Olikaan? Eikö Suomi ole saanut tästäkin huomautuksia?
Mikä se EU:n asettama köyhyysraja
Anonyymi-ap
10262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onhan Suomi saanut, kun Marinin hallituksen aikana 1200 000 köyhän raja meni rikki... Ai niin, meillähän menikin silloin hyvin... ostovoimasta lähti yli 30%, 40 000 000 000€ otettiin nousukaudella velkaa, josta rahasta iso osa jaettiin rikkaille EU:maille "tukina".
Niin, ja nyt OrpoPurran hallituksen aikana velkaa otetaan edelleen 40Mrd koko hallituskauden ajalta, mutta nyt sillä erolla että ajavat koko maan lamaan ja köyhyyteen.
Kukaan ei ole kuollut nälkään, se siitä köyhyysrajasta. Elintason lasku on vääjämätöntä, kulutamme 4.5 kertaa enemmän, kuin olisi kohtuullista. Sama jengi, joka istuu kesäisin kadulla estämässä liikennettä, ja samalla omasta mielestään ilmastomuutosta ja lajikatoa lentää ympäri maailmaa kuluttaen ja saastuttaen. Olisiko kuitenkin viisainta ajaa alas tämä öykkärimäinen elintaso ja jatkuvien palkankorotusten vaatiminen. Ja mikä on tuo köyhyysraja ? Minä elän n. 800,- eurolla kuukaudessa, tuo on palkkatulo osapäivätyöstä. En ole koskaan hakenut yhteiskunnan tukia. Ja omasta mielestäni en ole köyhä, vaikka en lentele lomamatkoille, ostan vaatteeni kirpparilta, minulla on kulkuneuvona polkupyörä ja jalat. Työmatkani on 8.5 km.
Kyllä, olet niin oikeassa, kuin vain oikeassa voi olla. ( Myös köyhyysrajan alapuolella elävä, mutta onnellinen)
Niinpä, montako euroa se raja on ja miten se lasketaan?
Kun Suomessa julkiset menot jaetaan tasan, niin jokainen saa yli 30.000 eurolla hyvää tekemättä mitään. Paitsi tietenkin ne, jotka tekevät jotain koska ne maksavat muidenkin saamat tuet.
Nykyhallitus ajaa sankoin joukoin kansalaisia köyhyyteen.
Tarkemmin mihin köyhyyteen?
Yhtä hyvin rikkauteen tai keskituloisuuteen.
Anna euroraja sille, mitä tarkoitat köyhyydellä?
Suomen linja.
https://ihmisoikeusliitto.fi/euroopan-neuvostolta-kritiikkia-suomen-perusturvan-liian-alhaisesta-tasosta/
Mitään ei ole tehty asian korjaamiseksi. Päinvastoin, tilanne on vain muuttunut pahemmaksi.
Ihmisoikeusliitto on tuien saajien etujärjestö.
Sen tehtävänä on edistää vastikkeettoman rahan jakamista ihmisille, jotka eivät halua tehdä töitä.
Löytyykö puolueetonta tahoa?
Siinnä demokratiassa ei ole juurikaan väliä. Se on pitkäaikaista välinpitämättömyyttä.