Kappas vain !!

Petteri Orpo se kertoilee jo nyt tässä vaiheessa, että veroja on korotettava.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000010208775.html

Taisi Petteri Orpo pettää nyt yhdessä Riikka Purran kanssa ihan kaikki heidän omat äänestäjänsä.
18479
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Epärehellisyys maan perii.

Taas sitten näköjään yksi syöty vaalilupaus Pettri Orpolta ja kokoomukselta.

Näköjään: #Valehtelemalla vaalivoittoon# on nyt ihan jatkuvasti Petteri Orpon mottona.

Äänestä
  • Ennen riihtä on avoimuus paikallaan.

    Äänestä

Ei liene liikaa ajateltu, että seuraavissa vaaleissa jytky onkin mutku.

Äänestä

Orpo antaa sellaisen vaikutelman että pallo on hukassa ja se ikuinen "hallitusohjelmaan on kirjattu". Voihan niitä kirjauksia tarkastaa ja tehdä muutoksia. Eikö nyt pidä tehdä päätöksiä yhteiskuntamme nousuun eikä itsepäisesti honottaa samaa mantraa. Se on raivostuttavaa kuunneltavaa. Nyt vihjataan veronkorotuksista kun niitä Orpo ensimmäisenä laski rikkailta. Ettekö osaa edes ymmärrä mitä teette. Tämä hallitus on ollut vajaan vuoden johdossa ja olette kyllä antaneet tumpelon ja toheloivan vaikutelman itsestänne. Voisitteko edes yrittää ja jos ette osaa lyökää hanskat tiskiin.

Äänestä

Hallituksen piti laiva kääntää, mutta puskee päin myrskyä täysillä. Käännä kurssi Orpo ja lakkaa tekemästä laskuvirheitä ja ota uudet luvut nenäsi eteen. Voisiko sanoa että järjen käyttö ei teiltäkään ole kielletty. Tuo itsepäisyys alkaa käydä itseänne vastaan. Kauhulla seuraan kun viette yhteiskuntamme täystuhoa päin. Luulin teitä viisaimmaksi kun edellinen lady boss.

Äänestä

Yhteiskuntamme syvällä suossa. Eikö voisi tasapuolisesti tehdä päätöksiä, miksi vähävarainen joutuu kärsimään. Orpo tekee velkarahalla rikkaille veronalennuksia, ne on kaikki pois yhteisistä varoista. Tavallista kansaa lyödään "lekalla" päähän. Lusmut töihin sen allekirjoitan. Kyllä kapitalistikin voisi jotakin maksaa, se on yhteiskuntamme suurin sosiaalipummi. Helposti lyödään lomautuspaperi kouraan jos tilauskirja ei täyty ja se tehdään ennakoivasti. Eikö tule mieleen että yrityksessä on kehnot johtajat.

Äänestä
  • Porkkanat kapitalistille ja keppiä tavalliselle ihmiselle. Ette keiku siellä enää kuin 3 vuotta joten jos haluatte jatkoon niin kääntäkää se laiva oikeaan suuntaan. Teette ainoastaan suurta vastakkainasettelua. Elämme demokratiassa emme autoritäärisessä valtiossa. Orpo antaa itsestään diktaattorin vaikutelman. Ei sanelulla pitkälle potkita.

    Äänestä

  • Samaa mieltä.

    Kyllä nyt ihan kaikkien suomalaisten pitää osallistua näihin Suomen nykyisen hallituksen lanseeramiin taloustalkoisiin.

    Äänestä

Urpo ja purra pitävät Suomea panttivankeinaan.
Lupaavat rikkaille lisää rahaa ja etuja, kansalle taasen lisää laskuja ja näennäisiä veroaleja, kaikki toteutetaan lisävelalla.

Olisi jo aika potkaista Hallitus ulos, homma on jo kestämättömällä tasolla ja ei johda mihinkään parempaan olotilaan.

Velka asiakin on liioiteltua kun koko eu velkaantuu ja Suomi on siinä keskitasoa, leikkauksia ei haluta edes tehdä sinne minne ne loogisesti pitäisi tehdä eli yritystukiin, listaamattomien yrityksiin, pääomaveron kantoihin, yhteisöveroihin, veroprosenttiin lisäveroa palkkatyöstä yli 50 000 vuodessa tienaaville.

Keinoja on mutta poliittista tahtoa ei ole lainkaan vaikka Hallituksen pitäisi kuulemma kääntää kaikki kivet, näitä ei tarvitse etsiä mistään siinä ne on neneännne edessä.

Kiero kusettaja Hallitus ulos.

Äänestä
  • Orpon hallitus jättää kääntämättä ne kivet, jotka osuisivat omien etupiiriensä näpeille. Itsekeskeisiä paskiaisia!

    Äänestä

  • Totyta turiset.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Orpon hallitus jättää kääntämättä ne kivet, jotka osuisivat omien etupiiriensä näpeille. Itsekeskeisiä paskiaisia!

    samaa mieltä.

    Äänestä

Juurihan Orpo oli Brysselissä laittamassa nimensä paperiin jossa EU lahjoittaa yli 50 miljardia Ukrainan sotaan. Tästä tulee Suomenkin maksettavaksi muutama miljardi. Mikä ihme siinä on että ei olla köyhiä eikä kipeitä mitä tulee kehitysapuun, EU:n tukipaketteihin, ilmastorahastoihin ym. Mutta kun suomalaiset on kyseessä niin tuhkatkin näköjään viedään pesästä.

Äänestä

Riheessa viimmesstaan päätämme päättää .

Äänestä
  • Marttinen, Nykänen ja kauppiaan poika, pelastaa Suomen.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Marttinen, Nykänen ja kauppiaan poika, pelastaa Suomen.

    Tärkeintä on lopettaa köyhät.

    Äänestä

Edellisen hallituksen aikaansaama veron alennus tuli nykyiselle hallitukselle hyvään saumaan, se varmaan osattiin ennustaakin. Sen varjolla solidaarisuusveron poisto saatiin näyttämeen edes jollakin tapaa säädylliseltä, mitä se ei tosiaan ollut.

Hallituksen suosio on romahtanut ja on aika palata realiteetteidin. Veroja ei ole varaa laskea ja hallituksen toimen palkkojen jäädyttämiseksi ovat liian jyrkät.

Äänestä

Petterillä välähti lopulta sen verran, että Kokoomuksen äänestäjät elävät pääomatuloilla ja siksipä voidaan nostaa huoletta palkansaajan verotusta. Ainakin pieni- ja keskipalkkaisilta. Kohta lähtee pyörimään levy: "progressiivisuus on Suomessa Euroopan suurinta".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Petteri Orpo se kertoilee jo nyt tässä vaiheessa, että veroja on korotettava.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000010208775.html

Taisi Petteri Orpo pettää nyt yhdessä Riikka Purran kanssa ihan kaikki heidän omat äänestäjänsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu