Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen Vaana palvelut.

Anonyymi-ap

Hyvinvointialue on kaikessa viisaudessaan muuttamassa Vaana palveluseteli järjestelmää joksikin muuksi 1.4 alkaen, sillä seurauksella, että palveluntuottajat lopettavat toimintansa tämän uuden järjestelmän vuoksi.
Nyt monet palveluntuottajat on jo ilmoittaneet, etteivät enää jatka hyvinvointialueen palveluntuottajina uuden järjestelmän alla.
Nyt toivoisi hyvinvointialueen päättäjien pikaisesti toimittavan palveluseteliasiakkaille uuden luettelon jäljelle jäävistä palveluntuottajista hinnastoineen. Kuullun perusteella hinnat tulevat nousemaan n. 30% niille jotka vielä jatkaa toimintaa, mihin riittää nykyisen suuruiset palvelusetelit tämän uudistuksen jälkeen.
Kenen idea oli muuttaa järjestelmää ja kuka kantaa vastuun kun palveluntuottajien määrä romahtaa ja palveluita ei kerta kaikkiaan enää ole saatavilla.

4

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Passskaa tuutin täydeltä.

    • Anonyymi

      Siellä on taas joku saanut sopivasti voitelua niin ostettiin miljoonia maksava laskutussysteemi, jota kukaan ei tunnu osaavan käyttää.

    • Anonyymi

      Ei ole hyvinvointialueen ongelman pelkästään Vaana palveluiden loppumisessa, nyt on toimeksiantosopimuksilla olevat työntekijät joukkoirtisanoutumassa orjatyöstään.
      Onnelin toiminta on rapauttanut koko vanhuspalvelun ja omaishoidon ja 1300 omaishoitajaa on jäämässä kokonaan ilman apuja. Tämä johtaa siihen, että kesään mennessä hyvinvointialueen on löydettävä 1000 sijoituspaikkaa omaishoidettaville.

      • Anonyymi

        Ei ihme jos toimeksiantosopimustekijät loppuu. Heille maksetaan mm. kilometrikorvauksena 0,32€/km kun muut saa 0,57€/km.
        Työvuoron pituus voi olla yhtäjaksoisesti192 tuntia putkeen ilman ylityö tai pyhäkorvauksia. Sitten ihmetellään kun ei saa työntekijöitä. Pitäisikö hyvinvointialueen johtajat palkata samoilla ehdoilla ja onko oikein että jotain työntekijäryhmää sorsitaan ihan sikana, tekevät kuitenkin erittäin tärkeää työtä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      441
      6407
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      139
      3731
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2478
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1939
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      117
      1301
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      64
      1081
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      973
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    Aihe