Halpaa terästä saatavilla

Anonyymi-ap

Juhlien jälkeen

Öljynporaus Pohjanmerellä vähenee. Nyt öljyvaltioilla on edessään kiperä ja kallis hanke, johon kukaan ei haluaisi tarttua: järkälemäiset öljynporauslautat pitäisi saada merestä pois.

Kemut ovat ohi, mutta kuka siivoaa sotkun? Tätä pohditaan nyt kaikissa niissä Pohjois-Euroopan rantavaltioissa, jotka ovat poranneet öljyä Pohjanmerellä.

1960-luvulla löydetyistä merenalaisista öljykentistä ovat hyötyneet etenkin Norja ja Iso-Britannia. Öljyn ja maakaasun poraamista varten on rakennettu järkälemäinen infrastruktuuri.

Viranomaiset, tutkijat, ympäristöjärjestöt ja energiayhtiöt ovat erimielisiä siitä, mitä öljynporauslautoille pitäisi tehdä. Kuva Norjan länsipuolella sijaitsevalta Johan Sverdrup -öljykentältä vuonna 2020.

https://www.hs.fi/visio/art-2000010156066.html

7

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myllyt pystyyn kun saa rautaa!

      • Anonyymi

        Kyllä se Revon Illu käy ne romut hakemassa, älä huolehdi.


    • Anonyymi

      Älä turhaan huolehdi. Intiassa on porukkaa ja tietotaitoa. Se on niks ja naks, niin porauslautat on uudessa osoitteessa poraamassa. Suomalaiset saa ihan rauhassa maata kotona ja olla lakossa.

      • Anonyymi

        Intiassa keskimääräinen päiväpalkka 10h työpäivältä n.15,- Euroa. Kyllä siinä saa Suomalaiset olla lakossa,niin siirtyy viimeisetkin tehtaat Intiaan.


    • Anonyymi

      En kadehdi mutta kalliiksi se tulee.

      • Anonyymi

        Lakkoilussa aina menettää


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7845
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5931
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      69
      5434
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5323
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      109
      2367
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1261
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      40
      1067
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe