Kuusikulma-akva??

Sanzu

Onko kuusikulmainen/kahdeksankulmainen akvaario yhtä toimiva kuin perinteisen mallinen? Miksi niitä ei näe missään, pitääkö aina teettää vai myydäänkö niitä jossain eläinkaupassakin??
Joskus vuonna nakki näin moisen ihmeen ystävälläni, ja hän myi sen ajat sitten pois. Nyt kiinnostaisi hommata taistelukalalleni oma soppi, joku 60-litrainen, ja 6-8 kulmainen. Neuvokaa nyt viisaammat, olenko ihan hakoteillä vai olisko tää mahdollista??

2

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jupasha

      Itselläni ei sellaista ole, mutta olen kyllä kuullut näistä ihmevekottimista. Jollei muuten löydy, niin kai se täytyy teettää itse.

    • Unna

      Heippis!

      Mulla on kääpiöpallokaloilla 105 litrainen, kahdeksankulmainen mutteriallas. Hieman hankala tekniikan asennuksen kannalta, mutta luovuutta peliin.
      Akvaario on ihan liikkeestä ostettu, valmistajana lietolainen Aquarell-tuote.

      Aquarellilta saa myös kuusikulmaisia altaita, eli muuten suorakaide, mutta etukulmat ovat ns, "leikattu pois", en oikein osaa selittää, sellanen erkkeri. Saa myös kulma-altaita ja niissäkin muistaakseni on se erkkeri-ominaisuus etulasissa.

      Mulla on kyseisessä altaassa käytössä ulokosuodatin ja suihkuputkea sai vähän viritellä, ensin jouduin pätkäsemään sen ja laittamaan rei'itettyä letkua lisäksi.
      Taustapaperin olen myös laittanut, sillä muuten sieltä paistaa portaiden puukaide läpi, ei nättiä. Toisekseen allasta kumminkin katsotaan sohvalta päin:)

      Hankalin oikeastaan on valaistus, sillä kyseinen allas on 50cm syvä, joten 15W ei oikein meinaa riittää pohjalle asti. Itse olen virittänyt siihen päälle matelijakäyttöön tarkoitetun, keraamisella kannalla olevan valaisimen ja Bauhausista löysin 15W, E27-kannalla olevan kasvivalon. Kovin tehokas ei ole tuokaan, joten jossain vaiheessa ostan kyllä 15W lisää valoa, se kotelo tosin on niin ruman, onneksi ukko lupas spreyata sen mustaksi. Mutta eipä siellä vaativia kasvejakaan ole. Niin altaassa on mustat ylä-alakehykset ja musta jalusta. Saa myös hopeisena sekä kultana.
      Kysy akvaariokauppiaaltasi Aquarell-akvaarioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe