enää tabletit riitä vaan pitäs alkaa pistään pitkäaikasta. Ongelma vaan on se kun minulla käde niin vapisee, essentiaalinen vapina, että ei onnisu. Ja näkökin heittää. Hankala juttu. Ei ole ketään joka voisi jelpata.
Olen kakkonen, ikää 70+ ja nyt eivät
7
300
Vastaukset
- Anonyymi
Pyydät lääkäriltä insuliinipumpun. Sen ylläpitotoimet voi sitten hoidattaa terveyskeskuksessa hoitajalla.
- Anonyymi
Pumpun ylläpito on aktiivista ja tarkkaa, ei voi hoidattaa terveyskeskuksessa hoitajalla. Perusinsuliinit pistää kotihoitaja, jos ei itse onnistu.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kun aloitetaan insuliinipistokset, diabeteshoitaja opettaa pistämisen. Tässä vaiheessa on puututaan siihen, pystyykö diabeetikko toimenpiteeseen. Jos ei, kotihoitaja käy pistämässä perusinsuliinin kerran päivässä. Tämän täytyy järjestyä terveyskeskuksen kautta.
Pistoksia ei koskaan aloiteta yksin ja itsenäisesti vaan nimenomaan diabeteshoitajan ohjauksessa ihan kädestä pitäen neuvottuna. Ensimmäisen pistoksen pistät diabeteshoitajan silmien alla. Siinä selviää, mihin pystyt ja mihin et.
Insuliinihoitoon liittyy myös aktiivinen verensokerin seuranta, joka sekin tehdään itse, jos diabeetikko siihen pystyy. Muuten homman hoitaa kotihoitaja. Tai jos sinulla on toimintakykyinen omainen kotona, niin hän hoitaa hommat.
On paljon vanhuksia, jotka eivät insuliinia pysty itse pistämään heikon näön, käsien toiminnan tai muun puutteen vuoksi. Tämän vuoksi ei insuliinihoitoa jätetä toteuttamatta.- Anonyymi
Juuri näin. Vaikka diabeetikko näkisi ja pystyisi injektion ihonsa alle saamaan, niin toimenpiteeseen liittyy tarkkaa näköä vaativia vaiheita. Tällöin ei insuliinipumppukaan ole oikea vaihtoehto, vaan hoitaja käy pistämässä perusinsuliinin. Toivottavasti ei jouduta vielä monipistoshoitoon.
- Anonyymi
Alueilta puuttuu nyt niin paljon rahaa kun pitää leikata 6+3 miljardia, että vanhat jätetään heitteille. Puuttuu myös tekeviä käsiä koska suomalaiset lopettivat lasten teon. Tämä on nyt tätä päivää.
- Anonyymi
Rahaa puuttuu, hoitajia puuttuu, mutta leikata aiotaan henkilökunnasta. Johtajia, suunnittelijoita ja muuta hallintoväkeä on pilvin pimein.
Nyt pihalle kaikki kelvoton hallintoväki, joka ei saa hyvinvointialueita toimintakykyisiksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713095
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51328Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181250
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232