Halpaa terästä saatavilla

Anonyymi-ap

Juhlien jälkeen

Öljynporaus Pohjanmerellä vähenee. Nyt öljyvaltioilla on edessään kiperä ja kallis hanke, johon kukaan ei haluaisi tarttua: järkälemäiset öljynporauslautat pitäisi saada merestä pois.

Kemut ovat ohi, mutta kuka siivoaa sotkun? Tätä pohditaan nyt kaikissa niissä Pohjois-Euroopan rantavaltioissa, jotka ovat poranneet öljyä Pohjanmerellä.

1960-luvulla löydetyistä merenalaisista öljykentistä ovat hyötyneet etenkin Norja ja Iso-Britannia. Öljyn ja maakaasun poraamista varten on rakennettu järkälemäinen infrastruktuuri.

Viranomaiset, tutkijat, ympäristöjärjestöt ja energiayhtiöt ovat erimielisiä siitä, mitä öljynporauslautoille pitäisi tehdä. Kuva Norjan länsipuolella sijaitsevalta Johan Sverdrup -öljykentältä vuonna 2020.

https://www.hs.fi/visio/art-2000010156066.html

7

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myllyt pystyyn kun saa rautaa!

      • Anonyymi

        Kyllä se Revon Illu käy ne romut hakemassa, älä huolehdi.


    • Anonyymi

      Älä turhaan huolehdi. Intiassa on porukkaa ja tietotaitoa. Se on niks ja naks, niin porauslautat on uudessa osoitteessa poraamassa. Suomalaiset saa ihan rauhassa maata kotona ja olla lakossa.

      • Anonyymi

        Intiassa keskimääräinen päiväpalkka 10h työpäivältä n.15,- Euroa. Kyllä siinä saa Suomalaiset olla lakossa,niin siirtyy viimeisetkin tehtaat Intiaan.


    • Anonyymi

      En kadehdi mutta kalliiksi se tulee.

      • Anonyymi

        Lakkoilussa aina menettää


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3487
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2930
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1900
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      4
      1839
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1551
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1113
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1090
    Aihe