Olen miettinyt sitä.
Pahinta siinä on varmaan se mahdollisuus, että unelmat särkyvät. Niin kauan kun ei varmasti tiedä mitä toinen ajattelee, voi kuvitella, että ajattelee samoin kuin itse. Voi rakentaa pilvilinnoja ja haaveilla tulevasta. Saada jopa energiaa arkeen noista unelmista.
Jos hän ei sitten olekaan kiinnostunut tai halukas ottamaan askelta eteenpäin, ei ole enää mitään mistä haaveilla, mitä odottaa. Se olisi karu, kylmä, entistäkin yksinäisempi todellisuus, jonka kanssa pitäisi oppia elämään.
Näin siis ihmisen näkökulmasta, joka tosi harvoin edes ihastuu.
Pahinta siinä on varmaan se mahdollisuus, että unelmat särkyvät. Niin kauan kun ei varmasti tiedä mitä toinen ajattelee, voi kuvitella, että ajattelee samoin kuin itse. Voi rakentaa pilvilinnoja ja haaveilla tulevasta. Saada jopa energiaa arkeen noista unelmista.
Jos hän ei sitten olekaan kiinnostunut tai halukas ottamaan askelta eteenpäin, ei ole enää mitään mistä haaveilla, mitä odottaa. Se olisi karu, kylmä, entistäkin yksinäisempi todellisuus, jonka kanssa pitäisi oppia elämään.
Näin siis ihmisen näkökulmasta, joka tosi harvoin edes ihastuu.
Vastaukset 37
Vanhimmat
En minä tiedä. Ei se ihan oikeesti vaikeaa ole, vaan hyvin yksinkertaista. Itse vaan olen ainakin melko ujo tyyppi, enkä mielellään avaa keskustelua tuntemattomien kanssa. Toinen syy on se torjutuksi tulemisen pelko, vaikka ei siinäkään korkealta putoa niinsanotusti. Mutta eihän sitä halua pettyä, eikä torjuminen tunnu kivalta.
Onko tämä joku yleinen kysymys, johon kaikki saavat vastata?
Tietenkin on. Keskustelupalstalla kun ollaan, ja ihan yleiseksi aloitukseksi tämän tarkoitinkin. En ole kukaan niistä kommentoimisen rajoittajista täällä. :) -ap
No itsellä ainakin suurin rajoite on moraalinen rajoite. Kun ei tiedä toisen suhteesta varmuudella, niin en todellakaan ala tyrkyttämään itseäni. Koskaan kun ei tiedä elääkö joku vaikka vapaassa suhteessa.
Toinen rajoite on pelko. Kun on paljon tunteita, niin menen aivan lukkoon. Rohkeus puuttuu, vaikka muuten aika rohkeana itseäni pidänkin. Tässä kohti varmasti pikku tumut auttaisivat tunteista puhumiseen.
Kolmas rajoite on, että sitten kun saa kerättyä kaiken rohkeutensa ja tervehdittyä, niin toinen ei välttämättä olekaan sillä tuulella, että puhuisi.
Neljäs rajoite on juorut tms epämääräinen toiminta. Rajoitteita on sitten ihan riittävästi. Noin yleisesti en ole kiilaaja, enkä hirveästi arvosta painostamista tai kiilaamista elämässä.
Aika hienosti kuvailtu. Onko ap tällä hetkellä ihastunut ja millaseen naiseen?
Ap on sydän syrjällään, mutta olen nainen, ja ihastunut mieheen.
Olen yrittänyt monta viikkoa saada itsestäni irti, että pyytäisin häntä kahville, mutta se ei millään tahdo onnistua.
Ujous on kaunista, ihanaa. Saamattomuus on eri asia. Totuus on kaunis, ihana. Uskallus on eri asia. Rakkaus on kaunis ihana, Ihastuminen on askel lähemmäks rakkautta, mahdollisuuksia. Ei voi saada mitään, ellei astu ensimmäistä askelta. Silloin saattaa kaikki jäädäkin vain haaveeksi, ellei itse toimi. Vaikea on odotella toisen toimivan omien unelmien perusteella, ellei hänelle kerro mitään odotuksistaan. Tsemppiä tulevaan! 💛
Mikä jottei onnistu
Sä olet hullu ihminen
Haisee aika pahalle?
