Vasta huomasin, että tuo laite on olemassa ja progressiivisesti korvaamassa tunnusluklaitteen, joita viimeksimainittuja ei nyttemmin enää ole saatavilla.
Olisi mukava kuulla joitakin käyttökokemuksia, sillä pelkän kuvan perusteella tuo vaikuttaa paremmalta ainakin näppïamistön osalta vs. tunnuslukulaite, entä muu käyttöergonimia.
Voiko tuon QR-kameraa käyttää vaikkapa _Nordnetin_ palveluun kirjautuessa?
"Mikä on Nordea ID -laite?"
- https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/verkko-mobiilipalvelut/tunnuslukulaite.html
Nordean ID -laite, käyttökokemuksia?
10
3372
Vastaukset
- Anonyymi
Tällainen tuo löytyi, joka saattaa kiinnostaa niitä joilla tuo laite ei vielä ole käytössä.
"Nordea ID -laitteen aktivointi ja käyttö"
- https://www.youtube.com/watch?v=2FPTkA93aMk
Tuon videon perusteella vaikuttaisi ett'ei tuon QR-kamerasta ole avuksi Nordnetiin kirjautuessa.
ap- Anonyymi
Puhelimella voi korvata kyseisen laitteen, joka lähetetään Ruotsista toinen pää avattuna (teippi katkottu ja päälle laitettu läpinäkyvä teippiyhpyrä joka osassa on sekin irti). Olettaisin, että niitä on räpelöity tai sinne on jälkikäteen lisätty prosyyrit. Ei ole mitenkään sinetöity. Kannattaa käyttää puhelinta loggaukseen.
- Anonyymi
Tosi hidas. QR kamera tosi hidas. Kestää puoli päivää kun saa yhden laskun maksettua. Vanha tunnusluku laite paljon parempi.
- Anonyymi
Oma ID-laitteeni lukee Nordean QR-koodin parissa sekunnissa. Erittäin hyvä ja helppokäyttöinen laite. Lukee myös Nordean QR-koodin Nordetiin kirjauduttaessa. Pitää siis valita ensin "toinen tunnistautumistapa" ja sitten "pankkitunnukset", minkä jälkeen valitaan haluttu pankki, Nordea, ja luetaan sen QR-koodi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oma ID-laitteeni lukee Nordean QR-koodin parissa sekunnissa. Erittäin hyvä ja helppokäyttöinen laite. Lukee myös Nordean QR-koodin Nordetiin kirjauduttaessa. Pitää siis valita ensin "toinen tunnistautumistapa" ja sitten "pankkitunnukset", minkä jälkeen valitaan haluttu pankki, Nordea, ja luetaan sen QR-koodi.
Pystyykö Nordnetiä käyttämään kokonaan ilman sen omaa puhelinappista? Esim. niin, että kirjautuu aina jonkin toisen pankin tunnuksilla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pystyykö Nordnetiä käyttämään kokonaan ilman sen omaa puhelinappista? Esim. niin, että kirjautuu aina jonkin toisen pankin tunnuksilla?
"Esim. niin, että kirjautuu aina jonkin toisen pankin tunnuksilla?"
Juurihan yllä selitin asian. Voit varmistua oman pankkisi tukemisesta siten, että menet ja katsot löytyykö pankkisi valittuasi toisen tunnistautumistavan ja pankkitunnukset. Jos pankkisi löytyy luettelosta, et tarvitse mitään muita tunnuksia. Itselläni ei edes ole älypuhelinta, koska se olisi tarpeisiini turhan iso ja painava. En tarvitse sellaista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Esim. niin, että kirjautuu aina jonkin toisen pankin tunnuksilla?"
Juurihan yllä selitin asian. Voit varmistua oman pankkisi tukemisesta siten, että menet ja katsot löytyykö pankkisi valittuasi toisen tunnistautumistavan ja pankkitunnukset. Jos pankkisi löytyy luettelosta, et tarvitse mitään muita tunnuksia. Itselläni ei edes ole älypuhelinta, koska se olisi tarpeisiini turhan iso ja painava. En tarvitse sellaista.Itse asiassa et selittänyt, avainsana tuossa on "kokonaan". Kiitoksia, pitääpä katsoa, mikä on Nordnetin tämän hetken tarjonta ja hinnasto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa et selittänyt, avainsana tuossa on "kokonaan". Kiitoksia, pitääpä katsoa, mikä on Nordnetin tämän hetken tarjonta ja hinnasto.
"avainsana tuossa on "kokonaan"."
Olet siis järkeillyt, että Nornetistä olisi tarjolla myös osittainen versio, sellainen, jossa vain osa sen palveluista olisi käytössä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"avainsana tuossa on "kokonaan"."
Olet siis järkeillyt, että Nornetistä olisi tarjolla myös osittainen versio, sellainen, jossa vain osa sen palveluista olisi käytössä.Huoh. Ei ole mitään takeita siitä, että satunnaisen toimijan X selaimella toimiva sivusto ja mobiiliappis olisivat ominaisuuksiltaan samanlaiset. Lisäksi käsittääkseni jokainen tunnistautumiskerta pankkitunnuksilla maksaa toimijoille - tämä voi motivoida toimijoita painostamaan asiakkaitaan käyttämään toimijoiden omia tunnistautumismenetelmiä. Yksi keino tähän on sisällyttää mobiiliappikseen jokin porkkana. Kysymys oli täysin validi. Jos Nordnetin tapauksessa todella pärjää ilman mobiiliappista, hyvä niin. En halua koskea niihin pitkällä tikullakaan, kun puhutaan raha-asioista.
- Anonyymi
Saatteko ID laitteen toimimaan? Minulle lähetetty jo toinen laite ja en pääse vahvistustunnuksesta eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362892Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222