Korkea verotus johtuu osittain pakkoruotsista.
Suomen tulee muuttua virallisesti yksikieliseksi.
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/talous.htm
Suomen tulee muuttua virallisesti yksikieliseksi.
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/talous.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sivulla ei esitetty minkäänlaista syy-yhteyttä "pakkoruotsin" ja veroäyrien välillä eikä ylipäätänsä mitään kovia lukuja kaksikielisyyden aiheuttamista kustannuksista.
Lisäksi jätettiin täysin huomioimatta kaksikielisyyden tuomat veroeurot; suomenruotsalaisethan maksavat suhteessa enemmän veroja kuin yksikieliset ja lisäksi kaksikielisyys on eittämättä yksi syy siihen, että meillä on niin hyvät kauppasuhteet ruotsiin.
Täyttä paskaa siis jauhat. Ja kirjoitat väärälle palstalle - tuo kuuluu enemmän kielipolitiikkaan.
"Lisäksi jätettiin täysin huomioimatta kaksikielisyyden tuomat veroeurot; suomenruotsalaisethan maksavat suhteessa enemmän veroja kuin yksikieliset ja lisäksi kaksikielisyys on eittämättä yksi syy siihen, että meillä on niin hyvät kauppasuhteet ruotsiin."
Alkaisivatko ruotsinkieliset maksamaan vähemmän veroja, jos Suomi olisi virallisesti yksikielinen? Tokihan heille myönnettäisiin vähemmistökieli status.
Miten meillä on hyvät kauppasuhteet Venäjään ja muihin maihin? Kai Ruotsalaisetkin sentään englanninkielen taitaa.
Miksi itä-meren muut maat ovat kaikki virallisesti yksikielisiä, vaikka niissä on paljon suurempia kielivähemmistöjä? Ovatko he niin tyhmiä etteivät he tajua kaksikielisyyden rikkautta?
Kaksikielisyyden rikkautta ei ymmärrä myöskään Ruotsi eikä ahvenanmaa.
Oli miten oli niin suomalaisuuden liiton tekstejä ei voi ottaa verokeskustelun pohjaksi. Lisäksi on täysin selvää, että kaksikielisyys on etu ruotsin kauppasuhteiden suhteen. Toki kaupankäynti voitaisiin käydä englanniksi ja dokumentit toki laaditaan englanniksi mutta henkilökohtaiset suhteet ne jylläävät bisnesmaailmassakin. On naiivia kuvitella toisin.
Kyllä verovaroja uppoaa uskomaton summa tämän ruotsinkielen aiheuttaman byrokratian pyörittämiseen.
Suomen virastoissa pitää kaikki paperit kääntää myös pakkoruotsiksi. Tämä aiheuttaa paljon kuluja joka nostaa veroja. Miksi pitää kääntää jos suomi on 2 kielinen ? Aikoinaan ainoksi virastokieleksi määrättiin ruotsi. Sen tarkoituksena oli opettaa kaikille ruotsia. Nyt kun 93% suomalaisita puhuu suomea niin hyvät säästöt syntyisivät jos ainoaksi kieleksi määrättäisiin suomi. Oppisivat somalit ja ruotsalaiset yms vähemmistöt valtakielen.
Englanti suomen viraliseksi kieleksi
jotain juntti suomea puhuvia suomalisia on 5 miljona
tuolaisen vähemistö kielen opiskelu on aivan turhaa.
kielelinen markkina alue on olematon ja muutenkin ketään ei kiinosta moisen kielen opiskelu!