Hyvinvointialue on kaikessa viisaudessaan muuttamassa Vaana palveluseteli järjestelmää joksikin muuksi 1.4 alkaen, sillä seurauksella, että palveluntuottajat lopettavat toimintansa tämän uuden järjestelmän vuoksi.
Nyt monet palveluntuottajat on jo ilmoittaneet, etteivät enää jatka hyvinvointialueen palveluntuottajina uuden järjestelmän alla.
Nyt toivoisi hyvinvointialueen päättäjien pikaisesti toimittavan palveluseteliasiakkaille uuden luettelon jäljelle jäävistä palveluntuottajista hinnastoineen. Kuullun perusteella hinnat tulevat nousemaan n. 30% niille jotka vielä jatkaa toimintaa, mihin riittää nykyisen suuruiset palvelusetelit tämän uudistuksen jälkeen.
Kenen idea oli muuttaa järjestelmää ja kuka kantaa vastuun kun palveluntuottajien määrä romahtaa ja palveluita ei kerta kaikkiaan enää ole saatavilla.
Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen Vaana palvelut.
4
213
Vastaukset
- Anonyymi
Passskaa tuutin täydeltä.
- Anonyymi
Siellä on taas joku saanut sopivasti voitelua niin ostettiin miljoonia maksava laskutussysteemi, jota kukaan ei tunnu osaavan käyttää.
- Anonyymi
Ei ole hyvinvointialueen ongelman pelkästään Vaana palveluiden loppumisessa, nyt on toimeksiantosopimuksilla olevat työntekijät joukkoirtisanoutumassa orjatyöstään.
Onnelin toiminta on rapauttanut koko vanhuspalvelun ja omaishoidon ja 1300 omaishoitajaa on jäämässä kokonaan ilman apuja. Tämä johtaa siihen, että kesään mennessä hyvinvointialueen on löydettävä 1000 sijoituspaikkaa omaishoidettaville.- Anonyymi
Ei ihme jos toimeksiantosopimustekijät loppuu. Heille maksetaan mm. kilometrikorvauksena 0,32€/km kun muut saa 0,57€/km.
Työvuoron pituus voi olla yhtäjaksoisesti192 tuntia putkeen ilman ylityö tai pyhäkorvauksia. Sitten ihmetellään kun ei saa työntekijöitä. Pitäisikö hyvinvointialueen johtajat palkata samoilla ehdoilla ja onko oikein että jotain työntekijäryhmää sorsitaan ihan sikana, tekevät kuitenkin erittäin tärkeää työtä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909