Siinä sitä Orpon työllisten määrän lisäämistä taas on. Ammattimiehiä potkitaan kortistoon, josta ei saa edes ansiosidonnaista kuin lyhyen aikaa.
Eikä oikeistohallitus ole halukas auttamaan näiden paikkakuntien taloutta, kuten edellisten suurten erottamisuutisten paikkakuntiakaan.
Eikä oikeistohallitus ole halukas auttamaan näiden paikkakuntien taloutta, kuten edellisten suurten erottamisuutisten paikkakuntiakaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt puhuu EK, ulos.
Satonen sössöttää konkurssiaallon poikineen.
Hallituksella on tyypillinen oikeistolinja vedota yritysten uloslähtöön, jolla työnantajajärjestöt ovat pelotelleet suomalaisia työntekijöitä jo vuosikymmenet. Sattuipas sopivaan saumaan Stora-Enson ilmoitus. Siitähän saa mukavan kiristysaseen ja aiheen hallituksen ja EK:n propagandistiselle aivopesupyrkimykselle. Sanotaan samalla, että nyt "on pakko" lyödä työntekijät kanveesiin tai muuten firmat lähtevät. Kiristystä ja pyrkimystä työntekijän halpuuttamiseen sekä isäntävallalle nöyräksi tekemiseen.
Nyt puhutaan niin perustavaa laatua olevista oikeuksien purkamisista, ettei niille voida laskea mitään hintalappua. Muuten oikeusvaltio Suomi muuttuu täysin osakeyhtiö Suomi Oy:ksi, jonka lähin mallimaa löytyy itärajan takaa.
Jospa se duunareitten tietoisuus taas lisääntyisi ja huomaisivat ettei sysipaskaa oikeistoa ole syytä päästää valtaan toheloimaan.
Kuinka paljon Stora sai yritystukia, ja kuitenkin lopettaa työpaikkoja rankalla kädellä. Yrittäisi edes keksiä uusia tuotteita, ettei tehtaita tarvitsisi sulkea.
Etelä-Amerikkaan kyllä tehdään tehtaita, mutta täältä vain lopetetaan. Eikä siellä edes istuteta puita kaadettujen tilalle.
Lakkoilut on syynä firmojen väenvähennyksiin. Jos omistaisin firman haluaisin myös päästä eroon kaikista lakkoherkistä tyypeistä mitä pikimmiten.
Ei lakkoilu vaan suomen hallitus joka on nazihallitus. Yritysmaailman konkurssit alkoi epäluottamuksesta hallitukseen.
1vallan
Petter kävi tervehtimässä .