Mun mietteet puolikuu ja pospisil yhtyeistä

Anonyymi-ap

Pospisil on siis samaa porukkaa kuin puolikuu kun pospisil on puolikuun englanninkielinen bändi.

Puolikuun laulaja-lauluntekijä Kari Pesonen menehtyi jokunen vuosi sitten. Suomen musakenttä menetti hänessä lahjakkaan musantekijän.

Puolikuu -orkesterin soitosta totesi muun muassa eräs muusikko(haitaristi) näin "hyvä beatin omaava yhtye jonka soinnissa on ilmavuutta ja teknisestihyvinsoitettua musaa"

Mä oon samaa mieltä kuin suuri yleisö eli minusta bändin parhaat hetket sijoituu ihan alkutaipaleelle eli levyt hämärään huoneeseen(90), nyt loppui todellisuus(92) ja makeaa myrkkyä(93) ja sen jälkeen alkoi alamäki , joskaan ei heti niin jyrkkenevä. Vuonna 97 (kaunis turhuus) he palautti uskon vielä että osaavat tehdä laadukasta pop-musaa ja tyylisuuntana on tuolla julkaisulla enemmän konemusavaikutteinen pop-musa.

Puolikuuta on vaikea kritisoida mutta kyllä jokaista musanimeä voi myös kritisoida jos löytyy kritisoitavaa eli se mikä monelle muullekin musaa tekeville kävi, niin sama kuvio sattui myös puolikuulle eli uran alussa he oli kekseliäitä ja teki ne parhaat jutut, mutta aika pian tuntui että yhtye katosi kartalta hieman unohduksiinkin.

On se aika järkeenkäypää ja ymmärrettävää että yleensä kaikki musantekijät tekee parhaat biisit alkuaikoina, koska on vaikea enää keksiä yhtä melodisia ja kekseliäitä juttuja. Musanteko on siis vaikea laji.

Yleensä me fanit olemme turhankin vaativia musaa tekeviä kohtaan , sillä ei voi olettaa että musantekijät tekisi aina huippulaatua ,koska sellaisen vaatiminen on aika lapsellistakin.

Eka puolikuu ostokseni sijoituu vuoteen 97 jolloin äitini osti kaunis turhuus c kasetin huoltoasemalta. Kasetti löytyy vielä kätköistä ja ihan äsken (noin 20 minuuttia sitten) kuuntelin sieltä avausraidan (tule takaisin) jossa on kivan hunajaista stemmakuorolaulua.

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

      😍 ­­N­­y­­­m­f­­­o­m­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18240006

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      68
      14025
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      11
      5783
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5511
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      116
      4957
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3581
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      3421
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3078
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      3015
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      282
      2695
    Aihe