Haavisto yrittää nyt hurskastella maatalouden ahdingolla. Oli itse mukana Marininin hallituksessa jossa maatalous ajettiin ennennäkemättömään ahdinkoon. Yhtään ehdotusta tai empatiaa maataloutta kohtaan ei kuultu.
Eräässä syrjäseudun pitäjässä tuona aikan 31 tilasta 9 jäi jäljelle ja nekin +- 0 tuloksilla..osa tappiolla. Pankit eivät edes antaneet lainaa sukupolvenvaihdokseen nousseen riskitason vuoksi. Hallitus ei tätäkän halunnut tukea vaikka Kesksutalla maatalousministerin salkku,
Yhtän ehdotusta tai huolta ei kuulltu Pekan suusta.
Tytti Tuppurainen totesi, että Suomen etu ei ole heidän ykkösasia vaan EU:n.
Euhun annettiin yli 6 miljardia Italiana ja Espanjan tukemiseen. Macron ja Merkel keksi, että kun heidän maan pankit olivat pääosin tukemassa noita maita, niin saivat muut hömöt maksamaan. Silläkin rahalla maataloutta olisi voitu tukea ja tukea vanhuseten hoitoa.
Silloin sanottiin, ettäyli 6 miljardista 2.2 miljardia tulee Suomelle takaisin. Vimeiset laskelmat kertoo, että koko summa Suomelle korkojen nousun takia tulee maksamaan 8.4 miljardia ja Suomi saanee takaisin n. 1.2 miljardia.´eli koko menetys ainakin 7.2 miljardia.
Maataloudelle ehdotettiin kiinteistöveroalennusta..vaikka väliaikaisesti pahimman yli pääsemiseksi...ei kelvannut Marinin ja Haaviston hallitukselle.
Toki Putinin sota nosti polttoaineiden hintoja ja noussut korkotaso vaikeutti tilannetta.
Haavisto mukana Marinin hallituksessa - maatalaous ajettiin suurimpaan ahdinkoon
20
320
Vastaukset
- Anonyymi
Haavisto ajoi vihreiden kanssa Suomen omavaraisuuden alas kun ajoivat tjrvetuotannon alad.Haavsto möi Suomen sähköverkon eli kansa maksaa sähkönsiirrot sen Hassi ja Haavisto lopettivat turvetuotannon ja kansa maksaa kamliin sähkön.
- Anonyymi
Vihreiden järjetön touhu - ajettiin turvetuotanto kiireesti alas ja yrittäjille jäi uudet koneet käsiin.
Kun tuli energiapula tuli niin vihreiden johdolla poltetttiin kivihiililtä joka on ympäristön kannalta monta kertaa pahempaa..ja ulkolaista.
Haavisto ei saanut edes alinta tutkintoa yliopistosta....no huomaan kyllä älyllisen tason ja kyvykkyyden puutteen. - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18246723
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Haavisto on viherkukkeli.
- Anonyymi
Haavistosta tule mieleen tuuliviiri.
- Anonyymi
Kylla maataloutta on ajettu ahdinkoon jo EU:hun liittymisen jalkeen jokaisen hallituksen taholta.
- Anonyymi
Onhan se surkeaa kun maajussit ei voi laittaa enää pesupulvereita ja makkarapötköjä verovähennysiin.
- Anonyymi
Tuo 31 maatilan laskeminen 9:ään tapahtui Marinin / Haaviston/ Saarikon kaudella....ja kaiken lisäksi Putin aloitti hyökkäyssodan ja olisi pitänyt aloittaa massiiviset toimet oamn ruokahuollon varmistamiseen.
Huulipuna halliitus homolla höystettynä ja jälket on karmeat..maatalous ajettu alas.. Eurooppaan syydettiin yli 6 miljaridia (tulee olemaan korkojen kanssa liki 8.5 miljaridia) ennätys velkataakka ja Sote sekaisin ja muutoskustannuksia edes ei älytyt huomioida,
Ei ihme että maa alkoi polttaa Marinin alla ja karkasi maasta..
