Nyt jos mikkeliläistä huolettaa että miten Suomen käy, niin kannattaisi presidentin vaaleissa äänestää turkkilaisten fanittama mies voittoon. Kun katsotte noita ehdokkaita, niin onko siellä oikeasti yhtään parempaa vaihtoehtoa?
Rehn taistelee Turkin puolesta EU-neuvotteluissa
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001481910.html
Rehn sai nopeasti maineen tiukkana mutta reiluna "Mustafa Ollina" – lempinimi tuli yksinkertaisesti siitä, että Rehn hoiteli Turkki-asioita.
https://yle.fi/a/3-11748025
"EU:n ja Turkin välillä on jo vahva erityissuhde."
- Olli Rehn, presidenttiehdokas
Rehn taistelee Turkin puolesta EU-neuvotteluissa
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001481910.html
Rehn sai nopeasti maineen tiukkana mutta reiluna "Mustafa Ollina" – lempinimi tuli yksinkertaisesti siitä, että Rehn hoiteli Turkki-asioita.
https://yle.fi/a/3-11748025
"EU:n ja Turkin välillä on jo vahva erityissuhde."
- Olli Rehn, presidenttiehdokas
Vastaukset 16
Vanhimmat
Varaosamyyjästä pressa, never. Osaaks muuta ku nostella kulmakarvaa :D
Rosatomin ydinvoimala olisi kaatunut jo suunnitteluvaiheessa, ellei silloinen elinkeinoministeri Rehn (kesk.) olisi sitä pelastanut.
Iltalehdessä isosti juttua Rehnin venäjäsuhteista.
Harmi vain, kun se kaatui kokonaan. Ja siitä saa syyttää edellistä hallitusta. Venäläinen ydinvoima osaaminen on maailman parhainta.
Tietää Pietarin Tiltu, kun muuta ei ole nähnyt.
Jos Suomi joutuisi todella tiukkoihin neuvotteluihin Putinin kanssa, samalla tavoin kuin Paasikivi joutui Stalinin kanssa, Rehnin näytöt sekä EU:n ja Turkin että Suomen ja Venäjän välillä ovat sellaiset, että ainoastaan Juvan Turtiainen taitaisi olla huonompi vaihtoehto presidenttinä.
No onneksi Ano ei ole ehdokkaana eikä Ollillakaan ole mitään mahdollisuuksia tulla valituksi.
Ano on ehdokkaana numerolla 3.
Suomen presidentin vaaleissa kolmonen on Mustafa-Ollin numero. Pietarissa on eri numerot.
Ääni Anolle 3 on ääni Ollille!
Näin entisenä mikkeliläisenä totean, että Rehn on ilman muuta paras jos Turkkiin presidenttiä äänestetään, ja hän on myös arvojohtaja jollainen Turkin presidentin tuleekin olla.
Kyllä Erdoğan on turkkilaisille parempi. Pystyy pitämään omiensa puolta.
Tukeeks Rehn tota kaupungille miljoonien laskua tehnyttä turkkii?
Kymmenkunta vuotta sitten Sitra tilasi yhden hengen konsulttiyritykseltä 15 000 eurolla 30-sivuisen raportin Tulevaisuuden maatilasta. Raportissa haastateltiin 18 asiantuntijaa, mm. silloista elinkeinoministeri Olli Rehniä.
Raportin etusivulla todettiin, toki lähde mainittiin:
"Katson maalaismaisemaa ja ymmärrän
Kuinka onnellinen voikaan olla hän
Joka täällä vain saa aina asustaa
Maalaismaisemaa en saata unohtaa"
Loppukaneetissa oli jo tekijän omaakin tuotantoa:
"Maalaismaisemaa en saata, eikä saa, unohtaa."
Sitra tilasi myös toisen maaseutuselvityksen. Isosta konsulttiyrityksestä viisi asiantuntijaa yhdessä maatalous- ja maaseutuneuvonta ProAgrian kanssa laativat 24 552 eurolla 60-sivuisen raportin joka ei sisältänyt iskelmäsanoituksia, vaan kansainvälisiä vertailuja sekä kattavat maatalouden tilasto- ja kannattavuusanalyysit.
Liekö ensin mainitun raportin laatu vai mikä ollut niin erinomaista mutta Sitra päätti palkata raportin tekijän tittelillä asiantuntija.
Varmaan ainoastaan hassu yhteensattuma, jolla ei ole mitään tekemistä minkään kanssa, mutta tuon Sitraan palkatun asiantuntijan nimi oli Merja Rehn.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/puoluetyo-ja-bryssel-patevoittivat-olli-rehnin-puolison-sitran-maa-ja-ruokatalousasiantuntijaksi/
Turkkilainen hyvä veli-verkosto elää ja voi hyvin.
Joo, menetelmät on kyllä hyvin turkkilaiset.
Pallonivelen myyjä pyrkii pressaksi jo on maailmankirja sekaisin ?
Galluppien mukaan Rehn on vakiinnuttamassa nelossijaa. Ihan hyvä saavutus.