Olen tässä jo pitemmän aikaa ajatellut pistää tuon A6:n kiertoon ja hankkia tilalle V70:sen. Eilen ajelin n. 20km yhden, arviolta vm 2004 V70:sen perässä ja kuskilla tuntui olevan suuria vaikeuksia ajaa suoraan. Kyllä puuskittainen tuuli tuntui mun audissakin, mutta ei kuitenkaan ohjausliikkeisiin tarvinnut turvautua.
Eli onko V70 tuuliherkkä tai muuten rauhaton ajettava?
Eli onko V70 tuuliherkkä tai muuten rauhaton ajettava?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ajettavuudessa kyllä audi a6 kepittää v70 mennen tullen muista ominaisuuksiin en ota kantaa. molemmilla reippaanlaisesti ajanut.
Micelinin ja Nokian normaalirenkailla kyllä kulkee suoraan tuulella kuin tuulella.
No joillakin on sellainen ajotyyli, että rattia käännellään koko ajan "sentti" vasemmalle ja "sentti" oikealle.
Varsinkin tämä autokoulujen kahden käden ote ratista (kello 10 ja 2 viisariasennot) tekee ohjailusta juuri tuollaista.
Ja varmaan paskoilla kumeilla seilaa mikä tahansa auto.
Moi!
Mulla -04 D5 seilaa todella pahasti sivutuulella. Muutenkin auto vaeltelee. Black Saphire-malli tuli 225/45/17 kumeilla, jotka lienee syynä vaelteluun. Tai sit tuo Nivomat ei toimi.
kyllä kaikki wagonit on arkoja tuulelle... ikävä kyllä. muuten v70 helppo ja hyvä ajettava.
On kylla pahoitettava mielesi, silla esim. Peugeot 406 GrW on 90.000 km:n havaintojen perusteella jotakuinkin tunteeton tuulelle jopa yksin ilman kuormaa ajaessa. Tunteettomuus ulottuu aika pitkalle myos muihin tienpinnan epatasaisuuksiin.
Volvo on ajajan auto. Pitää ohjata kaiken aikaa että saa pysymää poissa Metsähallituksen puolelta.
Ei huoju eikä heilu - valmistajan määrittelemissä säädöissä ja varusteissa oleva v70 on hyvin vakaa menijä. Joka muuta väittää, niin kipaiskaapa volvokauppiaalla koeajolla.
...vaan renkahista ja polun urista onpi tarkka. Jos alla on 225:set renkaat ja Suomalainen normi-asfaltti urineen, niin kyllä vetelee, niin kuin varmaan kaikkia muitakin kulkineita samalla rengastuksella.
Muutenhan se menee kuin juna raiteilla ja jos siinä on vielä nopeuden mukaan säätyvä ohjaustehostin, niin tuntuma tiehenkin pysyy herkkänä.
Leijjailen volvolla ;D
Kyllä teit oikean havannoin. TM:n testissä oli taannoin isot farkut testissä. A6 kulki kuin juna ja 9-5 lähes yhtä hyvin. Volvo oli keskitasoa jääden myös lopputuloksissa selvästi näiden taakse.
osoittaa etevyytensä...
Jos tosiaan ovat arvostaneet A6:n suuntavakavuuden volvon yläpuolelle... Ite oon molemmilla sen verran ajanut että milloinkaan en vollea A6:een vaihtaisi... suuntavakavuus on hyvinkin samaa luokkaa, mutta vaikkei vollessa ohjaustuntumakaan ihan paras mahdollinen ole niin jo pelkästään A6:n ohjailu pelkän näköhavainnon perusteella on niin työlästä ettei tulis mieleenikään.. tuntumaa siinä ohjauksessa ei ole nimeksikään. Volle on tehty meille, Audi saksan autobaanalle... Joka muuta väittää -> menköön koeajamaan... sillä se selviää paljon paremmin kuin siteeraamalla näitä surullisen kuuluisia TM:n koeajoja.