Samalla Suomen tukijalka puolue Keskusta ajettiin alas ja alkiolaisuus romukoppaan.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan se surkeaa kun maajussit ei voi laittaa enää pesupulvereita ja makkarapötköjä verovähennysiin.
Mistäs se sinä luulet ruokasi tulevan??? Vai ajattelitko lopettaa syömisen??!!
Menepä kuule ite koittamaan kuinka hienoa ja rahakasta se maajussin homma onkaan niin saattaa avautua se oikea todellisuus!!
- Anonyymi
Polttoaineiden hinnat ja sahkon kallistuminen johtuu paljolti siita, etta maamme asioista paattaa EU.
Mm. Saksa ja Italia erillisneuvottelivat Venajan kanssa, Suomi ei, emmeka saa enaa halpaa energiaa Venajalta. USA:n hyokkaykset (esim. tekaistuin perustein Irakiin) eivat ole meita haitanneet.
Kaikki kauppasuhteet piti katkoa ja ammuimme omaan nilkkaan.
(Aasian terveisin)- Anonyymi
Suomalaisessa näppäimistössä on ä ja ö.
Aasialaisissa ei lie ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaisessa näppäimistössä on ä ja ö.
Aasialaisissa ei lie ole.eikä myös Venäläisissä
- Anonyymi
Meinaatteko että Stubb edistäisi suomen maataloutta. Taitaa edistää enemmän keskieuroopan viljelijöitä kun on EU: n kätyri.
- Anonyymi
Iltarukoukseni onkin: "Rakas Jumala,varjele meitä ahkeralta mutta tyhmältä presidentiltä" ehtii muuten saada paljon vahinkoa aikaiseksi.
Tähän asti se on kuultu. Yllä osa perusteluista. - Anonyymi
Haavisto esitti Suomen armeijan alasajoa yli 20 vuoden ajan ja vielä 2022 vastusti Natoa,Haavisto teki Caruna kaupat,Haavisto Natura hankkeessa vihreiden kanssa pakkolunasti pilkkahinnallaSuomalaisten maat.
Haavisto tli Isis terrlristit Suomeen.
Vihfeän aatteen Suomen vastainen yo Pekka ei sovi presidentiksi.- Anonyymi
Haavisto kasvoi Natoon ja osoitti kyvystä muuttua järkevämpään suuntaan. Sitä kutsutaan oppimiseksi.
Katainen käynnisti sähköverkkokaupat.
- Anonyymi
Katainen se Euroopan pankkitukikuningas on.
- Anonyymi
Ei ole nykyhallitus puhunut maataloudesta oikein mitään. Eikä ole korjaamassa mainitsemiasi asioita.
Hallitus keskittyy palkansaajan aseman heikentämiseen. - Anonyymi
Haavisto Suomen armeijan alasajon esittäjä vastustaa nytkin Suomen Nato puolustusta kun puhuu ihan höpöä ydinaseasiassa eli Pekalla edelleen sama agenda ja venäjämielisyys ja Natovastsisuus.
Presidentti Niinistö vei Suomen Natoon ja Pekka joutui ministerinpestissään vastenhakoisesti paperit allekirjoittsmaan.
Caruna kaupam omistajaohjausministeri oli Pekka Haavisto vihreät ja hänen käsissään oli kauppa ja köyhä kansa maksaa Pekan töppäilyt. - Anonyymi
Haaviston ura alkoi koijärvellä kun vihreiden anarkistien kanssa roikkui kaivinkoneessa kettingillä.
Pekka kun pääsi eduskuntaan alkoivat Suomen armeijan alasajoesitykset jotka jatkuivat yli 20 vuotta.
Natura hankkeessa Pekka lunasti Suomalaisten maita pilkkahinnalla.
Caruna kaupan vastuuministeri oli Haavisto ja kansa maksaa kalliin sähkönsiirron.
Isis terroristiäidit toi Suomeen Pekka.
Melkoiset saavutukset tällä vihreällä ylioppilaalla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1453224Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1002533Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä532368Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276882307Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen72086Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue291595Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81330- 831317
Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling351267- 691127