Pyhä Henki on ovela eikä enää tapa vaan heittää helvettiin!

Anonyymi-ap

Pyhä Henki oli ovela, kun tappoi Ananiaan ja Safiiran, (Apt. 5) sillä näin apostolit saivat enemmän rahaa ja kovan maineen, mutta nykyään Pyhä Henki ei enää tapa, jos maksat vajaat kymmenykset seurakunnalle: hän tuomitseekin sinut helvettiin!

Tämä on ovelaa, sillä näin seurakunta saa vajaat kymmenykset koko elämäsi ajalta, mutta jos Pyhä Henki tappaisi sinut heti, jäisi seurakunta kokonaan ilman rahaa!

Eikä Pyhä Henki suinkaan jätä rankaisematta vaan kostaa ankarasti helvetissä!

10

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuossa ollut kyse ollenkaan kymmenyksistä eikä arvosta/määrästä? Eikös Pietari tuon asian juurikin jopa tuossa sano.

      Ja se kuolema, se tuli Pietarin julistamana. Liekö olisi kuollut sitten muutoin, mutta eihän toi pari silloin kuollut, kun sopivat teostaan keskenään.

      Että lukisin kyllä sinuna tuon kohdan uudestaan - erityisesti mitä Pietari sanoi - ja miksi.

      Lisäksi

    • Anonyymi

      alotus on täyttä ropaskaa ilman järjen hiventä ja hengestä ei hajuakaan!

      mistä näitä tulee, lutterin porukastako vaiko jostain kivenkolosta huh !

    • Anonyymi

      Paavali entisenä murhamiehenä olisi ollut pääepäilty murhista, jos kuolinsyy olisi tutkittu ja tapaus annettu viranomaisille, tai edes omaisille tiedoksi.

      Nyt ryöstömurhan jälkeen ruumiin piilotettiin ja haudattiin heti ja tapaus salattiin.

      Juutalaisten hautajaisia ei pidetty.

      Syy murhista pistettiin Pyhän Hengen ja Jeesuksen piikkiin. Se jos mikä on raju Pyhän Hengen pilkka.

      • Anonyymi

        Paavali oli taustaltaan murhamies. Harrasti nyrkkeilyä ja miekkailua. Oli fyysisesti väkivahva mies. Taipuvainen valehteluun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paavali oli taustaltaan murhamies. Harrasti nyrkkeilyä ja miekkailua. Oli fyysisesti väkivahva mies. Taipuvainen valehteluun.

        Kor. 9:26

        Minä en siis juokse päämäärättömästi enkä nyrkkeillessäni huido ilmaan.

        Miehessä asusti Saatanan enkeli ja sai valtavat fyysiset voimat.

        Fil. 3:4 vaikka minulla on, mihin luottaa lihassakin. Jos kuka muu luulee voivansa luottaa lihaan, niin voin vielä enemmän minä.

        Room. 3:7

        Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?


    • Turhaa on yrittä pettää armon henkeä.

    • Anonyymi

      Kaikenlaisia juttuja se harhaoppi saa aikaan.

    • Anonyymi

      Raamatussa ei sanota, että Pietari olisi ottanut ne rahat.

    • Anonyymi

      Mistä tiedät? Onko Pyhä Henki sometuttusi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      436
      5462
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      171
      3252
    3. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      8
      2907
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2791
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2148
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2098
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      2054
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1797
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1541
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1413
    Aihe