Mun mietteet puolikuu ja pospisil yhtyeistä

Anonyymi-ap

Pospisil on siis samaa porukkaa kuin puolikuu kun pospisil on puolikuun englanninkielinen bändi.

Puolikuun laulaja-lauluntekijä Kari Pesonen menehtyi jokunen vuosi sitten. Suomen musakenttä menetti hänessä lahjakkaan musantekijän.

Puolikuu -orkesterin soitosta totesi muun muassa eräs muusikko(haitaristi) näin "hyvä beatin omaava yhtye jonka soinnissa on ilmavuutta ja teknisestihyvinsoitettua musaa"

Mä oon samaa mieltä kuin suuri yleisö eli minusta bändin parhaat hetket sijoituu ihan alkutaipaleelle eli levyt hämärään huoneeseen(90), nyt loppui todellisuus(92) ja makeaa myrkkyä(93) ja sen jälkeen alkoi alamäki , joskaan ei heti niin jyrkkenevä. Vuonna 97 (kaunis turhuus) he palautti uskon vielä että osaavat tehdä laadukasta pop-musaa ja tyylisuuntana on tuolla julkaisulla enemmän konemusavaikutteinen pop-musa.

Puolikuuta on vaikea kritisoida mutta kyllä jokaista musanimeä voi myös kritisoida jos löytyy kritisoitavaa eli se mikä monelle muullekin musaa tekeville kävi, niin sama kuvio sattui myös puolikuulle eli uran alussa he oli kekseliäitä ja teki ne parhaat jutut, mutta aika pian tuntui että yhtye katosi kartalta hieman unohduksiinkin.

On se aika järkeenkäypää ja ymmärrettävää että yleensä kaikki musantekijät tekee parhaat biisit alkuaikoina, koska on vaikea enää keksiä yhtä melodisia ja kekseliäitä juttuja. Musanteko on siis vaikea laji.

Yleensä me fanit olemme turhankin vaativia musaa tekeviä kohtaan , sillä ei voi olettaa että musantekijät tekisi aina huippulaatua ,koska sellaisen vaatiminen on aika lapsellistakin.

Eka puolikuu ostokseni sijoituu vuoteen 97 jolloin äitini osti kaunis turhuus c kasetin huoltoasemalta. Kasetti löytyy vielä kätköistä ja ihan äsken (noin 20 minuuttia sitten) kuuntelin sieltä avausraidan (tule takaisin) jossa on kivan hunajaista stemmakuorolaulua.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

      😍 ­­N­­y­­­m­f­­­o­m­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18240006

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3426
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3196
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      73
      2977
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2891
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2678
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2480
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2351
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2215
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      1982
    Aihe