Onko "velkakuningatar" Purra nostamassa arjen kustannuksia ?
Pienituloisille ruuan hinnan nostaminen olisi myrkkyä kaiken muun kurjuuden lisääntymisen lisäksi. Parempituloisille ruuan hinnalla ei ole mitään merkitystä, varsinkaan verokevennysten jälkeen.
- Viime vuosikymmenet ovat osoittaneet, että elintarvikekauppa ei tingi missään tilanteessa omasta siivustaan ruuan hinnassa.
- Ruuan hintojen nousu iskisi myös suomalaiseen ruuantuottajaan. On selvää, että ruuan hinnan nostaminen hallituksen toimesta tulisi lisäämään entisestään kaupalta toimia, joilla se ohjaa kuluttajakäyttäytymistä kaupan omiin tuotemerkkeihin sekä halpatuontiin.
Päätöksiä uusista valtiontalouden tasapainottamistoimista tehdään jo keväällä. Suomalaisen ruuantuottajan ja koko ruokaketjun kannalta olisi reilua, että myös maa- ja metsätalousministeri Essayah kertoisi avoimesti oman kantansa Purran suunnitelmista nostaa ruuan hintaa.
Essayah'n kantaa on kysytty talousarviokäsittelyssä useamman edustan voimin,
mitään vastausta ei ole häneltä saatu.
Mitkä ovat seuraavat leikkaukset ja pienituloisia kirpaisevat veronkorotukset ?
Anonyymi-ap
2
93
Vastaukset
- Anonyymi
Hirmuhallitus on revittävä alas keinolla millä tahansa!!!! Yleislakkoa päälle niin siinähän narttu Purra saa aihetta väännellä naamaansa kun saa kenkää hallituksesta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392773Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702388Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1161124
- 991089
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62844Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.283830