtumakyselyn tekeminen on vähän työlästä joskaan ei mahdoton.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vitun urpo!

        Siis sinulla on pankkikortti normaalissa pankissa ja käytät korttia niin maksua seuraavana päivänä korttitapahyuma näkyy tapahtumairrassa ja kk vaihduttua tiliotteessa.

        Jos tiliotteessa lukee esim. Citymarket niin oletan sen olevan korttimaksu. Kyllähän niiden kanssa voi vähän kikkailla ja suodattaa ne sieltä erilleen ja koota erilliseksi asiakirja-aineisto, mutta nykyään tapahtumakyselyn tekeminen on vähän työlästä joskaan ei mahdoton.

        Joo ei aukea sulle mikä on kysymys. Kysymystä ei voi tämän yksinkertaisemmaksi tehdä. Kyllä on vaikeeta.

        Korttitapahtumakysely on esimerkiksi se kun otto- automaatilta käyt ottamassa paperisen tapahtumakyselyn. Nostat käteistä ja tomaatti kysyy haluatko paperisen otteen korttitapahtumistasi. Tämä on yhdenlainen korttitapahtumakysely. Siitä laskutetaan erikseen.

        Korttitapahtumakysely on myös esim otto automaatilla vain saldon katsominen. Mikä maksaa myös. Mikä on jo sinällään uskomatonta. Mikä siinä maksaa että silmilläsi katsot oman saldoksi automaatilla? Paheneeko ilmastonmuutos tällaisesta julkeasta saldon _katsomisesta_ vai kuluuko otto- automaatti?

        Jos tilaat paperisen tiliotteen myös se on korttitapahtumakysely. Kaikki näille on eri hinnat.

        Aloituksessa tehtiin selväksi ettei mitään näistä mainituista korttitapahtumakyselyistä ole tehty. Mistä siis on laskutettu palvelumaksujen yhteydessä kun on laskutettu "korttitapahtumakyselyistä"?

        Eli onko näiden lueteltujen korttitapahtumakyselyiden ohessa vielä lisää korttitapahtumakyselymuotoja joita laskutetaan erikseen?

        Joko aukee?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1404
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      21
      1128
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1073
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      754
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      720
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      537
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    18. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      38
      509
    Aihe