ihon leikkaaminen ja viiltely

Anonyymi-ap

Oon 13-vuotias ja alotin viiltelyn noin 9 tai 10 vuoden ikäisenä. Aloin viillellä koska elämässä ei mennyt mikään hyvin ja ”kaveritkin” jättivät niihin aikoihin mut yksin, sain sillointietää mun serkulta (joka on mua 2 vuotta nuorempi) että mun äiti on kuollut, kukaan muu ei ollu sanonu mulle mitään siitä. Mun mielenterveys vaan kärsi yhä enemmän ja enemmän.

Noin 3-5kk sitten aloin leikellä mun ihoo viiltelyn lisäks. Oon saanu kavereita keille voin puhua tarvittaessa, murta en ole hyvä puhumaan eikä he tiedä mitään mun menneisyydestä eikä nykysestä tilanteesta.

Oon jäänyt koukkuun viiltelyyn ja ihon leikkaamiseen, mutta haluaisin kesään mennessä että mun arvet ois lähteny… onko se siis mahdollista?

En oo viillelly syvälle vaan ne on ollu sellasiii ”pintanaarmuja” ja ihoa oon leikannu vaan siitä pinnalta. Onko mahdollista että viiltelyarvet häviää 3-4kk sisällä?

19

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole. Ne arvet ei katoa mihinkään. Sä elät niiden arpien kanssa lopun ikäsi. mutta jos ne viiltelyarvet on parantuneet jotka sait 9 vuotiaana niin sitten on toivoa. mutta jos ne ei ole hävinneet niin sitten elät lopun ikäsi niiden arpien kanssa. Varo ettei leikkaaminen aiheuta tulehdusta sulle. Sä varmasti desinfioit sun haavat sen leikkelyn jälkeen

      • Anonyymi

        ap- Viiltelyarvet mitkä tein 9 viotiaana ei ole kadonnut, koska silloin viiltelin todella syvälle ja olin tietämättömpi kuin nykyään. Arvet mitkä tein 11 voutiana ja osa 12 vuotiaan tehdyistä arvista on löhteny… onneksi. Isot arvet ivat onneksi paikalla josta ne eivät onneksi näy hyvin. Ja kyllä desinfioin mun haavat aina leikkaamisen jälkeen.


      • Anonyymi

        Katoaa ne, jos ei syviä kerta ole. Mut minulle tulee mieleen, että miksi? Onko sinun pakko rangaista itseäsi va mihin se helpottaa. Mulla on sun ikäinen tytär ja perheessä ollut vaikeita kriisejä kaksosveljen kuolema, tyttären pitkäaikaissairaus ja masennus ym. Tyttäreni viilteli pinnalta vain, mutta näin ettei ole asiat hyvin. Haimme apua ja ei ole enää tehnyt niin omien sanojensa mukaan ja uskon koska on valoisampi. Tarvitset apua. Onko jokin taho joka tulisi mieleesi? Esim. vaikka jokin chat, jossa on hyviä ja luotettavia ihmisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ap- Viiltelyarvet mitkä tein 9 viotiaana ei ole kadonnut, koska silloin viiltelin todella syvälle ja olin tietämättömpi kuin nykyään. Arvet mitkä tein 11 voutiana ja osa 12 vuotiaan tehdyistä arvista on löhteny… onneksi. Isot arvet ivat onneksi paikalla josta ne eivät onneksi näy hyvin. Ja kyllä desinfioin mun haavat aina leikkaamisen jälkeen.

        se desinfiointi poistaakin aloittajan ongelmat.


    • Anonyymi

      Anteeksi nyt, mutten isko kenenkään 13-vuotiaan kirjoittaneen tätä.
      Eikö ylläpitäjällä todiaankaan ole parempaa tekemisstä näin sunnuntai-iltana?

      • Anonyymi

        ap- En ketään pakota uskomaan että olen 13-vuotias, mutta totta mä puhun ei tarvii uskoo jos et halua.


      • Anonyymi

        Tuo on niin 13-vuotiaan kirjoittelua. Nykyään nuorista suuri osa voi psyykkisesti huonosti ja kattokaa äidit ja isät itseänne peiliin, monesti se johtuu vanhempien ymmärtämäöttömyydestä ja ei osata lähteä hakemaan apua nuoirelle ajoissa. Ulkopuolelta tulevat paineet ei pelkästään aiheuta, että teini viiltelee.


      • Anonyymi kirjoitti:

        ap- En ketään pakota uskomaan että olen 13-vuotias, mutta totta mä puhun ei tarvii uskoo jos et halua.

        Minä uskon!


    • Anonyymi

      Onko viiltely ja ihon leikkaaminen auttanut sinua? Miten?

      • Anonyymi

        ap- Kun viiltelen tai leikkaan ihoa se vapauttaa mua pelon ja ahdistuksen tunteesta, mutta ei ulkoisesti näytä kovin hyvältä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ap- Kun viiltelen tai leikkaan ihoa se vapauttaa mua pelon ja ahdistuksen tunteesta, mutta ei ulkoisesti näytä kovin hyvältä.

        Olisikohon tuohon mitään terveellisempää hoitoa?
        Sinun pitäisi avautua asiasta vaikka kouluterveydenhoitajalle. Tai vanhempiesi pitäisi viedä sinut lääkäriin.


    • Anonyymi

      Mä toivon ettei ne arvet parane jotta aloittaja ymmärtäsi lopettaa.

    • Anonyymi

      Aloittaja on avun tarpeessa.
      Ihminen, joka viiltelee itseään, mitä hän voikaan tehdä muille?

      • Anonyymi

        ap- Muille en ikinä voisi tehdä mitään!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ap- Muille en ikinä voisi tehdä mitään!

        just . ja sun vanhemmat ei ole huolissaan sun viiltelystä. Sulla on kivat vanhemmat jos eivät välitä lapsestaan


    • Anonyymi

      Tässä näkyy KD-uskonsuunnan "pyhyys". Isoisä-ikäinen pappa kertoo turhautuneisuudessaan olevansa alaikäinen tyttö tai poika.
      Kelpaa sillä uskolla taivasmessiä tavoitella.

      Entä mie ite? Olen sukua maapallon moniytimiselle bakteerille.
      Vielä n. 8 mrd vuotta sitten kelluimma Linnunradan Orionin haarassa kaasu- ja tomupilvissä.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeä purkaa mielessä olevia huolia. Et viestissäsi maininnut, oletko jo kertonut jollekulle läheisille aikuisille tilanteestasi. Kannustan sinua kertomaan ajatuksistasi myös heille.

      Lisäksi olemassa matalan kynnyksen auttavia tahoja, joissa voi jutella mielessä olevista huolista turvallisessa ympäristössä ja luotettavasti.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat nuorille on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Itse oon matalan yksikössä ollut 2 vuotta eikä mua ole mitenkään auttanut


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1473
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      941
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      764
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      697
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe