Muistelkaapas aikoja 15 vuotta sitten .. Oli muuten tiet paljon paremmassa kunnossa silloin . Nyt on kuin ajais keväällä syksyn kynnöspeltoa , vastavakoon .
Perunapeltoa
vastavakoon
61206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on kyllä sama.80-luvun alusta alkaen olen kolunnut sekä yksityisteitä,että valtion yllä pitämiä sivukylien teitä.Siitä alkaen kun Holkerin ja Liikasen hallituksien jälkeen tieavustuksia vähennettiin ovat ne huonontuneet totaalisesti.Remonttia on enemmän. Paluutuotteiden kuljetukset maatiloille ei kestä ehjänä perille.Rummut ovat pettäneet ,lanoja ei näy. Talvikunnossapidosta puhumattakaan alkaa olla tiet niin kuin Vienankarjalassa.
Pitäiskö päättäjien tehdä tulonsiirto maatasloustuista kun tiet muistuttavat peltoa. Viljelijät saivat polttoaineen hinnanalennuksen pikapäätöksellä. Niitä tuetaan ja avustetaan muutenkin kaikissa hankinnoissa. Autoilija on verottajan lypsylehmä ja autoilu maksaa jo muutenkin. Rahaa sorateiden kunnostamiseen, nopeasti!
Meejän Heekki se ajeloo kaevurilla telat piällä muantielläe kun se tie on niim savinen.
Aatoo se tuntuu vähä jyttyyttävän niissä telan jälissä. Vuan eepä se mittää, pittää se Heekinnii piästä kulukemmaan. Kysy meejä Heekiltä miten sillä pyssyy telat piällä.
Nykyään uutta asfalttia ei juuri löydy. Toisaalta liikennemäärät ovat kasvaneet niin paljon, että asfaltti kuluu nopeasti pilalle.
Eniten päähäni ottaa kuitenkin kotikaupunkini toiminta. Jos joku katu joudutaan avaamaan, kestää uuden päällysteen saaminen vuosikausia. Kyllähän sepeli tasoittuu vuosien mittaan aika tasaiseksi, voi jopa ajatella pyöräilevänsä.
muuten huomanneet erään mielestäni tosi oudon seikan
teiden korjauksessa.monessa paikassa on havaittavissa ns routavaurioita. eli tie on painunu alas.miksi tilalle laitetaan korjauksen yhteydessä kauhea patti asfaltti.ei voi olla tarkoitus että se sais vuosien saatossa painua rauhassa alaspäin.ainakin mä korjaisin sen samaan korkoon täryttämisen jälkeen.
eehän sitä korjattua kohtoo kukkaan ennee korjuun jäläkeen huomaisj jos se iha silleekx...
-ei ku ihan totta; ihmetellyt myös itse. Luulisi semmoinen kuumennettu piki/bitumi leviävän todella sileäksi siihen varsinaisen paikan reunoille. Tuntuu
työntekijän välinpitämättömyydeltä.