Miksi kirjoitat itsestäsi?
Onko miehellä mitään ihastusta ilmassa?
Jonkinlaista kiinnostusta on ollut, luulen, ainakin joskus. Mutta en ole sellainen ihminen, joka uskoo tuollaista kohdallaan kovin helposti. Epäilen aina omia tulkintojani. -ap
Niinhän se on. Tosin minun elämässäni haaveetkin ovat parempia kuin ei mitään. -ap
Mitä tarkoitat sinun elämässäsi, miksi ei sinuun voisi joku olla ihastunut?
En välittäisi hirveästi kuuluttaa huonoja puoliani täällä, mutta sanotaan nyt, että en ole mikään kaunotar enkä kovin sosiaalisesti kyvykäs. -ap
Jokainen on kaunis ja toinen asia, onneksi maailma on pullollaan ihmisiä joille muut asiat ovat tärkeämpiä kuin ulkonäkö. Ujoutta on monenlaista, siihenkin voi joku ihastua.
Niin. En itsekään ole ulkonäkökeskeinen. Mutta ihmiselle, josta pitää, toivoisi toki parasta. -ap
omasta kokemuksestani voin sanoa, että hymyilevä ja myönteinen ihminen on vetovoimainen. Enkä tarkoita minkäänlaista kaavamaista kestohymyilyä.
Haaveilu menee aikansa, muutama kuukausi. Sitten tulee tympääntyminen ellei toimi. Aionkin ottaa kontaktia sitä ennen.
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Itellä varmaan se, ettei niitä positiivisia kokemuksia ja seurauksia ole juurikaan tullut, kun aiemmin on itse ollut aloitteellinen.
Muistakaa meetoo, ennen aloiteaikeita!⁶
Pilluttomuuden karu puoli monen syy ryypätä
Johtaa itsetuhoiseen käyttäytymiseen ym.
Todella vakava ongelma Suomessa.
Vähä-älyisillä varmaan noin. Kannattaa ehkä toimia toisella tavalla
Näköalattomuus masennus...
.
...
Minua ei kiinnosta mikään nainen jos et ole todella kiva ja hyväsydäminen. Sellainen joka oikeasti rakastaa. Muuten en halua tehdä aloitetta enkä halua että sinäkään teet mitään.
Sä olet sairas ihminen. Koita älytä se
Sä ajattelet samoin kun mä❣️😘
Aloittaja taidat olla oikeassa.
Toisille voi olla vaikeampi se kyllä vastaus.
Tuokin on totta. Siitähän se elämä vasta sekaisin menisikin. -ap
Ehei, ei sekaisin. Keksitkö muita syitä miksi se voisi olla vaikeampi?
Tuota sinun pitää kysyä muilta ihmisiltä kuin minulta. Kaikilla on varmasti omat syynsä. Mikä sinun kohdallasi se syy on? -ap
Se on tosi vaikeaa minullekin ujona ihmisenä, kun ihastus lyö aivan lukkoon. Nyt kyllä yritän perjantaina yökerhossa enemmän, jos näkisin hänet naisen taas hyvällä tuurilla. Parempi saada pakit ja itkeä pari päivää, kuin ajatella toista koko ajan.
Oon tehnyt monta aloitetta miehen suuntaan. Mitään ei ole särkynyt ja olen yhtä kuutamolla kuin ennenkin. Ehkä se sitten tykkää.
Keskustelun avaaminen (lähestyminen) aristaa miestä silloin kun soidinmenoja (flirttailua) ei lainkaan ole suoritettu tai ei ole suoritettu oikein, oikeassa järjestyksessä.
Jokaisella on tiedostamattomassa mielessään tieto (aavistus, vaisto) siitä että kylmiltään keskustelun avaaminen aiheista a) hetekalle meno yhdessä tai b) parisuhteeseen ryhtyminen, ei tuota toivottua tulosta.