Tämän päivän Hesari kirjoittaa aivan oikein, että Suomi vei Italiaa 10-0 rajavalvonnan päälikkyydestä kisatessa Eu:ssa. Näin osoitti Matti Vanhasen hallitus osaavansa toimia Eu:ssa tuloksellisesti edelliseen Paavo Lipposen hallitukseen nähden. Paavo Lipponen hävisi taistelun Italialle päätettäessä elintarvikeviraston sijoituspaikasta. Öykkäröinti ja "minä olen oikeassa"- tyyli ei purrut muihin jäsenvaltioihin. Sensijaan Matin harkitseva ja rauhallinen toiminta on tuottanut tulosta. Tästä on hyvä jatkaa.
Rajavalvonnan päällikkyys Suomeen
hallitus toimii
5149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mihin Helsingin Sanomat perustaa tietonsa, että Suomi olisi kilpaillut tosissaan yhdestä rajavartijan virasta EU:ssa nimenomaan Italian kanssa?
Italian ongelmahan on Albaniasta tuleva siirtolaisuus eli merivartio-ongelma. Riittää kun panee partioveneitä liikkeelle. Italian ulkomaankauppa jne. ei ole riippuvaista Suomen tai Puolan tapaan rajavartiosta.
Helsingin Sanomat voitelee suomalaista itsetuntoa verrattain kevein asiaperustein.
Et ole tainnut seurata tätä prosessia alusta loppuun. Pelkkä Hesarin kirjoitus on vain pintaraapaisu koko asiassa. Miksi Italia äänestytti asiassa useita kertoja ja oli täysin yllätetty Espanjan luopuessa Suomen eduksi? Kyllä Italia kisaili paikasta tosiassaan loppuun asti. Nyt vain muut maat olivat pätevän eikä sopivan kannalla. Tässä eroittuivat juuri ne diplomaattiset taidot, jotka toiselta pääministeriltä (Lipponen) puuttuivat.
Vanhasesta tehdään nyt Sanoman nenänvalkaisuviikoilla ja Pietilän sekä Ervastin rökäletappion vuoksi messiasta.
Rajaviraston on joukkueen kokoinen puoti, kun taas kemikaalivirastosta voi tulla pataljoonan vahvuinen ja sillä on merkitystä.
Oleellinen kysymys on nyt siitä, missä kemikaalivirasto viipuu.
Lipponenhan jo valehteli elintarvikeviraston törkeästi kahta päivää ennen vaaleja.
suomalainen rajaeversti (olisi ollut kyllä tarjolla päteviä merivartiostonkin miehiä) on ehdottomasti pätevin koko joukosta. Olkoonkin, että toimisto on, ainakin aluksi, varsin pieni, on sen työllä suuri painoarvo. Ei kyseessä ole vain muutaman partioaluksen tai maapartion lähettäminen, se on operatiivisten toimijoitten työtä itse raja-alueella. Toimisto selvittää, suunnittelee ja valmistelee koko rajanvalvontatoiminnjan perusteet. Siinä Suomi EU:n ulkorajavaltiona omaa pitkällisen harjoittelun jälkeen taidot todellisten konnien, venäläisten, kanssa toimimisesta. Sillä opilla selviää pahemmistakin tilanteista.
Ilmaisesti Janne Virkkunen potee huonoa omaatuntoa siitä, että antoi harkintakykynsä jälleen kerran perusteellisesti pettää usuttaessaan Kirsikka Moringin Vanhasen ja Karpelan kimppuun, kun Antti-Pekka Pietilä ja Timo Lindholm olivat yhdessä Pekka Ervastin kanssa joutuneet Turtiaisen kanssa "vakaviin vaikeuksiin".
Vanhasen kehuminen on Sanoman "vuoristotukea" less favourablen alueelle Keskustalle.
Kaikesta päätellen Virkkunen alkaa tulla vanhaksi tai jos suoraan sanotaan, hänen yleissivistyksensä ei enää riitä euroaikana Helsingin Sanomien tasoisen lehden päätoimittajaksi.
Vanhasen kehuminen on vain jonkinlainen suojaväistö tai anteeksipyyntö.