Mun mietteet puolikuu ja pospisil yhtyeistä

Anonyymi-ap

Pospisil on siis samaa porukkaa kuin puolikuu kun pospisil on puolikuun englanninkielinen bändi.

Puolikuun laulaja-lauluntekijä Kari Pesonen menehtyi jokunen vuosi sitten. Suomen musakenttä menetti hänessä lahjakkaan musantekijän.

Puolikuu -orkesterin soitosta totesi muun muassa eräs muusikko(haitaristi) näin "hyvä beatin omaava yhtye jonka soinnissa on ilmavuutta ja teknisestihyvinsoitettua musaa"

Mä oon samaa mieltä kuin suuri yleisö eli minusta bändin parhaat hetket sijoituu ihan alkutaipaleelle eli levyt hämärään huoneeseen(90), nyt loppui todellisuus(92) ja makeaa myrkkyä(93) ja sen jälkeen alkoi alamäki , joskaan ei heti niin jyrkkenevä. Vuonna 97 (kaunis turhuus) he palautti uskon vielä että osaavat tehdä laadukasta pop-musaa ja tyylisuuntana on tuolla julkaisulla enemmän konemusavaikutteinen pop-musa.

Puolikuuta on vaikea kritisoida mutta kyllä jokaista musanimeä voi myös kritisoida jos löytyy kritisoitavaa eli se mikä monelle muullekin musaa tekeville kävi, niin sama kuvio sattui myös puolikuulle eli uran alussa he oli kekseliäitä ja teki ne parhaat jutut, mutta aika pian tuntui että yhtye katosi kartalta hieman unohduksiinkin.

On se aika järkeenkäypää ja ymmärrettävää että yleensä kaikki musantekijät tekee parhaat biisit alkuaikoina, koska on vaikea enää keksiä yhtä melodisia ja kekseliäitä juttuja. Musanteko on siis vaikea laji.

Yleensä me fanit olemme turhankin vaativia musaa tekeviä kohtaan , sillä ei voi olettaa että musantekijät tekisi aina huippulaatua ,koska sellaisen vaatiminen on aika lapsellistakin.

Eka puolikuu ostokseni sijoituu vuoteen 97 jolloin äitini osti kaunis turhuus c kasetin huoltoasemalta. Kasetti löytyy vielä kätköistä ja ihan äsken (noin 20 minuuttia sitten) kuuntelin sieltä avausraidan (tule takaisin) jossa on kivan hunajaista stemmakuorolaulua.

1

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

      😍 ­­N­­y­­­m­f­­­o­m­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18240006

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe