Mikä se EU:n asettama köyhyysraja

Olikaan? Eikö Suomi ole saanut tästäkin huomautuksia?
10262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onhan Suomi saanut, kun Marinin hallituksen aikana 1200 000 köyhän raja meni rikki... Ai niin, meillähän menikin silloin hyvin... ostovoimasta lähti yli 30%, 40 000 000 000€ otettiin nousukaudella velkaa, josta rahasta iso osa jaettiin rikkaille EU:maille "tukina".

Äänestä
  • Niin, ja nyt OrpoPurran hallituksen aikana velkaa otetaan edelleen 40Mrd koko hallituskauden ajalta, mutta nyt sillä erolla että ajavat koko maan lamaan ja köyhyyteen.

    Äänestä

Kukaan ei ole kuollut nälkään, se siitä köyhyysrajasta. Elintason lasku on vääjämätöntä, kulutamme 4.5 kertaa enemmän, kuin olisi kohtuullista. Sama jengi, joka istuu kesäisin kadulla estämässä liikennettä, ja samalla omasta mielestään ilmastomuutosta ja lajikatoa lentää ympäri maailmaa kuluttaen ja saastuttaen. Olisiko kuitenkin viisainta ajaa alas tämä öykkärimäinen elintaso ja jatkuvien palkankorotusten vaatiminen. Ja mikä on tuo köyhyysraja ? Minä elän n. 800,- eurolla kuukaudessa, tuo on palkkatulo osapäivätyöstä. En ole koskaan hakenut yhteiskunnan tukia. Ja omasta mielestäni en ole köyhä, vaikka en lentele lomamatkoille, ostan vaatteeni kirpparilta, minulla on kulkuneuvona polkupyörä ja jalat. Työmatkani on 8.5 km.

Äänestä
  • Kyllä, olet niin oikeassa, kuin vain oikeassa voi olla. ( Myös köyhyysrajan alapuolella elävä, mutta onnellinen)

    Äänestä

Niinpä, montako euroa se raja on ja miten se lasketaan?

Kun Suomessa julkiset menot jaetaan tasan, niin jokainen saa yli 30.000 eurolla hyvää tekemättä mitään. Paitsi tietenkin ne, jotka tekevät jotain koska ne maksavat muidenkin saamat tuet.

Äänestä

Nykyhallitus ajaa sankoin joukoin kansalaisia köyhyyteen.

Äänestä
  • Tarkemmin mihin köyhyyteen?

    Yhtä hyvin rikkauteen tai keskituloisuuteen.
    Anna euroraja sille, mitä tarkoitat köyhyydellä?

    Äänestä

  • Ihmisoikeusliitto on tuien saajien etujärjestö.
    Sen tehtävänä on edistää vastikkeettoman rahan jakamista ihmisille, jotka eivät halua tehdä töitä.

    Löytyykö puolueetonta tahoa?

    Äänestä

Siinnä demokratiassa ei ole juurikaan väliä. Se on pitkäaikaista välinpitämättömyyttä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olikaan? Eikö Suomi ole saanut tästäkin huomautuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu