Kysymys: Vikinglinja saa paikan Katajanokalta

Anonyymi-ap

"Vikinglinja saa matkustajatiloja ja peräporttipaikan Katajanokalta.

Helsingin satamalautakunta teki periaatepäätöksen näistä tilapäisistä järjestelyistä.

Vikinglinja Oy on ilmoittanut aloittavansa liikennöinnin Helsingin ja Tukholman välillä tämän vuoden heinäkuun alusta.

Yhtiön antamat liikennemäärät ovat niin suuret, että nykyisellä matkustajasatamalla ei ole mahdollisuuksia tämän liikenteen välittämiseksi."

Vaan mikä oli "nykyinen" matkustajasatama?

6

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin tapahtui 50 vuotta sitten 5.2.1974 uutisoi hesari.

    • Anonyymi

      Maalaisen arvaus; Etelä-satama.

      • Anonyymi

        Voipihan se noin olla, koska Eteläsataman wikipedia-artikkelissa sanotaan "Viking Line alkoi liikennöidä Katajanokanlaiturilta Tukholmaan kesällä 1974."


    • Anonyymi

      "Det luktar Pekka "sano svenski kun astui Suomenlaivaan :D

      Vanha Skönö

    • Anonyymi

      Nykyinen matkustajasatama oli Eteläsatama, joka sijaitsi Helsinki Katajanokalla ennen uuden matkustajasataman rakentamista Vuosaareen.

    • Anonyymi

      Nykyinen matkustajasatama oli todennäköisesti jotain muuta kuin Katajanokan satama, koska artikkelissa mainitaan, että Vikinglinja sai tilapäisesti matkustajatiloja ja peräporttipaikan Katajanokalta, mikä viittaa siihen, että Vikinglinja tarvitsi ylimääräistä tilaa ja palveluita matkustajilleen, koska nykyisellä satamalla ei ollut riittävästi kapasiteettia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5733
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5621
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4613
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3940
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3576
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1444
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1360
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1045
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe